YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan'ın pavyon fedaisi değiliz"
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol çok tartışılacak sözlere imza attı... Meclis'te sabahlara kadar süren çalışmalardan isyan eden Anadol, " Biz Erdoğan'ın pavyon fedaisi değiliz" dedi. CHP'li Anadol konuyla ilgili bir de öneri getirdi...
"Erdoğan'ın pavyon fedaisi değiliz"
13 Temmuz 2010 / 12:56 Güncelleme: 13 Temmuz 2010 / 13:07

CHP, TBMM İçtüzüğünde öngörülen çalışma saatleri çerçevesinde, Meclisin tatile girmeden çalışmasını önerdi. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, sabaha kadar sadece TBMM ile bar ve pavyonların çalıştığını belirterek, ''Biz milletvekiliyiz, Recep Tayyip Erdoğan'ın marabası, pavyon fedaisi, gece kuşu değiliz'' dedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi, TBMM'nin çalışma programına ilişkin parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

Parlamentonun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tahakkümü altına girdiğini savunan Anadol, ''Tek adam yönetiminin; cumhuriyet, demokrasi tarihinde görülmemiş biçimde yürütmeyi istediği gibi yönettiğini'' ileri sürdü.

Anadol, parlamentonun nasıl çalışacağını TBMM İçtüzüğünün belirlediğini, içtüzüğün, parlamentonun çalışma düzeninin Anayasası olduğunu ifade etti. Anayasa ve içtüzüğe göre, aksi karar alınmadıkça Meclisin 1 Temmuz'da tatile girip, 1 Ekim'de yeniden açıldığını anımsatan Anadol, ''Erdoğan, bunları yok farz ederek, kendi grubunun milletvekillerine, çocuk kandırır, elma şekeri uzatır gibi 'şu kanunları, nasıl çıkartırsanız çıkartın, tatile ancak öyle girersiniz' diyerek, tatili milletvekillerine lütuf gibi sunmakta, milletvekillerini maraba yerine koymaktadır'' diye konuştu.

Parlamentonun Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri toplanarak, saat 19.00'a kadar çalıştığına işaret eden Anadol, çok olağanüstü bir durumda, yılda 3-5 kez Meclisin gerekirse sabahlara kadar da çalışabileceğini söyledi. 
 
''BARLARIN, PAVYONLARIN VE TBMM'NİN ÇALIŞMA SAATLERİ AYNI''
 

Anadol, Trafik Kanununun bile aralıksız 5 saatten fazla, molalı ise 8 saatten fazla araç kullanımını yasakladığına işaret etti.
Saat 13.00'de başlayan Meclisin, sabah saat 04.00'e kadar çalışmaya devam ettiğini dile getiren Anadol, ''kuliste uyuklayan iktidar milletvekillerinin, nereye oy vereceklerini bilmeden, elleri havaya kalkmış şekilde, gözlerini ovuşturarak, içeride oy kullandığını'' söyledi. Anadol, cumhuriyet ve demokrasi tarihinde böyle bir çalışma usulünün görülmediğini, bunun; parlamentoya, halka, demokrasiye saygısızlık olduğunu belirtti.

Anadol, ''Saat 03.00'te, 04.00'te iki kurum çalışıyor; biri TBMM, diğeri bar ve pavyonlar. Biz milletvekiliyiz, Recep Tayyip Erdoğan'ın marabası, pavyon fedaisi, gece kuşu değiliz. Sayın Başbakan ortadan kayboldu, yurt içinde mi, yurt dışında mı, mavi yolculukta mı, inzivaya mı çekildi, bilen yok. Ondan sonra da 'bitinceye kadar çalışacaksınız...' Sen demokratik bir ülkenin Başbakanı mısın yoksa piramitlerde işçi çalıştıran firavun musun?'' diye konuştu.
 
''CUMARTESİ VE PAZAR GÜNLERİ DE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ''

 
Anadol, her gün şehit haberleriyle yüreklerinin yandığı, işsizliğin kol gezdiği, çocukların yatağa aç girdiği, yolsuzlukların çoğaldığı bir ülkede, TBMM'nin tatile girme hakkının olmadığını belirtti.

Danışma Kurulunu çağırdıklarını, içtüzük gereği normal mesai saatleri içerisinde Meclisin tatile girmeden çalışmasını istediklerini kaydeden Anadol, ülke güç koşullardayken, parlamentonun tatile girme hakkının bulunmadığını dile getirdi. Anadol, çok önemli yasalar varsa, Cumartesi ve Pazar günleri de çalışmaya hazır olduklarını bildirdi.

Anadol, gayri insani koşullarda, insan haklarına aykırı biçimde, milletvekillerini maraba gören, sırf Meclisi tatile sokmak için belirsiz saatlere kadar çalışmanın, antidemokratik, gayri insani olduğunu ifade etti.
 
''TIPIŞ TIPIŞ, KUZU KUZU GELECEKSİNİZ''

 
 Çıkarılacak yasalar arasında ilk sırada yenilenebilir enerjiyle ilgili yasal düzenlemenin yer alması gerektiğini kaydeden Anadol, ancak bunu yerine Akkuyu'da nükleer enerjiyle ilgili uluslararası antlaşmanın konulduğunu kaydetti. Anadol, uluslararası sözleşmenin tercih edilmesinin nedenini ise uluslararası sözleşmelerle ilgili Anayasa Mahkemesine gidilmemesini gösterdi.

Anadol, ''Nerede yalan, talan, rantla ilgili bir takım yasa önerileri, tasarıları geldiyse onları çıkartmak için uğraşıyorlar. Eğer bitinceye kadar, rant yasalarının çıkması için ısrar ederlerse, Anayasa ve içtüzüğün bize verdiği bütün hakları kullanacağız.

'Niye yoklama istiyorsunuz' deme cesaretini kendilerinde buluyorlar. Madem Meclisi çalıştırıyorsunuz, AKP milletvekilleri içeri tıpış tıpış, kuzu kuzu geleceksiniz''diye konuştu.
 
''ERDOĞAN'IN EGOLARINI GERÇEKLEŞTİRME YERİ DEĞİLDİR''

 
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, hiçbir demokratik ülkede anamuhalefet partisine, ''Neden yoklama istiyorsunuz, neden Anayasa Mahkemesine gidiyorsunuz'' diye eleştiri olmadığını, bunu sadece AK Parti'nin yaptığını savundu.

Çalışmaktan kaçmadıklarını, ancak insanca, içtüzüğe uygun şekilde çalışmak istediklerini, tatil istemediklerini belirten İnce, ''Meclis çalışıyor ama boşa çalışıyor'' dedi.

''TBMM Genel Kurul Salonu, Recep Tayyip Erdoğan'ın egolarını gerçekleştirme yeri değildir'' diyen İnce, bu yerin, Türkiye'nin en saygın salonu olduğunu, şanına uygun bir şekilde çalışma yapılması gerektiğini dile getirdi.
 İnce, ''Biz bütün yaz çalışmaya hazırız. Başbakan, tatiline devam etsin. TBMM, tatil yaptığı otelin sahibine de Üstün Hizmet Ödülü verecek. Oradan başka otele geçsin, onlara da bu ödülü versinler. Başbakan'ın yokluğunda, Türkiye rahatlasın. Biz insanca tatil yapmadan 1 Ekime kadar çalışmaya hazırız'' diye konuştu. (A.A.)

ÇALIŞMAMAK İÇİN ÇALIŞMAK !
 // BATUHAN
Önce karşı çıkmış galiba rahatı kaçmış sonrada bizde çalışırız ha diyerek kahramanlığı soyunmuş "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ". Siz daha AK Partinin tozuna yetişemezsiniz 40 yıldır meclisi yangelip yatma yeri yapmışsınız şimdi daha azıcık anayasa referandumu için 10 15 gün sıkıştırınca adamı mısır firavunu benzettiniz demekki sizin kapasiteniz ve anlayışınız o kadar....
13 Temmuz 2010 14:28
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler