YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a İsrail uyarısı
Erdoğan'a İsrail uyarısı
25 Mart 2013 17:47
MYP Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, Başbakan Erdoğan’a İsrail konusunda büyükelçi uyarısında bulundu. Yılmaz, “İsrail’e orayı tanımayan büyükelçi yollamayın” dedi.

Yazılı açıklama yapan Yılmaz, özür sürecinin sabote edilebileceği uyarısı yaptı. Yılmaz, “Netanyahu risk aldı ve iç politik malzeme yapmadan özür dileyerek ilişkileri normalleştirdi. Bundan sonraki süreç doğru insanlarla yönetilmelidir. Bu açıdan İsrail mantığını tanımayan o ülkeyi bilmeyen büyükelçi ataması son derece büyük bir hata olur. İsrail’de bütün partiler Netanyahu ile hemfikir değil. Şimdi gelecek yeni Türk büyükelçisine karşı bu süreci sabote etmek isteyecek İsrail de diğer partili yetkililer olacaktır. Bu açıdan oradaki insanın kafasını bilen bir elçi seçimi hayati değere sahiptir. Ekonomiden alınan yaralar sarılmalıdır. Hükümetinize bağlı bürokratlarda bu durumu sabote edebilir” açıklamasında bulundu.

İsrail’de 30 Nisan’da sınır dışı edilmeyi bekleyen 1000 kadar Türk vatandaşı olduğunu belirten Yılmaz, “Diken üzerinde bekleyen bu insanlar saatli bomba gibi her an bir sınır dışı işlemi ile karşılaşabilir. Bu konu da Türkiye tarafından da gerekli adımlar atılmaması nedeni ile barış sürecini sabote etmek isteyen kesimler burada da var. Şu an en önemli konu İsrail'de vizesiz kalan Türk mühendis ve işçilerin durumudur. Hükümet acil olarak zaman kaybetmeden bu konuyu da mesele olmaktan çıkarmalıdır. Aksi takdirde kısa bir süre içersinde yeni bir kriz gündeme gelebilir” ifadelerini kullandı.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler