YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a cevap gecikmedi!
CHP lideri Baykal topu iktidara attı, suçlu iktidardır diyerek partisinden istifa etti. Başbakan Erdoğan Baykal'ın bu iddiasına oldukça sert bir cevap verdi. Erdoğan'a cevap ise CHP'li Özyürek'ten geldi...
Erdoğan'a cevap gecikmedi!
11 Mayıs 2010 / 07:45 Güncelleme: 11 Mayıs 2010 / 07:55

Deniz Baykal istifa etti... Üstelik 22 -23 Mayıs'ta yapılacak CHP kurultayında aday olmayacağını da söyledi. Ama kurmaylarına göre henüz herşey bitmedi.

Verilen mesajlar ortaktı. Parti örgütüne yani kurultay delegelerine işaret edildi; "Baykal'a sahip çıkılacak" denildi.

Deniz Baykal'ın istifa etmesiyle boşalan CHP Genel Başkanlığı'na Cevdet Selvi vekalet edecek. Selvi, partiyi kurultay tarihine kadar vekaleten yönetecek.

CHp Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise kurultayda genel başkanlık için aday olmayacağını söyledi.

CHP delegeleri ise Baykal'ı vazgeçirmek için imza toplamaya başladı. CHP Parti Meclisi ise yarın saat 16.00'da olağanüstü toplayacak. Bu arada CHP TBMM Grubu, yarın toplanacak.

Alınan bilgiye göre, Deniz Baykal'ın, CHP Genel Başkanlığı'ndan istifasından sonra yapılacak toplantı, saat 13.30'da başlayacak. CHP Grubu, basına kapalı yapılacak.

CHP'li kurmayların açıklamaları Baykal'ın yeniden genel başkanlığa aday gösterilmesi yönünde hareket edileceğinin sinyalleri olarak algılandı. Bunun için delgegenin yüzde 20'sinin imzası gerekecek. Parti kulislerinde var olan 1270 delegenin tamamının onayı ile Baykal'ın aday gösterileceği konuşuluyor.

Sadece bu da değil. CHP yönetimi, kendi içinde değerlendirme yapacak ve o görüntülerle ilgili Baykal'ın dile getirdiği komplonun arkasında kimlerin olduğunun ortaya çıkarılması için yeni bir süreç başlatılacak.

ÖZYÜREK'TEN VEKALET AÇIKLAMASI
CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) olarak önerilerinin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi'nin kurultaya kadar genel başkan vekilliğini yürütmesi şeklinde olacağını bildirdi. Özyürek, parti tüzüğüne göre başkan vekilini Parti Meclisi'nin (PM) belirleyeceğini, PM'nin de yarın saat 16.00'da toplanacağını söyledi.

Özyürek, MYK toplantısının ardından parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, ilk kez Deniz Baykal'ın katılmadığı bir MYK toplantısı yaptıklarını dile getirerek, ''Son derece buruk bir toplantıydı ama Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın bizlere bıraktığı, bizlere emanet ettiği görevin gereğini yerine getirme bilinciyle toplantımızı yaptık'' dedi.

Toplantının Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi'nin başkanlığında gerçekleştirildiğini kaydeden Özyürek, şöyle konuştu:

"Kamuoyunda Deniz Baykal'ın partide sevilmediğini yaymaya çalıştılar. Bunların hiçbirinin geçerli olmadığını, CHP'yi Baykal'ın en iyi şekilde yönettiği ortaya çıktı. Şimdi çirkin bir komplo ile genel başkanımızı istifa noktasına getirdiler. İstifa etmiş olması açıklamalarında da belitrttiği gibi mücadelesini bıraktığı anlamına gelmez. O hep yanımızda olacak ve mücadelesine devam edecektir. Bizler MYK olarak, PM olarak kurultaya kadar görevimizin başında olacağız. Tüzüğün, yönetmeliğin bize verdiği yetkileri kullanacağız."

'GÜLEN, 'İLGİMİZ YOK' DEDİ'
Özyürek ayrıca Baykal'ın istifa açıklamasında en dikkat çeken konulardan birine de açıklık getirdi. Özyürek, "Fethullah Gülen bizzat aradı, 'İlgimiz yok' dedi" şeklinde konuştu. Baykal, Gülen'in samimiyetini inandığını kaydetmişti.

"BAŞBAKAN BU ONURLU DAVRANIŞI KAVRAYAMADI"
Özyürek, Başbakanın açıklamalarının hatırlatılması üzerine Baykal'ın istifa ederek onurlu bir davranış sergilediğini ama Başbakanın bu onurlu davranışı kavrayamadığını iddia etti. O çirkin görüntülerin birçok internet sitesinde hala görmenin mümkün olduğunu dile getiren Özyürek, görüntülerin yayın yasağını CHP'nin sağladığını, Başbakanın emriyle erişimin engellenmediğini belirtti. (ekolay)

bu nasil onur
 // unluler
bu millete yılalrca onurlu diye yutturduklari insanlari cok gorduk hepside tam tersi cikti utanin be... sucu aranizda aramak yerine baskalarina camur atmayi mariofet zanneden zavallilar icinize bakin o sizden biridir belki bu iste onurlu olun birde durustlukten bahsederlr bu nasil durustlukse baykal bal gibi o ve o kadin kimi kadiriyorsunuz biraz utanIN......
11 Mayıs 2010 10:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler