YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan CHP'li Haluk Koç'a istifa çağrısı
Erdoğan'dan CHP'li Haluk Koç'a istifa çağrısı
11 Aralık 2015 19:09
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, eğitimini sürdürdüğü İtalya'da merak edilen soruları cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, Türkiye'de her seçim döneminde kendisi ve ailesi üzerinden bir iftira kampanyası başlatıldığını, muhalefetin ve medyanın insafsızca yalanlar ürettiğini belirterek, "Türkiye içinde muhalif çevrelerin organizasyonuyla üretilen iftiralar, ne yazık ki Türkiye'yi karalamak için uluslararası bir kampanyanın aracı haline getiriliyor" dedi. Erdoğan ayrıca CHP'li Haluk Koç'a seslenerek, "Özür bekliyorum. Özür dileyemiyorsa istifasını vermesini istiyorum. Çünkü, bu siyasetçinin insan içine çıkamaması lazım'' diye konuştu.

Johns Hopkins Üniversitesinin uluslararası ilişkiler okulu SAIS'te ara verdiği doktora çalışmalarını tamamlamak üzere İtalya'nın Bologna kentinde bulunan Bilal Erdoğan, AA muhabirine gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

Bilal Erdoğan, 1 Kasım seçiminden önce kendisiyle ilgili "İtalya'ya kaçtı" iftirasının yayıldığını,İtalya'da bulunma sebebinin sadece doktora çalışmalarını tamamlamak olduğunu, fırsat buldukça da Türkiye'ye gidip geldiğini vurguladı.

"Ülkemden ayrılmayı bir an olsun düşünmedim"

17-25 Aralık sürecinde hakkında tamamen mesnetsiz ve çok çirkin iddiaların ortaya atıldığını, medyada ve siyasetçilerin konuşmalarında çok insafsızca yargısız infaz edilmek istendiğini belirten Bilal Erdoğan, "En zor zamanlarda dahi ülkemden ayrılmayı bir an olsun düşünmedim. Suçluysanız kaçarsınız. Bir suç işlediğinizi düşünüyorsanız kaçarsınız. Adaletin tecellisinden korkuyorsanız kaçarsınız. Ben hakkımdaki iddiaların, ithamların, iftiraların tamamına hem yargı önünde hem kamuoyu önünde cevap verdim. Beni yargısız infaz etmek isteyenlerin neredeyse tamamı şu anda yurt dışındalar, kaçaklar. Adaletten kaçtılar. Ben Türkiye'de doğdum, Allah izin verirse de son nefesime kadar ülkemde olacak, ülkem için hizmet edeceğim" dedi.

Ağustos ayı sonunda İtalya'ya yarım kalan doktora çalışmalarımı tamamlamak üzere geldiğini hatırlatan Erdoğan, "Çalışmalarıma daha iyi odaklanabildiğim için burada olmayı tercih ediyorum. Doktoramı tamamladıktan sonra da ülkeme döneceğim" diye konuştu.

Cumhuriyet Gazetesi'nin, CHP Milletvekili Barış Yarkadaş'ı kaynak göstererek "5 değil 15 restoranı var" iddiasını gündeme taşıyan haberine de tepki gösteren Bilal Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunu neden yaptıklarını, nasıl bu kadar yalan söylediklerini gerçekten anlayamıyorum. Acaba aynaya nasıl bakıyorlar. Söylediklerinin yalan olduğunu bildikleri halde acaba çocuklarının, eşlerinin, anne babalarının yüzlerine nasıl bakıyorlar. Neymiş buraya kahve çekirdeği ticaretine gelmişim, yok Brezilyalı şirketle görüşüyormuşum. Ben, İtalya'da hiçbir ticari temasta bulunmadım."

"Edepten taviz vermeden bu yalan fırtınasıyla mücadele edeceğiz"

Siyasetin ahlak ve dürüstlükle yapılması gerektiğini vurgulayan Bilal Erdoğan, "Böyle bir şey olamaz. Oturduğu yerden uyduruyor, yalan yazıyor, ortalığı karıştırıyor. Maksat nedir " ifadelerini kullandı. 

Belli çevrelerin, kendisi hakkında sürekli olarak mesnetsiz iddiaları ortaya attıklarını ve bunun bazı medya kuruluşları tarafından da gerçek bilgi gibi kamuoyuna yansıtıldığına dikkati çeken Bilal Erdoğan, "Siyasetin de gazeteciliğin de temelinde en başta ahlak olmalı. İstediğini elde etmek için her yolu, her yöntemi meşru gören bir anlayış, ahlaki ve insani değerleri ayaklar altına alan bir anlayıştır. Masum insanlara iftira atarak belki bir miktar oy alabilirsiniz, belki bir miktar gazete satabilirsiniz ama günün sonunda aynaya bakacak, çocuklarınızın gözüne bakacak yüzünüz olmaz. Ahlak dışı yöntemlerle hareket edenler, kazanmış gibi görünseler de kaybetmişlerdir. Ne yaparlarsa yapsınlar, biz onların seviyesine düşmeyeceğiz. Edepten taviz vermeden bu yalan fırtınasıyla mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Yalan ve iftira için kullanılan bir Twitter hesabının iddiaları"

Erdoğan, hakkındaki asılsız suçlamaların, "kimliği belirsiz, yalan ve iftira için açılmış bazı Twitter hesaplarında" dillendirildikten sonra, muhalefet partilerinin milletvekilleri tarafından gerçek bilgiymiş gibi kullanıldığını, ardından da gazete sütunlarına taşındığını vurguladı. "Habercilikten beklediğimiz kalite bu kadar düşük olmamalı. Twitter hesabına dayandırılarak insanların hayatı bu şekilde kolayca zedelenememeli" diye konuşan Bilal Erdoğan, isim vermeden CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç'u eleştirdi.

İstanbul'da bir lokantada esnafın ricasını kırmayıp hatıra fotoğrafı çektirdiğini ancak daha sonra bu kişilerin sosyal medyada DAEŞ üyesiymiş gibi yansıtıldığını hatırlatan Bilal Erdoğan, CHP Sözcüsü Haluk Koç'un da bu asılsız iddiayı gündeme taşıdığını ve bu kişilerin esnaf olduklarının ortaya çıkmasına rağmen özür dilemediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul'da, meşhur bir lokantanın sahiplerinin ricasını kırmayıp hatıra fotoğrafı çektirdim. Bu fotoğrafları önce kimliği belirsiz bir twitter hesabı, 'Bilal Erdoğan DAEŞ militanlarıyla birlikte' diye takipçilerine aktardı. Ardından da Anamuhalefet Partisinin bir genel başkan yardımcısı, doğruluğunu araştırmadan, işin aslını öğrenme zahmetine girmeden, bu fotoğrafı basınla paylaştı. Birkaç saat sonra da hem bu twitter hesabı hem de Anamuhalefet Partisinin Genel Başkan Yardımcısı, tüm Türkiye'ye rezil oldular. Ne beklersiniz, mahcup olmalarını, utanmalarını, hatalarını anlayıp özür dilemelerini beklersiniz. Birazcık haysiyet olsa, sokağa dahi çıkmamalarını beklersiniz. Ama bir özür bile dilemediler. 'Böyle bir hata yaptım, filanca tarafından aldatıldım' diyemez mi  'Bu seçim tutkusu, hırsı, bu partinin geldiği haller beni böyle bir sıkıntılı duruma soktu ki bunu yapmak zorunda kaldım' demeli. Maalesef o da yok. Biz asla bugüne kadar, bunlara aynı şekilde karşılık vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz. Edebimize güvenip edepsizlik yapıyorlar ama millet onlara gereken cevabı veriyor." 

Kendisi hakkında Türkiye'de üretilen iftiraların uluslararası siyasete ve uluslararası medyaya da taşındığına dikkati çeken Bilal Erdoğan, "Türkiye'nin sınırlarını ihlal eden Rus uçağı düşürüldükten sonra, bir anda kendimi uluslararası siyasetin ve medyanın hedefi olarak buldum. Türkiye'de hakkımda üretilen tüm yalanların, ısıtılıp Rusya yönetimi tarafından, Rus medyası tarafından, dünyanın birçok ülkesinde gazete ve televizyonlar tarafından kullanıldığını gördüm.Yalanların, iftiraların ne kadar hızlı yayıldığına şahit oldum. Şunu artık çok net olarak görüyorum; Türkiye'deki bazı kirli odaklar, kendi itibarlarını kirletmek uğruna yalan söylüyorlar, bu yalanları adeta Türkiye ile çıkarı çatışan ülkelere, uluslararası medyaya servis ediyorlar. Ne yaptıklarını çok iyi bildiklerine eminim. Gerek kimliği belirsiz sosyal medya hesapları, gerek belli medya kuruluşları, gerekse belli siyasetçiler, çok kolay yalan söylerken, aslında nereye hizmet ettiklerini, nereye servis verdiklerini çok iyi biliyorlar. 'Türkiye'de itibarımız kirlenecek ama Türkiye düşmanlarına malzeme üretmeliyiz' diye hareket ediyorlar. Beni ya da benim ismimi asla yıpratamazlar, ne var ki Türkiye'ye çok büyük zarar veriyorlar" diye konuştu.

Türkiye'ye dönüş zamanı

Doktorasının son aşamasında olduğunu ve tezini yazdığını ifade eden Bilal Erdoğan, "Doktora tezimi hızla yazıp, tamamlamak istiyorum. Ülkemden daha fazla ayrı kalmayı, uzak kalmayı doğru bulmuyorum, ancak doktora çalışmasında tam olarak bitiş zamanını öngöremeyebiliyorsunuz. Bu yaza bitmezse yaz sonrasına sarkabilir. Bu süreci uzatmadan doktoramı tamamlayıp Türkiye'ye dönmek istiyorum" yanıtını verdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler