YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a imam hatip çağrısı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, imam hatip liselerinin orta kısmını güç birliği yaparak, birlikte açma çağrısında bulundu.
Erdoğan'a imam hatip çağrısı
21 Mart 2012 / 15:00 Güncelleme: 21 Mart 2012 / 15:04

Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifini değerlendirdi.

''AK Parti'nin eğitim sistemini bütünüyle ele alan kanun teklifi, tartışmaların ve karşılıklı atışmaların odağı olmayı sürdürmektedir'' diyen Bahçeli, ''meselenin aşırı siyasileştirilmesinin, üstelik hınç ve intikam duygularıyla hareket edilmesinin, milli eğitimde umut edilen değişim ve reform hamlelerinin yapılamayacağını gösterdiğini'' öne sürdü. Bahçeli, ''Adalet ve Kalkınma Partisi'nin uzlaşmaz, bencil, diyaloğa ve işbirliğine kapalı siyaseti, eğitim hayatımızı yeni ve daha büyük sorunların ortasına sürükleyecektir. Üzülerek ifade etmek isterim ki milyonlarca evladımız ve ailesi, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin neden olduğu kavga ve gerginlik halinden dolayı bezgin ve kaygı içindedir'' diye konuştu.

Kanun teklifi hazırlanırken, ''ideolojik endişeler ve siyasi hesapların eğitimdeki ihtiyaçların önüne geçtiğini'' ileri süren Bahçeli, şöyle devam etti:

''Çocuklarımızın ve gelecek nesillerin nasıl ve ne durumda olacakları esas olarak hiç gündeme getirilmemiştir. Bizim açımızdan, Başbakan Erdoğan'ın 'yaptığımız reform, ideolojik değil, pedagojik reformdur' sözleri de bir hüküm ve inandırıcılık tonu içermemektedir. Eğitim sistemiyle ilgili görüşlerin 28 Şubat ile ilişkilendirilmesi ve imam hatipler özelinde yürütülmesi tabiatıyla Adalet ve Kalkınma Partisi istismarının bir başka sonucudur. Parti olarak, 28 Şubat'ın tarafgir ve dikte ettirici yaklaşımını ne kadar çirkin ve kabul edilemez buluyorsak, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de siyasi uygulamalarını aynı ölçü ve ayarda değerlendiriyoruz.

AKP zihniyeti açıkça kendi 28 Şubatını oluşturmakta ve bunu da insafsızca sürdürmektedir. Başbakan tarafından geçtiğimiz günlerde sarf edilen, 'topla, tankla, Sincan'da yürütülen tanklarla gelen bir uygulamayı, biz millet iradesiyle düzeltiyoruz' beyanı bu çerçevede son derece manidardır.

Vesayetin panzehiri, darbeci zihnin ilacı toleranstan vazgeçmek değil, dinlemek, konuşmak ve iletişim kurmaktır. Oysa ki Başbakan Erdoğan, demokrasi karşıtı bir siyasi tutumla hareket etmiş ve partisinin 28 Şubatın hormonlu bir ürünü olduğunu yeniden tescil etmiştir. Dün demokrasinin kafasında tank geziyordu, bugün Adalet ve Kalkınma Partisi'nin balyozu durmaktadır. İmam hatipler dün hedefti, bugün de istismarın merkezindedir.''


-''Çakma Red Kit''-


''Milliyetçi Hareket Partisi'nin imam hatip liselerinden rahatsız olduğunu söylemek için bir insanının ya beyninde ileri düzeyde hasar ya da Recep Tayyip Erdoğan olması yeterlidir'' ifadesini kullanan Bahçeli, ''Bizim rahatsız olduğumuz tek konu, böylesi kıymetli liselerimizden Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yönetiminde bulunan zevatın çıkmış olmasıdır'' dedi.

İmam hatiplerin varlığının tıpkı diğer liseler ve eğitim kurumları gibi memnuniyet verici olduğunu ifade eden Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a samimi bir çağrıda bulunmak ve bir teklif iletmek istediğini söyledi. Bahçeli, ''Sayın Başbakan, muğlak ifadelerle konuşma, muallak duruş sergileme, bin dereden su getirerek niyetini gizleme. Toplama ve çıkarmalarla uğraşma, bizi tariz yollu eleştirdiğin aritmetik işlemlerden asıl sen vazgeç. Sayın Başbakan, samimiysen, içtensen, yüreğin varsa gel her şeyi bir kenara bırakalım ve imam hatip liselerinin orta kısmını birlikte ve güç birliği yaparak açalım. Biz hazırız ve buna varız'' diye konuştu.

İmam hatip liselerinde okumak isteyenlerin önünün açılması ve haklarının teslim edilmesi gerektiğini belirten Bahçeli, Kuran-ı Kerim'in de okullarda seçmeli ders yapılmasını teklif etti.

Başbakan Erdoğan'ın geçen haftaki grup toplantısında, partilerini, ''CHP'nin vagonu'' olmakla itham ettiğini hatırlatan Bahçeli, şunları söyledi:

''Esasen hem lafın ciddiyeti, hem de söyleyenin kalitesi fazlasıyla bulanıktır. Geçmişte, kimi zaman Adalet ve Kalkınma Partisi'ne koltuk değneği olmakla, kimi zaman da CHP'nin yanında durmakla eleştirildik. Ancak unutulmasın ki Milliyetçi Hareket, büyük Türk milletinin haricinde herkese eşit uzaklıkta duran bir partidir. Kendi partisinin, okyanus ötesinin filikası, haçlıların muhbiri, küresel operasyonların furgonu ve vahşi Batı'nın sureti haktan görünen çakma Red Kit'i olduğunu ne zaman fark edecektir.''  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler