YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın restini gören Putin kıvırdı
Uçak krizi sonrası ‘Türkiye teröre destek’ diyen Kremlin, Erdoğan’ın petrol restini ve belge sorusunu görünce ‘belge önemli değil’ diyerek kıvırdı ve Erdoğan’ın restini görmeyeceğini ilan etti.
Erdoğan'ın restini gören Putin kıvırdı
02 Aralık 2015 / 03:47 Güncelleme: 02 Aralık 2015 / 05:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Paris’teki İklim Değişikliği Zirvesi’nde “Türkiye’nin DAEŞ ile petrol alışverişi olduğu ispat edildiği anda istifa ederim. Rusya ispat edemezse Putin o makamda durur mu?” şeklinde yaptığı açıklamaya dün Kremlin’den cevap geldi.

CEVAP VEREMEDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Moskova elindeki verileri ortaya koymaya hazır mı?” sorusuna karşılık “Mevcut durumda önemli olan, bu bilgiye sahip olmak ve onu bir şeyleri ispat etmek için değil, terörle mücadelede kullanmaktır. Bu bilgi terörle mücadelede kullanılıyor” dedi ve böylelikle Putin’in Erdoğan’ın petrol restini görmeyeceğini ilan etti.

RUSLAR SATIYOR

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Türkiye’nin DAEŞ ile petrol ticareti yaptığına dair iddialarla ilgili herhangi bir belge ya da bilgiye sahip olmadıklarını ancak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’in DAEŞ ile petrol ticareti yaptığına ilişkin belgelerin bulunduğunu söyledi. Chebli, Esed’in DAEŞ’in sattığı büyük orandaki petrolü aldığını bildiklerini vurguladı. Chebli, bu konuda delillerin ve belgerin mevcut olduğunu da sözlerine ekledi.

CAN ACUN - SETA: SUÇLAMA MESNETSİZ

Rusya’nın savaş uçağının düşürülmesine gerekçe olarak Türkiye’yi DAEŞ’ten petrol almakta suçlaması tamamen mesnetsiz. 30 Eylül’de Suriye’deki savaşa dâhil olan Rusya DAEŞ’ten ziyade Suriye muhalefetinin elinde olan Halep, İdlip ve Bayırbucak gibi bölgeleri bombalıyor muhalefeti yenilgiye uğratarak Viyana görüşmelerinde Esedli bir çözümü dayatmak istiyor. DAEŞ’in kontrol ettiği bölgelerle Türkiye arasında petrol taşımacılığının yapılabileceği bir güzergah bulunmuyor. Rusya da Türkiye sınırında Azez-Cerablus arasında DAEŞ tarafından kontrol edilen bölgeye zaten bir hava operasyonu da yapmıyor.

MISIRLI ÜNLÜ DÜŞÜNÜR FEHMİ HUVEYDİ: İSKRARI TEHLİKEYE SOKTU

MISIR’IN önde gelen düşünürlerinden Fehmi Huveydi, “Putin Türkiye’yle çatışma siyasetine girerek Rusya’nın istikrarını tehlikeye soktu” dedi. Putin’in, Türkiye ile çatışma siyaseti gütmek ve ülkesini Suriye savaşına sokmakla ülkesinin istikrarına zarar verdiğini söyleyen Huveydi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar’da yapılacak uluslararası zirveye katılacak olmasının bu krizin aşılmasında büyük önem taşıdığını” ifade etti. Ülkesi Mısır’ın Ankara ve Moskova arasında yaşanan uçak krizine karşı  takındığı tavır hakkında da konuşan ünlü yazar Huveydi şunları söyledi: Bu durum Mısır iç siyasetini daha fazla karıştıracak.   

STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler