YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan bayram müjdesi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Benim insanım, benim vatandaşım her şeyin en güzeline layık diye çıktığımız yolda bu projenin hayata geçmesi bizleri çok mutlu ediyor'' dedi.
Erdoğan'dan bayram müjdesi
17 Ağustos 2012 / 18:52 Güncelleme: 17 Ağustos 2012 / 18:59

Erdoğan, Kartal-Kadıköy metro hattının açılışının ardından ilk seferi yapmak üzere hattın ilk durağı olan Kadıköy istasyonuna indi.

Vatman bölümüne geçen Başbakan Erdoğan'a, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer yetkililer eşlik etti.

Başbakan Erdoğan, yolculuk sırasında gelinen durakları kendisi anons etti.

Duraklarda beklemeden 22 dakika süren sefer sonunda gazetecilere açıklama yapan Başbakan Erdoğan, İstanbul'da tüm metroları yapmanın kendilerine nasip olduğunu belirterek, daha önce başlangıcı yapılan İstanbul'un ilk metrosu Taksim Metrosu'nun da tamamlanmasının kendilerine nasip olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''Bizler geldik, çok yoğun çalışmalarla o zaman o yatırımı başlattık. Şimdi o yatırım sürekli olarak devam ediyor. Kadir Bey döneminde de yine yayılarak, genişleyerek gerek metro olarak gerek hafif metro olarak devam ediyor. Bunlar yüksek hızlı trenle birleşmek suretiyle inşallah bizim ulaşım ağımızı sadece İstanbul içinde bırakmayacak, şehirler arası ulaşımı da inşallah kolaylaştırmış olacak'' şeklinde konuştu.

Metro aracını kullanırken çok mutlu olduğunu aktaran Erdoğan, ''Hele hele İstanbul'da bu ikinci köprünün, Haliç Köprüsü'nün tamir bakım işlerinin yapıldığı bir dönemde böyle bir açılışın gerçekleşmiş olması, bu konuda ilgili arkadaşlarımızın, gerek belediye başkanımızın gerek tüm yüklenici firmalarımızın samimiyetini ortaya koyması açısından önemli. Bu tamir bakım gibi şeylerin yapılması gerekir. Böyle zamanlarda da tabi halkımın bazı sıkıntılara göğüs germesinde fayda var. Verdiğimiz bu sıkıntı sebebiyle tüm arkadaşlarım adına kendilerinden helallik diliyorum. Özür diliyorum ama bunları da yapmak durumundaydık'' şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, ''Yüzde 50 indirim teklifi sizden mi geldi '' sorusuna Erdoğan, ''Bayram için tamamen ücretsiz. Bayram için 4 gün ücretsiz. Ekime kadar meclis bir karar almış. Yüzde 50 indirim'' şeklinde yanıtladı.

Başka bir gazetecinin, ''Geçmiş dönemlerde İstanbul'un metro haritası mizah dergilerine konu oluyordu. Şimdi ise adeta örümcek ağı gibi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz '' sorusuna karşılık da Erdoğan, şöyle konuştu:

''Zaten onu biliyorsun ben birçok televizyon programında gösterdim. Türkiye'yi biz karayollarında nereden aldık, hangi ağlarla donattık, demir yolunu nereden aldık, hangi ağlarla donattık, biliyorsunuz 10. Yıl Marşı'nda geçer; 'demir ağlarla ördük' falan. Neyi ördün  Hiçbir şey örmüş falan değilsin. Ortada duranlar belliydi. Demir ağlarla şimdi Türkiye'yi biz örüyoruz.''


-''Benim vatandaşım her şeyin en güzeline layık''-


Kartal istasyonu çıkışında halkın sevinç gösterileriyle karşılanan Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Kadıköy-Kartal metrosunun açılışını şu anda gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu yatırımın Kaynarca'ya kadar 3,1 milyar liraya mal olduğunu dile getiren Erdoğan, onun da şu anda büyük bir kısmının bittiğini, kalan kısmının da inşallah bitmiş olacağını dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne, başkanına, tüm ekibine, mimarlara, mühendislere, yüklenici firmaya, işçilere teşekkür eden Erdoğan, Kadıköy'den buraya 22 dakikada geldiklerini anlattı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Konfor da size yakışır şekilde, size layık şekilde. Benim insanım, benim vatandaşım her şeyin en güzeline layık diye çıktığımız yolda bu projenin hayata geçmesi bizleri çok mutlu ediyor. Bundan dolayı değerli Büyükşehir Belediye Başkanı'na ve ekibine teşekkür ederim. İnşallah bu bayram boyu trenimiz, metromuz ücretsiz çalışacak. 29 Ekim'e kadar da yüzde 50 indirimli hizmet edecek. Kurban Bayramı'nda da ücretsiz olacak.

Biz el ele vereceğiz, omuz omza vereceğiz, birilerinin yolsuzlukta yok ettikleri imkanları yatırımlarla inşallah sizlere hizmet olarak getireceğiz.''

Başbakan Erdoğan, vatandaşların Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, İslam dünyasının, tüm insanlığın barışına vesile olmasını temenni etti.

Erdoğan, ''Suriye'deki kardeşlerime Rabbimden güç ve kuvvet temenni ediyorum. Sabırla inşallah zaferi yakalamalarını temenni ediyorum. Arakan'daki kardeşlerimin aynı şekilde Rabbim yardımcıları olsun'' diye konuştu. AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler