YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'ı eleştirdi ödülü kaptı
Erdoğan'ı eleştirdi ödülü kaptı
21 Şubat 2015 11:23
Nobel Edebiyat Ödülü'nü alırken Hürriyet gazetesi tarafından yerden yere vurulan Orhan Pamuk'a, Erdoğan'ı eleştirince Aydın Doğan ödülü verildi.

Aydın Doğan Vakfı'nca bu yıl roman dalında verilmesi kararlaştırılan Aydın Doğan Ödülü'nün sahibi Orhan Pamuk oldu. 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü aldığı dönemde, Hürriyet Gazetesi tarafından yerden yere vurulan Orhan Pamuk'un, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren konuşmalar yapmasının ardından Aydın Doğan Vakfı'nca ödüllendirilmesi manidar bulundu.

Nobel ödülü aldığı dönemde başta gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök olmak üzere gazete yazarlarının tamamı yazar Orhan Pamuk'u yerin dibine sokmuştu. Özkök, Orhan Pamuk'un Nobel ödülü almasına tam olarak sevinemediğini, iki farklı duyguyu bir arada yaşadığını belirtmişti.

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Emin Çölaşan da yazısında "TC Kimlik numaralı yazarımız Nobel Ödülü alabilmek için esti gürledi. 'Bir milyon Ermeni, 30 bin Kürt kestik' dedi. Büyük kulisler yapıldı. Sonunda ödülü kapmayı başardı" demişti.

Orhan Pamuk'un Nobel ödül töreninde konuşma yapacağı gün ise Hürriyet "ödül edebi, izleyenler siyasi" sürmanşetiyle çıkmıştı. Yıllar sonra Orhan Pamuk, şubat ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümete yönelik eleştiriler yapmasının ardından Doğan medyası ve Pensilvanya tarafından el üstünde tutulmaya başlandı. 

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler