YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Uygulamayı görmeden bunlara inanmak mümkün değil"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlara hitap etti. Erdoğan, çözüm sürecinin inanırlılığının silahları tamamen bırakmaktan geçtiğini belirtti ve "Uygulamayı görmeden bunlara inanmak mümkün değil" dedi.
Erdoğan: "Uygulamayı görmeden bunlara inanmak mümkün değil"
23 Mart 2015 / 12:28 Güncelleme: 23 Mart 2015 / 13:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Çözüm Süreci eğer bugünlere kadar geldiyse açık söylüyorum, onlara rağmen geldi, bölücü terör örgütüne, onların temsilcilerine rağmen buraya kadar geldi. Eğer, onların bu samimiyetsizlikleri, bu iki yüzlülükleri karşısında farklı tepkiler ortaya koysaydık, Türkiye 'Çözüm Süreci' diye bir umudu hiçbir zaman yaşamayacaktı." dedi.

Demirtaş'a sert yanıt: "Kendini bil, haddini bil, neslini bil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'tek adam' yakıştırmasına karşılık; "Birileri çıkmış ne diyor: 'Artık tek adamsın, yanında kimse yok.' Bunlar çok zavallı. Ben cumhurun başkanıyım. Ben bu milletin başkanıyım. Büyüklerimizin güzel bir lafı var, çok güzel bir laf, 'kendini bil, haddini bil, neslini bil'. Ama bunlarda hiçbirisi yok." dedi.

"Bu meseleyi çözeriz"

"Türk'ü ile Kürt'ü ile milletimize güvenerek yola çıktık. Biz, milletimizle birlikte yolumuza devam eder, silahlara rağmen, silahların tasallutunda siyaset yapanlara rağmen bu meseleyi çözeriz."

"Utanmadan, sıkılmadan, 'Cumhurbaşkanı çözümün karşısında' diye tezvirat yapıyorlar"

"Şimdi çıkmışlar utanmadan, sıkılmadan, 'Cumhurbaşkanı çözümün karşısında' diye tezvirat yapıyorlar. Cumhurbaşkanı çözümün yanında mı, karşısında mı, geriye dönüp 12 yıllık döneme bakarsın, görürsün."

"Silahların gölgesinde barış olmaz"

"Silahların gölgesinde barış olmaz. Hele hele verilen sözlerin defalarca çiğnendiği, vaatlerin defalarca bozulduğu, itimadın tahrip olduğu bir ortamda somut adımları görmeden daha ileriye gidemeyiz."

"Tek başımıza kalsak da son nefesimize kadar..."

"Her ne pahasına olursa olsun, tek başımıza da kalsak, son nefesimize kadar bu ülkede Çözüm Süreci ile formüle ettiğimiz kardeşliği tesis etmenin mücadelesini sürdüreceğiz. Ancak hiç kimsenin de benim Kürt kardeşlerimi zehirlemesine, Kürt kardeşlerim nezdinde haksız bir meşruiyet kazanmasına, haksız bir muhataplık kazanmasına müsaade edemeyiz, etmemeliyiz."

"Uygulamayı görmeden bunlara inanmak mümkün değil"

"Şimdi söylüyorlar; 'silahlar bırakılsın' diye. İfade olarak çok güzel, bir yıl önce Nevruz'da yine bunlar söylenmişti. Ne oldu? Uygulamaya bakarız, uygulama görmeden bunlara inanmak mümkün değil. Dolayısıyla uygulamayı görelim."

"Bizde hiç kırıklık göremezsiniz"

"Kürt kardeşlerimize bakışımızda, Kürt kardeşlerimizin sorunlarına bakışımızda inanın 40 yıl önce neredeysek bugün de oradayız. Bizde hiç kırıklık göremezsiniz, istikametimizin sarsıldığını göremezsiniz. 40 yıl, 30 yıl, 13 yıl önce ne dediysek bugün de aynısını söylüyoruz."

"Sanki bu ülkede Kürt sorunundan başka bir mesele yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sanki bu ülkede Kürt sorunundan başka bir mesele yok. Yatıyorlar, kalkıyorlar bunu konuşuyorlar. Bu, bir ülkeyi bölmeye gayret etmektir. Bu, ayrımcılıktır. Bu nüans son derece önemli." dedi.

"Türkiye'de artık Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimin sorunları vardır"

"Devletin sorunları kabul ederek, çözüm çabasına girmesiyle birlikte Kürt sorunu kavramı artık geçerliliğini yitirmiştir. Ben 'Kürt sorunu yoktur' dediğimde, bunu son derece art niyetli şekilde başka yerlere çekmeye çalışıyorlar. Oysa benim söylediğim son derece açıktır. Türkiye'de artık Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimin sorunları vardır."

"Bunlar bize dayatılan sorunlardır"

"1. Dünya Savaşı'nın ardından coğrafyamızda hiçbir baharı ağız tadıyla teneffüs edemedik. Ülkemizdeki ve bölgemizdeki sorunların önemli bir kısmı bize dayatılan sorunlardır. Yüzyılı aşkın bir süredir bu sorunlarla mücadele ediyor ve ağır bedeller ödüyoruz. Düşünülmediği ve akledilmediği için şii veya sünni bir camiye girip üzerinde bombayı patlatabiliyor. İnanın ne şii kazanıyor ne de sünni. Kazanan kardeşimizi birbirine kırdıran oluyor.

Türklerle Kürtlerin kardeşliği sıradan bir kardeşlik değildir. Marjinal, inançsız, ateist ve özellikle bu toprakların anlayışını benimsememiş akımlar bizim kardeşliğimizi yeniden tanımlayamaz."

"Türkiye'de artık Kürt sorunu kalmamıştır"

"Devletin sorunları kavrayarak çözüm sürecine girmesi ile Türkiye'de artık Kürt sorunu kalmamıştır. Artık Kürt sorunu kavramını kullanmak, Türk kardeşime, Kürt kardeşime ve bu ülkede yaşayan diğer etnik gruplara da haksızlıktır. Bu topraklarda Kürtlerin yegane dostu Türkler, Kürtlerin yegane dostu Türkler olmuştur.

Doğu'da hem terör örgütü hem de onun siyasi uzantısı kendi yaşam tarızını vatandaşımıza dayatıyor, onların yaşam tarzı bu topraklara ait değildir. Benim Kürt kardeşim bu tuzağa düşmez."

"Sıkılı yumruklarla sorunlar çözülemez"

"Bizim istikametimizi terör, çatışma tehditleri, çeteler belirleyemez. Bizim politikamızı sadece milletimiz belirler. Sıkılı yumruklarla sorunlar çözülemez, silahlar tam olarak bırakılmadan sonuç alınamaz, uygulamayı tam olarak görmeden bunlara inanamayız, halkımız özgürce iradesini seçimde kullanmalıdır.

Bu ülkede siyaset yapmak istiyorlarsa önce silahların gölgesinden kurtulacaklar. Silahların gölgesinde barış olmaz."

15:32
 // izmir izmirli
Fitnecilere; allah aşkına ne yapmak istiyorsunuz türkde müslüman kürtde müslüman.herşeyden önce allah zülcelal hazretleri kendisini tasdik edenede nimet veriyor kendisini inkar edenede nimetini veriyor ayırtetmiyor seçmiyorda kavimcilik yapmıyorda size neoluyorda hala sakız gibi hala aynı lafları çiğniyorsunuz.bırakın adam gibi adamlar iş görsün,destek olmuyorsunuz köstek bari omayın...
23 Mart 2015 15:32
evet doğru söze ne denir...
 // atiker
batının çıkarlarına hizmet eden geçmiş siyasi iktidarlar brokrasi asker patronlar gazeteciler kürt sorununu bunlar başlattı ağa babaları türkiyeyi iflah etmeyin dediler onlarda 30 senedir bu uğurda kan döktüler kaos ve zülum ettiler eğer cb tayip bey olmasaydı barış konusunda bu duruma gelinebilirmiydi hayır kürdün türkle türkün kürtle bir derdi yok türkün hakkı neyse kürdünde o olsun ama bunu birileri geçmişdeki gibi kendi ikballeri için kullanmasın artık barış gelsin kan kin bitsin biz insanı...
23 Mart 2015 Pazartesi 15:05
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler