YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan oy istedi
Kılıçdaroğlu, Başbakan'dan kendisine oy vermesini istedi.
Erdoğan'dan oy istedi
25 Mayıs 2010 / 18:07 Güncelleme: 25 Mayıs 2010 / 18:30

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan CHP'ye oy vermesini isteyerek, "Recep Bey 'taşeronluğu nasıl kaldıracaklar' demiş. Recep Bey bunu merak ediyor. O zaman ilk seçimde CHP'ye oy verir mesele biter. Recep Beyin CHP'ye oy vermesini isterim. Düzgün politika nasıl olurmuş, CHP iktidarında görecek." dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müesesesi'nde meydana gelen grizu patlamasında 30 madencinin hayatını kaybetmesi nedeniyle ilk ziyaretini Zonguldak'a yapan Kılıçdaroğlu, Zonguldak Belediyesi'ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu "Başbakan Kemal" sloganı ile karşılandı. Kılıçdaroğlu'na burada çiçek hediye edildi. Ziyaret esnasında, "İşte Başbakan, İşte Zonguldak" anonsu yapıldı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasına, "Merhaba Zonguldak. Helal paranın kazanıldığı yalana ve talana direnen Zonguldak." diye başladı. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün Recep Bey yine kükremiş. Niye kükremiş bilemiyorum. Ama ben size söyleyim. Recep Beyin ezberi bozuldu. Hiç meraklanmayın. Bu tabloyu görünce onun ezberi daha fazla bozulacak. Burada gençler, yaşlılar var, öğrenciler var. Toplumun her kesimi var. Burada halkın iktidarına susamış var. Birilerinin değil, halkın iktidarını kuracağız. Çalışacağız, üreteceğiz ve halkça bölüşeceğiz."

Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakan 'bu mesleğin kaderi bu' dedi. Daha önce Başbakan hukuk bilmiyor diyordum. Şimdi de kaderin ne olduğunu bilmiyor diyorum." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin iş kazasında dünyada üçüncü, Avrupa'da birinci olduğunu belirterek, bunun sorumlusunun Başbakan Erdoğan olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, hitap ettiği kalabalıktan Başbakan Erdoğan'ı sandıkta malulen emekli etmelerini istedi.

TAŞERONLIĞI KALDIRACAĞIZ

Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin halka hesap vereceğini belirterek, "Nereye kaçarsa biz oraya kadar kovalayacağız. Yapanın hep yanına kar kaldı. Şimdi biz hesap soracağız ki bunlar yanlarına kalmasın. Sadece hesap sormakla kalmayacağız. Dürüst siyaseti, halka hesap veren siyaseti getireceğiz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zonguldak'ta emekçilerimiz var. Yerin yüzlerce metre altında çalışıyor. Yüzlerinde kömür karası, soludukları iyi değil. Meslek hastalıklarıyla, olaylarla karşı karşıya. Bir emekçinin sözü var, her sabah işime giderken helallaşıyorum. Bu nerede var. Böyle bir kaygı olabilir mi. Bunu oluşturanlar, bu ülkede sağlıklı bir yönetim anlayışını getiremeyenlerdir. Bunu yaratanlar ceplerini düşünenlerdir. Eğer TTK'ya işçi alınacaksa taşeron işçiye ne gerek var. Taşeronlığı kaldıracağız. Hiç endişeniz olmasın."

CHP'nin iktidara koştuğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bunun gerçek kanıtı sizlersiniz. Çünkü biz gücümüzü halktan alacağız. Halkla beraber yürüyeceğiz. Halkın iktidarını kuracağız. Neden halkın iktidarını kuracağız diyoruz. Çünkü biz halktan birisiyiz. Benim adım Kemal, ben sizin Kemalinizim. Halk için çalışıyorum. Şimdi Zonguldak'ta çok sayıda emekli arkadaşımız var. Şöyle bir emekliler el kaldırın. Emeklilerden bir isteğim var. Emekliler geçen seçimlerde AKP'ye oy verdiler. AKP sizi ikinci sınıf yurttaş konumuna getirdi. Siz ikinci sınıf vatandaş mışınız? Sandığa gideceksiniz AKP'nin sandıktan çıkmaması için oy kullanacaksınız" şeklinde konuştu.

YAPAMAYACAĞIMIZ ŞEYİN SÖZÜNÜ VERMEYİZ

Kemal Kılıçdaroğlu, verdikleri sözü tutamadıklarında halkın önünde özür dileyeceklerini dile getirdi ve ekledi:"Ama birşey söyleyim yapamayacağımızın şeyinde sözünü vermeyiz. Şunu söyleyim sizlere şuanda devletten 2 milyon kişi taşoren olarak çalışıyor. Bunlar yaşamı boyunca asgari ücrete mahkum edilmiş toplu sözleşme hakkı olmayan insanlar. Bunların büyük bir kısmının iş güvencesi yok. Patronun iki dudağı arasında. Böyle bir düzen olmaz. Örgütlü toplumla olur mücadele. Örgütlü toplumu oluşturursak beraber yürürüz biz. Sendikalar sesleniyorum. Sendikalarla kendilerine çeki düzen vermek zorundalardır. Artık AKP'nin dümen suyunda giden sendikacılığa karşı çıkmak zorundayız."

Başbakan Erdoğan'a 'Recep Bey' diye hitap eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Recep Bey'in ezberi bozuldu. Zonguldak'ı akşam da izleyecek. Ezberi ikinci kez bozulacak. Türkiye koşusunu başlattık. Zamanımız az. Benim, gençlik kollarımın çalışması yetmiyor. Herkesin çalışması gerekiyor. Türkiye'yi içinde bulunduğu karanlık noktadan çıkarıp aydınlığa götürmek zorundayız. Burada işçiler mağdur, çiftçiler mağdur, atanamayan öğretmenler mağdur. Bu düzen içerisinde toplumda memnun olan hiçkimse yok. Herkes mutsuz, o zaman yapacağımız birşey var. Geleceğe güvenle bakan, gelecek kaygısı taşımayan bir toplumu oluşturmak zorundayız. Bunun için üretmemiz daha fazla çalışamız lazım. Çalışacaksınız ama iş nerede. Eğer siz Türkiye'de üretilemeyen bir malı almayıpta bunun ithalatını daha ucuz yaparsınız burada sanayici iş yapamaz."

Kılıçdaroğlu, etnik kimliğe saygı göstereceklerini de dile getirdi. Kılıçdaroğlu, konuşmasını "Bir ağaç gibi tek ve hür. Bir orman gibi kardeşçesine yaşayalım diyorum." sözleriyle bitirdi  Belediye Başkanı İsmail Eşref de Kılıçdaroğlu'nu Zonguldak'ın simgesi madenci heykeli verdi. CİHAN

siz soyarsiniz bu ulkeyi
 // yunus
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
29 Mayıs 2010 02:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler