YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan yurda döndü
Birleşmiş Milletler 64. Genel Kurul çalışmaları ve G-20 zirvesi için ABD'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, ''Ana'' adlı özel uçakla yurda döndü.
Erdoğan yurda döndü
27 Eylül 2009 / 17:32 Güncelleme: 27 Eylül 2009 / 17:52

Başbakan Erdoğan'ı Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer yetkililer karşıladı.

Başbakan Erdoğan'la eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzerekereci Egemen Bağış ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yurda döndü.

İRAN'A ASKERİ YAPTIRIM GÜNDEME GELMEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu ve G20 zirvesinde İran'a askeri müdahale konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD temaslarını tamamlayarak yurda döndü. İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, ABD'de yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi. Basın mensuplarının soruları üzerine Başbakan Erdoğan, BM Genel Kurulu ve G20 zirvesinde İran'a askeri müdahalenin gündeme gelmediğini söyledi. "Bazı şeyleri zannediyorum yanlış anlıyoruz. Ya da tercümeler yanlış geliyor." diyen Başbakan, katıldığı hiçbir toplantıda silahlı müdahalenin gündeme gelmediğini vurguladı. Yaptırımın birçok çeşidi olduğunu belirten Erdoğan, "Bunlar ekonomik yaptırımlar olabilir, ülkelerin diplomatik ilişkilerini kesme yaptırımları olabilir. Akla hemen silahla müdahale geldiği zaman sadece İran'ı rahatsız eden bir konu olmaz dünya uluslarını da rahatsız eden bir konu olur. Şu anda Irak'ta yaşananları görüyorsunuz. Sadece Irak değil tüm dünya uluslarını rahatsız emiştir ve faturası ağır olmuştur. Böyle bir şey katıldığımız toplantılarda söz konusu olmadı. Özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi gündeminde olduğu halde o gündemde kimse böyle bir ifadeyi kullanmadı. Nerden nasıl geldi bilemem." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan Türkiye'nin ABD'den almayı planladığı füze rampalarıyla ilgili de kamuoyunda yanlış bilgilerin yer aldığını ifade etti. Medyada yer alan ifadelerin doğru olmadığını ve henüz alımın kesinleşmediğini vurgulayan Erdoğan, "Bu konuda da ifade edilen rakamlar çok yanlış. 7-8 milyar dolarlık alım söz konusu değil. Verilmiş bir karar söz konusu değil. Savunma Sanayi Müsteşarlığımız konuyla ilgili çalışmalarını yapıyor. Böyle bir şey icra komitesine gelecekse bu paket aslında 4 rampalık bir pakettir ve 1,3 milyar dolarlık bir ihale söz konusudur." diye konuştu.

Alınması gündemde olan füze rampalarının sabit değil mobil olduğunu vurgulayan Erdoğan, konunun tam bu noktada saptırıldığına dikkat çekti. " Kimi bu İran'a karşı mı yoksa batıya karşı mı alınıyor diye hedef saptıran başlıklar atılıyor. Bunlar tabi yanlış. Şu anda mobil olmasıyla zaten nerede ihtiyaç duyulursa alınması halinde orada kullanılır. Ama şu anda henüz bu işin talebi var. Görüşülme safhasındadır. İcra konseyimize gelmemiştir ve icra konseyimizden de geçmemiştir. Söylendiği gibi bir rakam değildir. Komşumuz Yunanistan'da 6 tane füze rampası var. Ama Türkiye'nin buna karşılık böyle bir şeyi yok. İran'da ne kadardır onu ben bilemiyorum ve buradaki rakam da ifade edildiği gibi bir rakam değildir bunu da özellikle bilmenizi istiyorum."

ERDOĞAN: OBAMA TERÖRE KARŞI ORTAK İŞBİRLİĞİNDE KARARLILIĞINI TEKRARLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile yaptıkları 15 dakikalık görüşmede çok sayıda bölgesel konuyu gündeme aldıklarını söyledi. Görüşmede Türkiye Ermenistan ilişkileri ve Türkiye-ABD arasında 2007 yılında başlatılan teröre karşı ortak çalışmanın da gündeme geldiğini aktaran Erdoğan, Obama'nın terör konusunda yapılan ortak çalışmada kararlılıklarını dile getirdiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki temaslarının ardından yurda dönüşünde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile yaptıkları görüşmenin detaylarını da açıkladı. Görüşmenin ağırlıklı gündemini bölgesel sorunların oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, son dönemde bölgede yaşanan gelişmelerin de ele alındığını aktardı. Irak-Suriye, Ortadoğu'daki yeni gelişmeler ve Türkiye Ermenistan ilişkilerinin ele alındığını aktaran Erdoğan, "Gerek Irak - Suriye, gerek Ortadoğu'daki gelişmeler, bunun yanında Türkiye-Ermenistan ilişkileriyle ilgili atmakta olduğumuz adımlar. Biliyorsunuz 10 Ekim'de Dışişleri bakanları bir araya gelerek hazırlanan metni imzalayacaklar. Tüm bunları o 15 dakika içersinde görüşme imkanımız oldu. Tabi bölgeye yönelik olarak Afganistan'da Kasım ayında komutayı alma sürecimiz var bunları ele alma fırsatımız oldu. Bunun dışında herhangi bir görüşme söz konusu değildir. Tabi bu vesileyle kendileri, özellikle Ortadoğu'daki ikili ilişkilerimizi çok daha sıklaştırmamızın zaruriyetini de ifade ettiler. Ayrıca zaten Liderler Zirvesi'nde G20 'de uluslararası ekonominin inşasını birlikte değerlendirdik" şeklinde konuştu.

Ermenistan ve Terör meselesinin Türkiye'nin sorun alanları olduğunu ve görüşmede tabii olarak gündeme geldiğini aktaran Erdoğan, "Örneğin Ermenistan meselesi, örneğin terör sorunu zaten sorun alanlarından bir tanesi. Bizim bunları gündeme almamız yada konuşmamamız söz konusu değil. Biliyorsunuz 5 kasım 2007'de Amerika ile başlattığımız bir süreç vardı. Teröre ve terör örgütüne karşı ortak düşman ilan etme ve oradaki birlikteliğimiz ve bu sürecin aynı kararlılıkta devamı hususunu kendilerine ifade ettim. Bu konuda hassasiyetlerini aynen koruduklarını ve bunun devamı hususundaki şüphe olmaması gerektiğini ifade ettiler. Terör noktasını da kendileriyle görüştük." dedi. 
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler