YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ın 28 Şubat yorumu
Erdoğan, Gazetecilerin 28 Şubat'la ilgili ısrarlı soruları üzerine, 'Bir insan, bin yıl yaşamayacağına göre, bu kadar uzun bir süreci değerlendirmenin de anlamı yok, Bu dünya, Sultan Süleyman'a kalmadı ki bize kalacak' dedi.
Erdoğan'ın 28 Şubat yorumu
28 Şubat 2010 / 20:07 Güncelleme: 28 Şubat 2010 / 20:22

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde ele alınacak 1915 olaylarının ''soykırım'' olarak tanınmasını isteyen tasarıyla ilgili olarak, ''Eğer 4 martta orada böyle yanlış bir adım atılacak olursa 24 Nisanda bir yanlış adım atılacak olursa bu süreci, bu baltalar. Bu yanlış bir adım olur. Öyle zannediyorum ki bu hassasiyeti de herhalde kongre üyeleri gözetecektir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın ev sahipliğinde Yeni Başbakanlık'ta yapılan ''19. AB Reform İzleme Grubu Toplantısı''na ilişkin açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Bugün 28 Şubat... Açıklamanız olacak mı? 1000 yıl sürer açıklamasıyla ilgili de yorumlar var, 10 yıla bile kalmadan bitti şeklinde...'' sözleri üzerine Erdoğan, ''Ben bu değerlendirmelerin hiçbirinin içinde yer almıyorum'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Çünkü bir insan, bin yıl yaşamayacağına göre, bu kadar uzun bir süreci değerlendirmenin de anlamı yok. Biz, önce bir defa anı değerlendirelim ve bu anı değerlendirirken de geleceğe bir ufuk çizelim. Çünkü dünya neleri gördü.

Bu dünya, Sultan Süleyman'a kalmadı ki bize kalacak, böyle bir şey var mı? Böyle 1000 yılı, 100 yılı konuşacaksın. Yani her an, her şey değişiyor. Her şey sürekli olarak güncelleniyor. Zaten demokrasinin güzelliği burada. Eğer bunu yakalayabilirsek, işte o zaman demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin bahtiyar insanları, mutlu insanları olarak geleceğe yürüyeceğiz. Onun için ön yargılardan sıyrılmış bir siyaset anlayışını hep birlikte yakalamalıyız. Bin yıl filan bunların hiçbirini konuşmayalım, biz bugünümüze bakalım ve bundan sonraki süreci nasıl olgunlaştıracağız, nasıl oluşturacağız ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne nasıl çıkaracağız, bunun gayreti içinde olalım. Biz şu an bunun gayreti içindeyiz.''

Bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi paylaşmasını isteyen bir gazeteciye Erdoğan, ''arkadaşlarımın açıklamayı yapmış olmaları lazım...'' dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile perşembe günleri rutin görüşmelerinin olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, ''Bu hafta perşembe günü TSK'nın kış tatbikatı olacak Kars'ta. Bu tatbikat sebebiyle, aynı zamanda hafta boyunca Genelkurmay Başkanımızın değişik illerde gezileri olacağı için, bugün bunu yapabilir miyiz, dediler. Kendileriyle cenazede bir aradaydık. Ben de 'memnuniyetle' dedim onun için bugün görüşmemizi yaptık, olay budur'' diye konuştu.
 
 -''DEMOKRATİK AÇILIM'' 
 
''Demokratik açılım ile ilgili yasalar pakette olacak mı? Mahmur kampından dönüşler önemli, bu süreçte gelinen nokta nedir?'' sorularını da yanıtlarken Erdoğan, şöyle konuştu:

''Hazırlarsanız, bu açıklamaları yaptığımızda bir şey söylemiştik; kısa, orta, uzun vadeli bir yol haritası olacak demiştik. Bunun yanında aynı şekilde yönetmeliklerle yapacağımız değişiklikler, orta vadede de yasalarla, uzun vadede de biliyorsunuz Anayasa değişikliği, o uzun vade kapsamı içinde olacak demiştik. Şu anda genelge ve yönetmeliklerle adımları atmaya başladık. Hatta yasalarla ilgili yaptığımız birçok değişiklikler oldu. Şu anda orta vadeli çalışmalara yönelik Meclis'e gönderilen yasalar var. Bunlar ağırlıklı olarak insan hakları çatısı altında toplayabileceğimiz konular, bizim için insan hakları olayı çok çok önemli, özgürlükler bizim için çok çok önemli... Bu adımları attık.

Tabii dışarıdan içeriye gelme konusunda da biliyorsunuz, bir istemediğimiz durumla karşılaştık. Biz, Mahmur'dan veya dağdan gelenlerden olaylara karışmamış v.s, bu açıklanan süreçten istifade etmek isteyenlere ne dedik; 'kapımız açıktır' dedik. Tabii oradaki olaylar ister istemez, nasıl ki tüm vatandaşlarımızı rahatsız ettiyse, bizi de rahatsız etmiştir. Böyle bir tablo olmamalıydı. Şimdi böyle bir tablonun olmadığı bir süreci biz yine devam ettiriyoruz. Şu anda, burada kapanmış bir kapı yok, açık... Ama bu tür bir olayı asla tasvip etmemiz mümkün değil, buna müsaade etmemiz mümkün değil, aksi taktirde şu anda girdiğimiz yol ne ise milli birlik ve kardeşlik süreci içinde bu aynen devam etmektedir. Ve bunu bu şekilde devam ettireceğiz. Çünkü demokratik açılım süreci noktasında geri adım atmamız söz konusu değil.''
 
 -1915'DE YAŞANAN OLAYLARA İLİŞKİN ABD'DEKİ TASARI 

 
Başbakan Erdoğan, ''ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde ele alınacak 1915 olaylarının ''soykırım'' olarak tanınmasını isteyen tasarıyla temaslarını olup olmadığına ilişkin'' soruya karşılık şunları kaydetti:

''Bu konuyla ilgili olarak tabii ki temaslarımız sürekli var. Benim son ABD seyahatimde bu konuyu da görüştük. Dışişleri bakanım sürekli görüşüyor. Bu arada Dışilişkiler komisyonumuz, milletvekili arkadaşlarımız, bir grup şu anda ABD'de bulunuyorlar. Kongre üyeleriyle yaptıkları, yapacakları görüşmeler var. Bu süreç devam ediyor. Tabii bizim duruşumuz bellidir. İsviçre'den başlayan bir süreç vardır. Bu süreçten sonrası bizim iyi niyetimiz de devam etmektedir. Yani bu iyi niyet karşılıklı olarak devam ederse, netice alacağımıza ben inanıyorum. Ama bu iyi niyeti, eğer 4 Martta orada böyle yanlış bir adım atılacak olursa 24 Nisanda bir yanlış adım atılacak olursa bu süreci, bu baltalar. Bu yanlış bir adım olur. Öyle zannediyorum ki bu hassasiyeti de herhalde kongre üyeleri gözetecektir.''  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler