YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a sert eleştiri
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 'ekonomi iyiye gidiyor' diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik sert eleştirilerde bulundu.
Erdoğan'a sert eleştiri
23 Mayıs 2012 / 14:50 Güncelleme: 23 Mayıs 2012 / 14:55

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ''Ülkenin ekonomisi kötüye gidiyor sen ne kadar gizlemeye çalışsan da'' diye seslenerek, ''Böyle bir Türkiye'nin mağrur Başbakanı, sürekli havalarda geziyor yeni arzu ve ihtiraslar, başkanlık olmadı yarı başkanlık hayalleri peşinde koşuyor'' dedi.

Vural, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, ''ekonomi politikalarının vatandaşı inim inim inlettiğini'' öne sürdü.

Toplumun tüm kesimlerinin ''ayakta'' olduğunu savunan Vural, ''Astsubaylar, uzman erbaşlar, jandarmalar, polisler ayakta. Atanamayan öğretmenler 'illallah' diyor. Biri Edirne'de biri Kars'ta görev yapan öğretmen ana babalar, 'nerede sizin savunduğunuz aile birliği' diye haykırıyor'' diye konuştu.

''Sağlık çalışanları, 'hastaneler boks ringine döndü çalışamayız' diyor'' ifadesini kullanan Vural,  şöyle devam etti:

''Bu tablonun neresinde güzellik var, neresinde çalışanlar memnundur  Yaş çay üreticileri perişan durumda. Sebze ve meyve üreticileri perişan durumda. O anlatılanlar nerede  'Ekonomi çok iyi gidiyor' deniliyor. 'Çin'den sonra ikinci büyüyen ekonomiyiz' deniliyor. Nerede bunlar  Kim memnun bu tablodan  İşsizlik artıyor. İnsanlar umutsuzluk girdabında boğuluyor ama milyarder sayısı ülkede 35'e ulaşmış. Ülkenin hali budur.

İstikrarlı Türkiye'nin, büyüyen Türkiye'nin resmi bu. Necip Fazıl Kısakürek'in bir şiirinde söylediği gibi 'bir kişiye 9 pul, 9 kişiye 1 pul.' İşte hükümetin ekonomi politikası. Hükümetin çalışana, çiftçiye reva gördüğü tablo bu. İki çuval kömür, 3 paket makarnaya muhtaç ediyor milleti. Muhtaç ettirenler utansın. Hani Türkiye dünyanın en fazla büyüyen ülkesiydi  Hani ekonomi çok iyi yönetiliyordu  Ayranın yok içmeye tahtırevanla gidiyorsun çeşmeye.

Başbakan, kıtlık var, bolluk bakanlığı kurmuş, gerçekler böyle yalanların üzerini örtmek için doğruluk bakanlığı kurmuş. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından eleştiriler geldi ya şimdi çıkmış, derecelendirmeyi kendisi yapacakmış, onu söylüyor. Hani tüm ülkeler bize gıptayla bakıyordu Sayın Başbakan  Ya rakamlar yalan söylüyor ya da ayağa kalkmış milyonlar. Bu milyonlar neden ayakta ''


-''Ayakları yerde değil''-


Bugün bazı gazetelerde yer alan, cenaze arabasındaki şehit babasının tabutu başında bekleyen çocuğun fotoğrafını gösteren Vural, terörle mücadele edenlerin yalnız bırakıldığını ileri sürdü. Vural, ''Başbakan, Kandil ile İmralı ile yeni müzakere kurmaya çalıştığını itiraf ediyor. Şehit aileleri yalnız, çocukları yalnız. Halen gözleri Kandil'de kulakları İmralı'da, onlardan medet uman bir hükümet. Başbakan havada uçuyor ayakları yerde değil'' diye konuştu.

''Sayın Başbakan, ülkenin ekonomisi kötüye gidiyor sen kadar gizlemeye çalışsan da'' ifadesini kullanan Vural, ''Lafta muhafazakar bunlar. Hal ve gidiş dersi sıfır. Edebiyatta ise mangalda kül bırakmıyor. Böyle bir Türkiye'nin mağrur Başbakanı sürekli havalarda geziyor, yeni arzu ve ihtiraslar, başkanlık olmadı yarı başkanlık hayalleri peşinde koşuyor. Türkiye'nin gerçek gündemi bu. Vatandaş artık nefes alamıyor. Ekonomik sıkıntılar had safhadadır'' şeklinde konuştu.

Vural, ÇAYKUR'un verdiği destekleme fiyatının da yaş çay üreticisini bitirdiğini savundu.


-''Çok ciddiye alınacak sözler değil''-


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yaptığı bir konuşmada, partisine yönelik eleştirilerde bulunduğunu belirten Vural, ''Yine MHP ve ülkücülere saldırmış, bunların görevi bu. Niye  Ülkücüler, milletin birlik, bütünlüğünü savunuyor. Sen fikir namusunu, siyaset namusunu koruyamamışsın. Biz sizin gibi 'mücahit' iken müteahhit sonra da her şeye müsait olanlardan olmadık hiç bir zaman. Muhafazakar düşüncenin içerisini boşalttınız'' diye konuştu.

Vural, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Uludere olayında, 'vur emrini' hava kuvvetlerinin verdiğini söyledi. Nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna, ''Gerçeklere 40 takla attıran bir İçişleri Bakanı. Bir takım gerçeklerin üzerini örtmeye çalışıyor. Çok ciddiye alınacak sözler değil. Hangi bilgiler nereden alınmıştır  Sayın Başbakan olayın ardından yaptığı bir açıklamada, bir istihbarat olduğunu ifade etmişti'' yanıtını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Pakistan ziyareti sırasında Türkiye'deki muhalefeti eleştirdiğini öne süren Vural, ''Sen sadece sana oy verenlerin değil tüm ülkenin başbakanısın. Gidip yurtdışında ülkenin muhalefeti hakkında konuşulur mu  Böyle bir şey olur mu '' dedi.  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler