YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın cevabı tatmin etmedi
BDP'li Altan Tan, düzenlediği basın toplantısında Irak sınırında 34 kişinin öldüğü olayla ilgili Başakan Erdoğan'a "Vur emri verilmeden önce size bilgi verildi mi verilmedi mi? Bilgi verilmediyse emri veren kim?"sorularını yöneltti.
Erdoğan'ın cevabı tatmin etmedi
01 Şubat 2012 / 12:23 Güncelleme: 01 Şubat 2012 / 12:25

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Irak sınırındaki olayla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ''Heron görüntüleri incelendikten sonra 'vur' emri verilmeden size bilgi verildi mi, verilmedi mi '' diye sordu.

Tan, düzenlediği basın toplantısında, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup konuşmasını ''nezaket dışı'' olarak nitelendirdi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Başbakan'a yönelik ''Uludere katliamının emrini siz verdiniz'' demediğini, ''O gece size konuyla bir bilgi geldi mi  Geldiyse 'vur' emrini siz mi verdiniz '' diye sorduğunu hatırlatan Tan, bu sorularına verilecek cevabın net olduğunu söyledi.

Karalayıcı, tahkir edici hakaretlerin çözüme hiç bir katkısının olmadığını ifade eden Tan, ''Sayın Başbakan; 4 saatlik Heron görüntüleri o gece uzun uzadıya bir yerlerde incelendi. 'Vur' emri verilmeden önce size bilgi verildi mi, verilmedi mi  Sizin bilginiz yoksa, vur emrini verenler kim ''sorularını yöneltti.

İsrail ya da İran'dan yönlendirici, yanlış bir bilgi gelip gelmediğini de soran Tan, bu soruların cevaplarını beklediklerini kaydetti.

Diyarbakır'da çıkan kemiklerle ilgili,  ''Bu kemikler ne  Kime ait '' sorularını yönelttiklerini anımsatan Tan, İstiklal Mahkemeleri döneminin işaret edildiğini kaydetti. Tan, ''Eğer Şeyh Said'e aitse, oğlu hala hayattı, DNA testi yapılabilir'' dedi.

Türkiye küçük Millet Meclisleri Koordinatörü Oya Özden de bu ay 18 ilde toplantı yaptıklarını, toplantılarda ''1915'de ne oldu '' ve ''Uludere'deki olayının'' konuşulduğunu bilgisini verdi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler