YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan doktorlara müjde
Başbakan Erdoğan'dan doktorlara maaş müjdesi.
Erdoğan'dan doktorlara müjde
12 Ocak 2010 / 16:40 Güncelleme: 12 Ocak 2010 / 16:49

AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''sağlık hizmetini, bir yerde de milletin hayır dualarını almak için yapma anlayışıyla sürdürmek gerektiğini'' belirterek, ''Tam gün yasasının altında yatan gerçek bu'' dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, tam gün yasa tasarısı hakkında, ''Bakıyorsun, doktor hastanede yok. Nerede? 'Efendim, part-time çalışıyor.' Türkiye'de doktor sıkıntısı var, part-time çalışıyor. Böyle şey olur mu? Niye part-time çalışıyorsun? Gel ful-time çalış arkadaş. Bu millet hastaneye geldiği zaman... Beyefendinin ismi orada yazılı, ama doktor içeride yok. Nereye gitti? muayenesine gitti'' dedi.

Eskiden hastalara hastanede ameliyat için gün verilmediğini, onun yerine kart verilerek muayenehaneye davet edildiğini ifade eden Erdoğan, ''Gidersin muayeneye, orada bedeli ödersin. Bedeli ödedikten sonra da gene o beyefendinin görev yaptığı hastaneye çağrılırsın, orada yatırılır, ameliyat yapılır. Bugünleri yaşadık mı? Arkadaşlar, biz bunu yaşatmak istemiyoruz. Bizim attığımız adım bu'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bundan uzak olanları tenzih ederim. Bu hizmeti, bir yerde de milletin hayır dualarını almak için yapma anlayışıyla sürdürmek lazım. Tam gün yasasının altında yatan gerçek bu. Bu tasarının amacı, halkımıza yüksek standartta, kaliteli sağlık hizmeti vermek ve sağlık çalışanlarına yeni imkanlar sunmak. Bu konudaki itirazlar son derece yersiz ve hakkaniyetten uzaktır. Bu uygulamayla sayıca yetersiz olan sağlık personelinin üzerindeki iş yükü daha dengeli hale geliyor, vatandaşımızla hekimlerimiz arasındaki güven ilişkisi güçleniyor, hastaların sağlık hizmetine erişimi kolaylaşıyor. Yasayla birlikte, hekimlerimizin yoğun ve stresli bir günün yorgunluğundan sonra özel muayenelerine giderek tedavi ve kontrol sorumluluğunu üstlenmesine gerek kalmayacak. Arzu eden hekimler, hastanelerde mesai sonrasında hizmet verebilir. Üniversitelerdeki öğretim üyelerimiz, asli görevleri olan eğitim ve araştırma faaliyetlerini hakkıyla icra edebilecekler, bütün zamanlarını üniversiteye ayırabilecekler.

Bu uygulama sayesinde, tüm personelin ek ödemeleri de artırılacak. Hekimlerin mali özlük haklarını daha iyi hale getirmek için, maaşlarına çalışmalarından bağımsız olarak sabit bir ek katkı yapılacak ve bu ücret emekli maaşlarına da yansıyacak. Buna göre, pratisyen hekimlerin maaşları yüzde 43, uzman hekimlerin maaşları yüzde 71, klinik şef ve şef yardımcılarının maaşları yüzde 80 oranında artırılacak. Buna paralel olarak, 25 yıl çalışan bir pratisyen hekimin emekli maaşı yüzde 44 oranında, uzman hekimin emekli maaşı yüzde 82 oranında, klinik şef ve şef yardımcılarının emekli maaşı yüzde 100 oranında artırılacak.

Hekimlerin raporlu ve izinli oldukları dönemdeki ek ödeme kayıpları telafi edilecek. Yasanın halkımıza yansımaları da son derece olumlu olacak, sağlık hizmetlerinin kalitesi de bu yasayla daha da artacak.''


-''YÜZDE 11'İ TAM GÜN ÇALIŞIRKEN, BUGÜN YÜZDE 81'İ TAM GÜN ÇALIŞIYOR''-


Başbakan Erdoğan, sağlık kurumu ve hekimi seçme uygulamasının daha da yaygınlaştırılacağını belirtti.

Özel muayenelerde veya üniversite hastanelerinde sadece para ödeyebilenin hekimini seçmesi döneminin de biteceğini ifade eden Erdoğan, 2002'de Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan uzman hekimlerin sadece yüzde 11'i tam gün çalışırken, bugün yüzde 81'inin tam gün çalıştığını söyledi. Erdoğan, yasayla bu oranın yüzde 100'e ulaşması temennisinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu yasanın amaçlarından bir tanesinin de sağlık hizmeti sunumunda aracıları ortadan kaldırmak ve vatandaşların hiç bir yönlendirmeye maruz kalmadan kamudan aracısız hizmet almasını sağlamak olduğunu bildirdi.  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler