YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Erdoğan'ı canilere teslim etmeyeceğiz'
'Erdoğan'ı canilere teslim etmeyeceğiz'
29 Aralık 2012 16:57
AK Parti Genel Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye'nin 1981 ve 1961 Anayasa'nın dar kalıplarıyla değil yeni kurallarla beslenmesi gerektiğini söyledi.

Soylu, "Yeni Anayasa'yı AK Parti gerçekleştirecek. Türkiye'deki ikinci sıçrama ise başkanlık sistemiyle olacaktır. Türkiye eline ilk kez bir fırsat ele geçirdi bunu kaybetmelim, bu millet bir daha bir hüznün içine girmesin" dedi.

Muğla'da, partisinin il danışma meclisi toplantısına katılan Süleyman Soylu, Türkiye'nin 1970-2000 yılları arasında 20 yıl kaybettiğini dile getirerek, "Bir taraftan da üniversitelerdeki evlatlarımız sağcı ve solcu diyerek birbirlerine katlettirilerek bilim yuvalarımızı bir şekilde geriletmeye çalışan, onların bilim üretmesinin üzerine ambargo koymaya çalışan anlayışı bugün Türkiye'de çok ufak bir zihniyete beraber, dün Sarıkız'ı, Ayışığı'nı, Balyoz'u gerçekleştiremeyenler, dün Ergenekon'la birlikte bu ülkenin zenginleşmesini, özgürleşmesini, demokrasileşmesini, bu ülkenin bölgesel bir platform olmasını engelleyenler, dün milleti istediğimiz gibi yönetiriz, istersek darbe yaparız, başbakanını idam ederiz, böcek koyup dinleriz diyenlerle bu millet gereken cevabı vermiştir." diye konuştu.

Soylu, bu milletin 2002, 2004, 2007 ve 2009 yılında AK Parti iktidarına gerekli desteği verdiğini belirterek, " 2010 yılında referandum iktidara desteği verdi. 2011 yılında her iki kişinde bir kişi bu ülkede bu iktidara desteği verdi. Millet bir şey söyledi: 'Ben artık kendi iktidarımı istiyorum. Sizin biçimlendirdiğiniz, sizin sınıflandırdığınız iktidarı değil, bizi yönetmeye çalıştığınız ve bizi bugüne kadar yokluğa, antidemokratikliğe, ekonomik yolsuzluğa mahkûm ettiğiniz iktidara değil, milletin iktidarını istiyorum' diye anlatmaya çalıştı. Bugün bu gerçekleşmektedir. Rahmetli Menderes'i, rahmetli Özal'ı aldılar ama Allah şahittir ki bu canilere Erdoğan'ı vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de 28 Şubat sürecinde üniversitelerde başörtülü insanlardan, siyasi fikrini ortaya koymaya çalışan insanlar neredeyse her yeri zindan yaptılar." diyen Soylu, bugün Türkiye'de özgürlük ve demokrasinin olduğunu söyledi.  

AK Parti iktidarıyla birlikte KÖYDES ve BELDES'le köylerin ve beldelere birçok hizmetlerin gittiğini anlatan Soylu, "Ankara'nın mantığıyla Türkiye'de köyleri ve beldeleri hizmetle buluşmaları mümkün değildi. CHP'nin hizmete aklı yetmez. Hiç bugüne kadar hizmetle alakalı bir şeyi olmamıştır. Onlar bir şey yapmışlar hep, hep aynı şeyin istikametinde gitmişler. Büyük şehir yasası Muğla'ya bin Muğla daha katacak. Muğla'nın CHP'de olması, modern ve demokrat Muğla'ya yakışmamaktadır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin geleceğinin 1982 ve 1961 Anayasasının dar kalıplarıyla gerçekleştirmenin mümkün olmadığının altını çizen Soylu, "Mümkün olan yeni kurallarıyla bize, geleceğimize, gençliğimize yakışan kurallar Türkiye'yi bezeye bilmektir. Bunu da AK Parti gerçekleştirecektir ama iradeyle, ama inançla, ama sabırla gerçekleştirmeye devam edecektir. Türkiye'ye yakışan Anayasa'yı da, milletimize yakışan Anayasa'yı da sadece bize yakışan değil, Ortadoğu'da demokratikleşmeye çalışan ülkelerin örnek alabileceği Anayasa'yı da Türkiye'de ancak ve ancak bu bölgede Türkiye yapmaya sahiptir." diye konuştu.

Süleyman Soylu, Türkiye'de bu parlamenter sistemle Ankara'nın ağalığını yerel yönetimlere getirme fırsatının olmayacağını kaydederek, "Türkiye'de bu parlamenter sisteminin bürokrasiyle bir araya geldiği ve bürokrasiyle neredeyse milletimizi boğduğu, boğazına çöktüğü anlayışı Türkiye'de ancak başkanlık sistemin gelmesiyle çözülecektir.  Bugün, Türkiye başkanlık sistemine adım atarsa Türkiye otoriter bir ülke olmaz. Büyük bir yalandır bu. Bu parlamenter sistemle ikinci sıçramayı getirmekte zorlanırız. Onun için başkanlık sisteminin karar mekanizmalarının karar süreçlerinin hızlı olduğu bir sistemdir. Başkanının ancak ve ancak Anayasa'ya karşı, ancak ve ancak kendisini seçen halka karşı sorumlu olduğu bir sistem. Bu bürokratik vesayetin, bürokratik oligarşinin kucağına düşmüş bu parlamenter sistemin Türkiye'de başarılı olamayacaktır. Türkiye kurumlarını değiştirmelidir. Türkiye bu YÖK'ü değiştirmelidir. Türkiye TUBİTAK zihniyetini değiştirmelidir. Türkiye yargısının zihniyetini değiştirmelidir. Türkiye o milli eğitim zihniyetinde bizi bütünleştiren bizi bir şekilde aynı kalıba dökmeye çalışan o anlayışı değiştirmelidir. Türkiye eline ilk kez bir fırsat ele geçirdi bunu kaybetmesin istiyorum. Millet bir daha bir hüznün içine girmesin. Bir daha bu millet mağlup olmasın diye buradayım." dedi.


CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler