YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan CHP'ye tepki
Erdoğan'dan CHP'ye tepki
15 Nisan 2010 00:06
Erdoğan, ABD'de ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında CHP'ye tepki gösterdi.

Erdoğan, CHP'nin anayasa değişikliği paketiyle ilgili önerisine, 'Bunlar sulandırma arayışı olumlu yaklaşmak mümkün değildir.' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin uluslararası plandaki ağırlığına paralel olarak nükleer konulardaki görüşlerini paylaşmaya devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede taraf olduğumuz uluslararası anlaşma ve sözleşmelerle üstlendiğimiz sorumlulukları da hakkıyla yerine getirmeyi sürdüreceğiz'' dedi.

Erdoğan, ABD'de ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Ziyaretine ilişkin bilgi veren Başbakan Erdoğan, ABD'de katıldığı ''Nükleer Güvenlik Zirvesi''nde nükleer malzeme ve tesisin güvenliğinin artırılması yolunda atılması gereken adımlar üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda, konuya liderlerin verdiği önemi yansıtan bir zirve bildirisiyle gelecek dönemde yapılacak çalışmaların seyrine ışık tutacak bir çalışma planı üzerinde mutabakata varıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Zirve, Türkiye'nin nükleer silahlarla mücadele ve nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya hedefi doğrultusundaki görüşlerini açıklamamız için de önemli bir fırsat teşkil etmiştir. Başta ev sahibi Sayın Obama, Rusya Federasyonu Başkanı Sayın Medvedev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sayın Sarkisyan, Brezilya Cumhurbaşkanı Sayın Lula da Silva olmak üzere zirveye katılan bir çok devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler yapma fırsatını buldum. Keza Sayın Dışişleri Bakanımız ve Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız da kendi muhataplarıyla orada bir araya gelmek suretiyle alanlarında bir çok görüşmeleri gerçekleştirdiler.''

Ziyareti kapsamında George Mason Üniversitesinde ''Medeniyetler İttifakı'' konusunda bir konferans verdiğini ve ''Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı Haritaları'' sergisinin açılışını yaptığını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Türkiye uluslararası plandaki ağırlığına paralel olarak nükleer konulardaki görüşlerini paylaşmaya bundan sonra da benzer vesilelerle devam edecektir. Bu çerçevede taraf olduğumuz uluslararası anlaşma ve sözleşmelerle üstlendiğimiz sorumlulukları da hakkıyla yerine getirmeyi sürdüreceğiz'' dedi. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler