YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan tarihi konuşma
Resmi olmayan sonuçlara göre 12. Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi balkonundan vatandaşlara hitap etti.
Erdoğan'dan tarihi konuşma
10 Ağustos 2014 / 23:00 Güncelleme: 11 Ağustos 2014 / 00:40

Resmi olmayan seçim sonuçlarının ardından Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da "balkon konuşması" yaptı. AK Parti Genel Merkezi'nin önünde büyük bir kalabalık vardı.

Erdoğan, "değerli kardeşlerim, aziz milletim, sevgili vatandaşlarım. Sizleri bu tarihi günde demorkasinin ve milli iradenin bu zafer gecesinde en kalbi muhabbelle selamlıyorum. Şahsımı 12. cumhurbaşkanı olarak tayin eden milletime şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev konuşma yaptı

Atambayev; Eskiden güçsüz bir Türkiye vardı. Kredi bulamayan, gündemi belirlenen Türkiye vardı. Son 12 sene içerisinde gerçekleşen reformların baş mimarı Recep Tayyip Erdoğan'dır." dedi.

Sandıktan çıkan sonuçlara saygı duyulması gerektiğini belirten Atambayev; "Herkes milletin kararına saygı duymalı. Milletin kararı, bugün sandıkta görüldü. Milletin kararı Recep Tayyip Erdoğandır. Allah Türkiye'nin yolunu açık etsin. Yaşasın Türkiye!" dedi.

"Şahsıma oy verenlerin değil, 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağım"

Erdoğan: "Şahsıma oy verenlerin değil, 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. 77 milyonu muhabbetle kucaklayan bir cumhurbaşkanı olacağım. Bütün siyasi mücadele sürecinde yaptığım gibi ülkesi, milleti, bayrağı için çalışan bir cumhurbaşkanı olacağım."

"Bizim davamız şahsi bir dava değil Türkiye davasıdır"

Erdoğan: "Paralel yapının tabanındaki ihlaslı, samimi, saf ve temiz kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum, onların da kendilerini ve kendilerine öğretilenleri, dayatılanları sorgulamalarını bir kez daha rica ediyorum. İhlasla ve samimiyetle kendilerine yöneltecekleri her soru inanıyorum ki onların da bizi anlamalarını, bizim mücadelemizdeki iyi niyeti görmelerini sağlayacaktır. Bizim davamız şahsi bir dava değil Türkiye davasıdır. Ulusal güvenliğimizi kim tehdit ederse karşısında bizi bulacaktır."

"Dünyada hiç kimse sorgulanamaz değildir"

Erdoğan: "Bize bedduaların ve beddua edenlerin arkasından gitmek yakışmaz. Hazreti Ömer'in sorgulandığı bir dünyada hiç kimse sorgulanamaz değildir. Buna şahsım da dahil. Hiç kimse kusursuz, hatasız, günahsız değildir. Paralel yapıya gönül vermiş kardeşlerim de bugün Türkiye'de yeni bir sayfa açılırken kendi gönül dünyalarında yeni bir sayfa açsınlar istiyorum. Bugün yeni bir gündür. Bugün Türkiye için bir milattır. Bugün Türkiye'nin küllerinden doğuşunun, yeni Türkiye'nin kuruluşunun günüdür."

"Kırgınlıkları unutma günüdür"

Erdoğan: "Kırgınlıkları unutma günüdür, bugün demokrasi bayramında küslükleri, elimizin tersiyle itme günüdür. Bugün zihnimizdeki bariyerleden arınma, önyargılardan kurtulma, dayatılmış, öğretilmiş korkulardan sıyrılma günüdür. Bugün yeni bir Türkiye kurulurken, yeni bir başlangıç yapma, yeni bir toplumsal uzlaşmanın kapılarını aralama günüdür."

"Uzlaşma çatıda olmadı"

Erdoğan: "Ortaya çıkan sonuçlar çok net gösteriyor ki uzlaşma çatıda değil, uzlaşma parti üst yönetimlerinde değil, tabanda olmuştur. İstiyorum ki tabandaki bu uzlaşmayı gelin beraber güçlendirelim, yaygınlaştıralım."

"Hepimiz, ay yıldıldızlı bayrağın gölgesi altındayız"

Erdoğan: "Hepimiz aynı ecdadın, aynı kültürün ve aynı medeniyetin, aynı tarihin evlatlarıyız. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, yaşam tarzlarımız farklı olabilir. İnançlarımız, mezheplerimiz, değerlerimiz, etnik köken ve dillerimiz farklı olabilir ama biz, hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız. Hepimiz, ay yıldıldızlı bayrağın gölgesi altındayız.

Her birimiz bu devletin sahipleriyiz. Müslüman, Hristiyan, Musevi, Süryani, Ezidi'den önce Türkiyeli vardır. Alevi'den, Sünni'den önce Türkiyeli vardır. Türk, Kürt, Arap, Laz, Gürcü, Boşnak, Çerkez, Roman, Pomak'tan önce, Rum, Ermeni'den önce Türkiyeli vardır."

"Bize 'diktatör' diyenler, lütfen kendi muhasebelerini yapsınlar"

Erdoğan: "Bize 'diktatör' diyenler, lütfen kendi muhasebelerini yapsınlar. Bize 'otoriter' diyenler, lütfen kendi muhasebelerini yapsınlar. Bizi tek adam olmakla, baskıcı olmakla, mahalle baskısı yapmakla itham edenler, lütfen kendilerini samimiyetle sorgulasınlar. Kendilerini seçkin, kendileri dışındakileri sıradan görenler, kendilerini eğitimli, başkalarını cahil görenler, kendilerini bilinçli, başkalarını cahil görenler, lütfen vicdan muhasebesini yapsınlar. Siyasi tarih boyunca söylediklerimize baksınlar. Siyasi tarihimiz boyunca özellikle yetki aldığımız dönemlerde yaptıklarımıza baksınlar."

"Muhalefet siyaha beyaz deme sanatı değildir"

Erdoğan: "Türkiye'de muhalefet siyaha beyaz deme sanatı değildir. Beyaza siyah deme sanatı değildir. Onun için inanıyorum ki muhalefet de kendisini chek edecektir."

"Eski tartışmaları eski Türkiye'de bırakalım"

Başbakan Erdoğan: "İnanıyorum ki muhalefet bugünden itibaren politikalarını gözden geçirecek ve yeni Türkiye ile örtüşen bir muhalefet ve siyaset tarzı bugünden itibaren inşa edilecektir. Ancak bize oy vermeyenler, bizi onaylamayanlar, bizi sevmeyenler bu seçimin mağlubu değildir. Bugün onlar da kazanmıştır. Gönülden ifade ediyorum, 'Bugün yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte başlatalım' diyorum, 'Eski tartışmaları eski Türkiye'de bırakalım' diyorum."

"Bu seçimin mağlubu yoktur"

Başbakan Erdoğan: "Bütün kalbimle ve bütün samimiyetimle söylüyorum ki milletimiz içinde 77 milyonun her bir ferdi içinde bu seçimin mağlubu yoktur. Milletimiz içinde bu seçimin kaybedeni yoktur. Kaybeden vardır, statüko kaybetmiştir. Elbette vesayet bugün en büyük mağlubiyetini yaşamıştır. Elbette kirli siyaset ve siyaset dışı güç odakları bugün ibretlik bir ders almıştır."

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

 - Yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep beraber başlatalım. Sorunları eski Türkiye'de bırakalım diyorum

-Milletimiz içinde bu seçimin mağlubu yoktur. Statüko kaybetmiştir. Vesayet, kirli siyaset ibretlik ders aldı.

- Demokrasinin önünde vesayet aracı olarak kullanılan Çankaya milli iradenin emrine girmiştir. 

- İşte şimdi söz de karar da milletin uhdesine geçti. Türkiye'nin gücüne güç katıldı

- Artık devlet ve milletin 2 ayrı istikameti bulunmuyor bugünden itibaren devlet ve millet aynı istikamete bakıyor

- 27 Mayıs'ın Türkiye'ye dayattığı Cumhurbaşkanı anlayışı artık kalkmıştır

- Bugün bu seçimi kazanan Recep Tayyip Erdoğan değildir milli irade bir kez daha kazanmıştır. Bugün 76 milyon, 81 vilayet kazanmıştır. Bugün Bağdat, İslamabad, Kabil, Beyrut, Saraybosna, Üsküp, Şam, Halep, Ramallah, Gazze, Küdüs de kazanmıştır. 

- Bugün bir dönemin kapıları kapanıyor

-  Dokuz seçime girdik. Dokuz seçimin her birinden zaferle çıktık. 

- Artık Çankaya ile millet arasındaki tüm engeller ortadan kalkmıştır, Çankaya halkıyla bütünleşmiştir

-Hiç kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik. Kimsenin değerlerini tahkir etmedik.

-Bize diktatör diyenler lütfen kendi muhasebelerini yapsınlar.

-Hepimiz aynı bayrağın gözyaşı altındayız.

-Hepimiz bu ay yıldızlı bayrağın altındayız. Hepimiz bu devletin sahibiyiz.

-Alevi'den, Sünni'den önce Türkiyeli vardır, Türk, Kürt, Rum, Ermeni'den önce Türkiyeli vardır.

-Bugün her birimiz kendimizi vicdan muhasebesine bırakalım.

-Farklı bir Türkiye'yi hep birlikte kuralım.

-Seçim sonuçları da gösteriyor ki uzlaşma çatıda değil, partide değil, tabanda olmuştur.

-Davamız şahsi değil, Türkiye davasıdır

-Bugün Türkiye'nin küllerinden doğuşunun, Yeni Türkiye'nin kuruluş günüdür.

-Kimse mağlup olduğunu düşünüp üzülmesin, bugün dünden daha parlaktır.

-İnşallah bu akşam itibarıyla Gazze'deki yaralı kardeşlerimizi Türkiye'ye aktarmaya başlıyoruz, buradaki hastanelerimizde inşallah onları tedavi altına alacağız. Bugünden itibaren Gazze'li yaralılar Trükiye'ye getirilecek ve buradaki hastanelerde tedavi oalcaklar.

01:31
 // BAŞKOMUTAN
Seninleyiz Komutanım. İnşallah partinin başına layık bir lider gelir. Ne bileyim, buruk bir sevinç var. Sanki Başbakan iken daha bir hoş idiniz....
11 Ağustos 2014 01:31
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler