YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan iktidarda kalma rekoru
Erdoğan'dan iktidarda kalma rekoru
19 Mart 2013 15:40
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Çok partili dönemde merhum Menderes 10 yıl 5 gün kesintisiz iktidarda kaldı. Bugün biz bu rekoru aşıyoruz" dedi.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, bugün çok farklı ve anlamlı bir rekora ulaştıklarını söyledi.
 
Erdoğan, ''22 Mayıs 1950'de başlayan Demokrat Parti Hükümeti, 27 Mayıs 1960'da müdahale sonucunda maalesef sona ermişti. Biz bu rekoru aşıyor, 10 yıl 5 günlük o hükümet sürecini aşarak, çok partili dönemde en uzun süre ardı arkası kesilmeden iktidarda kalma rekorunu aşmış oluyoruz. Merhum Menderes ve arkadaşlarını bu vesileyle rahmetle yad ediyorum. Vatanımıza, ülkemize, millete hizmette nice yıllara hep birlikte ulaşmayı Rabbimden temenni ediyorum'' diye konuştu.
 
Çok partili hayatın en uzun süreli başbakanı
 
3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından Siirt seçimlerinin yenilenmesiyle bu kentten milletvekili seçilerek Parlamento'ya giren Başbakan Erdoğan, 14 Mart 2003'te 59. Hükümeti kurarak başbakanlık görevini Abdullah Gül'den devraldı.
 
Erdoğan'ın liderliğindeki AK Parti, kurulduktan 14 ay sonra girdiği 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 34 oy alarak iktidar oldu.
 
22 Temmuz 2007'de yapılan seçimlerde oylarını yüzde 47'ye çıkaran AK Parti, 12 Haziran 2011 seçimlerinde de yüzde 50 oy oranına ulaşarak üst üste girdiği 3 seçimi de kazanan Adnan Menderes'e ait rekoru da kırdı.
 
Milletvekili seçimlerine kadar İnönü ve Demirel'i geçecek
 
Erdoğan, toplam görev süresi bakımından başbakanlık yapan 25 isim arasında İsmet İnönü, Süleyman Demirel'den sonra üçüncü sıraya yükseldi.
 
Başbakan Erdoğan, 2015 Mart'ında yapılacak milletvekilliği genel seçimlerine kadar bu görevi sürdürmesi halinde İsmet İnönü'ye ait 12 yıl kesintisiz başbakanlık yapma rekorunu da geride bırakmış olacak.
 
Erdoğan, 2014 yılının Ocak ayına kadar başbakanlık görevine devam etmesi durumunda, toplam 10 yıl 10 ay süre başbakanlık koltuğunda oturan Süleyman Demirel'i de geride bırakacak.
 
 
AA
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler