YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a ağır benzetme
MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulunan BDP Genel Başkanı Demirtaş, Başbakan Erdoğan'a ağır benzetmede bulundu.
Erdoğan'a ağır benzetme
28 Şubat 2011 / 17:52 Güncelleme: 28 Şubat 2011 / 17:54

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Çözüm açısından umutların en yüksek olması gereken dönem budur'' dedi.

Demirtaş, Diyarbakır'da yaptıkları MYK Toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, MYK'de yaptıkları değerlendirmeleri, kamuoyu ile paylaşmak istediklerini belirtti.

Vefat eden eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet, ailesine, bütün sevenlerine ve partililerine başsağlığı dileyen Demirtaş, Erbakan ile siyasal çizgileri, dünya görüşlerinin farklı olduğunu ve yaşamının son gününe kadar da çizgisini korumuş bir mücadele adamı olarak kendisini anacaklarını kaydetti.

''Sayın Başbakan istese yarın bu ülkede barış sürecini başlatabilir'' diyen Demirtaş, Türkiye'ye, topluma hiçbir zarar vermeden, hiçbir zarar gelmeden, Türk'ün, Kürt'ün, herkesin lehine sonuçlanabilecek bir barış sürecinin başlatılabileceğini ancak bunun yapılmadığını söyledi.

Demirtaş, şöyle devam etti:

''Barış diye bir dertleri yok. Biz şunu belirtiyoruz; AK Parti, bu sorunu çözmeyecekti zaten. Uzun yıllardır bunun tesisini yapıyoruz. Bu sorunu halk çözecek. Kürt sorunu, öncelikle halkın inisiyatifi ele almasıyla çözülebilir. Bu nedenle bir çözüm süreci her zamankinden daha güçlü bir şekilde başlamıştır. Kürt halkı artık kendi çözümünü, kendi elleriyle yaratacaktır. 20 yıldır meydanlarda, sokaklarda olan her türlü baskıya, şiddete rağmen, kendisine yönelik katliamlara rağmen, bu mücadelesinden vazgeçmeyen halk artık inisiyatifi tekrar ele alacaktır. Böyle bir dönem başlayacaktır. Ben inanıyorum ki buradan da çözüm çıkacaktır.

En umutlu olmamız gereken dönem budur, çözüm açısından umutların en yüksek olması gereken dönem budur. Bu AK Parti'nin yarattığı, yaratmak istediği tasfiyeci, umut kırıcı havaya rağmen, bizler açısından en mutlu döneme girilecektir. Kürt halkı artık, kendi çözümünü kendisi yaracaktır. Bunu herkes böyle bilmelidir.''


-''SİYASETEN ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ''-


''Bizim Kaddafi'miz, Mübarek'imiz Başbakan Erdoğan'dır'' diyen Demirtaş, kendilerine yönelik hakaret, tutuklama, sokakta dövme, gözaltına alma, işkence, yargılamanın, Filistin'de, Libya'da yaşanmadığını ifade etti.

Tunus'ta, Mısır'da halkın ayakta olduğunu ve sonuç alacaklarını belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

''Halk kendi çözümünü yaratacaktır, biz halkımıza güveniyoruz, halkımıza inanıyoruz. Böyle bir sürecin başladığını da herkesin bilmesinde fayda vardır. Ateşkes süreçlerini heba eden AK Parti de bütün bunların sorumlusudur, vebali altındadır. Demokratik hiçbir çözümü yaratmayan, buna yanaşmayan en küçük bir hak kırıntısını bile lütuf olarak gören ve buna karşı bir yandan baskı, bir yandan da göstermelik bir demokrasi havariliği, bizler açısından artık tahammül edilemezdir.''

Gazetecilerin; ''eylemsizlik sürecinin sona ermesi çatışmaların şiddetleneceği yönünde sizi endişelendiriyor mu?'' sorusu üzerine Demirtaş, ''Endişeleniyoruz tabi ki. Türkiye 30 yıllık bir deneyim yaşadı. Burada çok kan döküldü ve 'barış oluşsun, ateşkes sağlansın' diye birçok çevre çağrı yaptı. Bölge şu anda barut fıçısıdır, patlama noktasına gelmiş, kimse bunun farkında değil. Siyaseten bunu çözmek için çalışıyoruz'' dedi. AA

 

el insaf...
 // VELİAHTPRENS
Kardeşim burası kanunlarla yönetilen demokratik bir ülke herkes herşeyi kafasına göre degil yasalar cercevesinde yapabilir.İllaki Hüsnüye-Bin Aliye Kaddafi ye birini benzetecekseniz sizin adadakini betzetin çünki ne kanun ne yönetmelik sözleri emir sizler için.Örnekmi?Baydemir'e bir bakın .......
01 Mart 2011 21:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler