YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a sert cevap
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına sert tepki gösterdi.
Erdoğan'a sert cevap
28 Eylül 2012 / 22:31 Güncelleme: 28 Eylül 2012 / 22:42

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Balyoz davasına bakan mahkemede görevli yargıçlar, Türk hukuk tarihine kara bir sayfa armağan ettiler'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Haber Türk Televizyonu'nun canlı yayınına katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakanın, cumhurbaşkanlığına aday olduğu takdirde kazanıp kazanamayacağı yönündeki soruya Kılıçdaroğlu, ''Hayır. Ülkeyi kan gölüne döndüren birisini, hangi ülkenin insanları cumhurbaşkanı yapacak ki. Halkına doğruları söylemeyen, kendi çıkarı için ülkenin çıkarlarını gözardı eden bir kişi bu ülkede nasıl cumhurbaşkanı olur '' diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Erdoğan'a karşı aday olup olmayacağı sorusunu Kılıçdaroğlu, ''O süreci bilmiyorum. Aralarındaki ilişkiyi de bilmediğim için...'' diye cevapladı.

Eğitimli, bilgili, kültürlü bir kadının Türkiye'de cumhurbaşkanı olmasını tercih ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, şu anda bir adayları olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, MHP ile ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkarmalarının söz konusu olup olmayacağının belirtilmesi üzerine, ''Koşullar ne olur bilmiyorum ama sonuçta cumhurbaşkanı seçilecek kişi hepimizin cumhurbaşkanı olacak. O makama hepimiz saygı duymak zorundayız. O nedenle eğer bir isim üzerinde bütün siyasi partiler anlaşırlarsa bundan ayrıca mutluluk duyarız'' ifadesini kullandı.

Siyasi parti anketleri konusundaki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, ''Bizim AKP gibi sürekli anket yapma şansımız yok. Yani bizim Hazine'den aldığımız para bellidir, onu nasıl harcadığımız bellidir. Dolayısıyla o kadar olağanüstü bir paramız söz konusu değil. Ama bütün anketlerden şu veya bu şekilde yararlanmaya çalışıyoruz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın ''İmam hatiplerden terörist çıkmadığı için mi kapattınız'' ve ''Bunlar Kur'an-ı Kerim'den kaçarlar'' sözlerinin hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

''Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı olmak istiyor. Cumhurbaşkanı olacağını kamuoyuna deklare eden birisi, okul bahçesinde öğrencileri topladığı zaman ayrışmayı mı yapar toplumda, yoksa onların kucaklaşmasına yol açan söylemlerde mi bulunur  Oturdu oraya kalktı imam hatip dışındaki öğrencileri suçladı. 'Bunlar terörist mi yetiştiriyordu ' Her okuldan terörist çıkabilir. Nitekim imam hatipten de çıkmış. Niye böyle bir ayrım yapma ihtiyacı duyuyor Sayın Başbakan  İmam hatipte okuyanlar da bizim çocuklarımız. Eğer bilgi toplumu olursak dünyada çok daha saygın bir konumumuz olur. 'Bilgi toplumu olmanın yolu eğitimden, sevgiden, hoşgörüden geçiyor', bunları anlatır. Ama siz toplumda fay hatları yaratıp o küçük çocukların beynini başka şekilde yıkıyorsunuz. Sonra bu kişi kalkıyor, 'ben cumhurbaşkanı olacağım' diyor. Allah korusun. Cumhurbaşkanı olursa bu ülkenin başına ne gelir, doğrusunu isterseniz ben de merak ediyorum.''


-''Musalla taşına yaslanmış ahkam kesiyor''-


''Hiçbir kitaptan kaçmadıklarını'' ifade eden Kılıçdaroğlu, ''İfade, tırnak içinde söylüyorum aşağılık bir ifadedir. Neden  Hiçbir ülkede bir başbakan kendi insanlarına dönüp onların kutsal bildikleri kitap ne ise 'sSiz bundan kaçıyorsunuz' diye bir ifade kullanamaz'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ''Onun tek amacı var. Bütün inançları, bütün değerleri kendi çıkarları için istismar etmek. Tıpkı Neşet Ertaş'ın cenaze törenini istismar ettiği gibi... Musalla taşına yaslanmış ahkam kesiyor. İmam orada, namazı kılacağız, kıldık namazı, defnedeceğiz. Hayır efendim, bir de konuşma yapacak. Hiç böyle bir olaya tanık olmadım ben hayatım boyunca. İlk kez oluyor böyle bir olay. Neden  'Neşet Ertaş'ın toplumda yarattığı sevgiyi ben nasıl istismar edip oya dönüştürebilirim' diye'' ifadesini kullandı.

''Neşet Ertaş'ın naaşının başında, orayı miting alanına dönüştürüp orayı istismar etmeniz hangi ahlakla, inançla bağdaşır '' diyen Kılıçdaroğlu, Ertaş'ın, toplumun ortak paydası olduğunu, herkesin sevdiği biri olduğunu belirtti.

Zamlar konusu sorulan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ''En başarılı olduğumuz alan ekonomi politikaları'' sözleri anımsatılan Kılıdaroğlu, ''Sayın Bülent Arınç'tan bir isteğim olacak. En yakın çiftçiyi gidip bulsun. Ya da bir besi üreticisini bulsun. Kendi başarılarını ondan öğrensin. Baksın bakalım başarı nedir'' dedi. Başarılı bir ekonomi politikasının faturayı halka çıkartmayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, faturanın halka çıkmasının, ''ekonominin krizde olduğu'' anlamına geldiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, bir ülkede demokrasi isteniyorsa halkın, ödediği vergilerin hesabını iktidara sorması gerektiğini belirterek, ''1 trilyon 397 milyar dolar para kullandılar bunlar kendi iktidarlarında. Altını çiziyorum. Nereye gitti 1 trilyon 397 milyar dolar '' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler