YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan'ın iradesi İstanbul'u kurtardı"
İstanbul'un dönüşümünü, belediye başkanlığından beri Tayyip Erdoğan'ın ekibinde yer alan Mustafa Öztürk anlattı: Haliç'i 2 yılda temizledik. Hava kirliliği ise Londra'nın 7-8 katı kadardı
"Erdoğan'ın iradesi İstanbul'u kurtardı"
24 Mayıs 2015 / 08:39 Güncelleme: 24 Mayıs 2015 / 11:28

Sabah, Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı ile başlayan İstanbul'daki muhteşem dönüşümü, proje ekibinde yer alan Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belediye başkanlığı ve başbakanlık dönemlerinde önemli çevre ve altyapı projelerinde imzası bulunan Prof. Dr. Öztürk, AK Parti'nin 2002'den itibaren geçmişten gelen kronikleşmiş sorunları çözdüğünü dile getirdi.

1994'te hava kirliliği, çöp dağları ve çürük yumurta kokulu Haliç'le devraldıkları İstanbul'u kısa sürede yaşanır bir kente dönüştürdüklerini belirten Öztürk şunları anlattı:

"Biz göreve geldiğimizde de üniversiteler, STK'lar sürekli raporlar yayımlıyordu ancak ilk icraatı biz yaptık. Haliç'i temizlediğimizi kimse anlamadı bile. Londra'dan 7 kat daha kirli İstanbul, hepsinin önüne geçti. Sayın Erdoğan başbakan olduktan sonra İstanbul tecrübesini Türkiye'ye taşıdı. Şu anda plansız hiçbir ilimiz kalmadı. Kentsel dönüşümde önemli adımlar atıyoruz. Hayal sayılacak projeleri hayata geçirdik. Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarı Türkiye için tarihi fırsattır. Türkiye bu fırsatın kıymetini biliyor, bilmeye devam etmeli."

"Çöp dağları, hava kirliliği tarih oldu"

1994 yılından itibaren susuzluk, çöp ve yerel yönetim çalışmalarıyla ilgili önemli adımlar atıldı" diyen Öztürk şöyle devam etti:

"Su sorunu nedeniyle arada bir gönderilen su tankerleri önünde uzun kuyruklarda bekleyen İstanbullular, yeni baraj ve su kaynakları sayesinde nefes aldı. Sokak aralarında ve evlerin önünde oluşan çöp dağları gazete manşetlerini süslüyordu. İstanbul'da bugünkü genç kuşakların hatırlamadığı çöp dağları 1990'lı yılların İstanbul'unda en önemli sorunlardan biriydi. Tayyip Erdoğan belediye başkanı olduktan sonra 2 konuda attığı adımla tarihe geçti. Susuzluğu yok eden barajların yapımı ve halkın çöp dağlarından kurtarılması...

Kömürcüoda ve Odayeri'nde derhal çöp toplama mevkisi kurduk. 2 alanda da elektrik enerjisi üretilen tesisler oluşturduk. Biz bunları 2 yıl içinde yaptık. Ümraniye'de 44 vatandaşımıza mezar olan bölgeyi çok güzel bir yeşil alana çevirdik.

Hava kirliliği de ölçümlerde ölüm sınırında gözüküyordu. Kirlilik Londra'nın 7-8 kat üzerindeydi. Bu değerler vatandaştan saklanıyordu. Göreve gelince kalitesiz yakıtları bıraktık. Nitelikli kömürlerin torbaya konulması gibi önlemler alındı. Doğalgazın kent geneline yayılmasıyla birlikte hava kalitesi tamamen düzeldi. Türkiye tarihinde ilk defa insanların soluduğu hava kalitesini online olarak izlemeye başladı. 3 noktada havayı izlemeye başladık. 10 noktaya çıkarttık.

İstanbul'un en eski mahallelerinden Kasımpaşa'da dünyaya gelen Tayyip Erdoğan, görev yaptığı dönemlerde İstanbul'la ilgili çalışmaları çok önemsiyordu. Belediye başkanlığı döneminde başlayan projelerine AK Parti hükümetleri döneminde de devam etti. 2002 yılından itibaren İstanbul'da temel problemlerin çözümü için birçok projeyi hayata geçirdi. Erdoğan'ın iradesi İstanbul'u kurtardı.

Çamuru taşıdık

İnsanların yaşamını tehdit eden, utanılacak bir konumda olan Haliç bataklığı vardı. Üniversitelerle beraber çalışmaya başladık. Onlar konuşuyordu sürekli. Raporlar düzenlemişler ama icraya bir şey dökememişler. Haliç temizlendi. Biz de Fatih Sultan Mehmet gibi Haliç'in çamurlarını başka alana karadan taşıdık. 7 ay içerisinde Haliç'i yaşanabilir hale getirdik."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler