YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan, Türkiye'yi felakete sürüklüyor"
"Erdoğan, Türkiye'yi felakete sürüklüyor"
"Erdoğan, Türkiye'yi felakete sürüklüyor"
07 Temmuz 2008 / 08:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Başbakan Erdoğan için 'Neron'un Roma'yı yakması gibi Türkiye'yi felakete sürükleyecek girişimlerde bulunmaktadır' dedi.


Kemal Anadol, Belediye Sosyal Tesisleri'ndeki CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığı seçimlerinde, Divan Başkanlığı görevini yaptı.


Anadol, buradaki konuşmasında, Çanakkale parti örgütü ve tüm CHP'nin dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi.


''Türkiye, 80 yıllık Cumhuriyet tarihinde görülmemiş biçimde, kesilmiş bir karpuz gibi ikiye bölünmek üzeredir'' görüşünü savunan Anadol, ''Anayasa Mahkemesinde hakkında kapatma davası açılan partinin lideri 'Ben yoksam Türkiye de yok' anlayışı içinde. Neron'un Roma'yı yakması gibi Türkiye'yi felakete sürükleyecek girişimlerde bulunmaktadır'' dedi.


İşleri iyi gitmeyen, Bağ-Kur aidatlarını ödeyemeyen Kuddusi Okkır'ın, terör örgütünü finanse ettiği gerekçesiyle gözetim altına alındığını öne süren Anadol, şunları kaydetti:


''Okkır, üzüntüsünden kanser oldu. En doğal yasal hakkı olmasına rağmen, bu olay ailesine haber verilmedi. Hastane hastane süründürmüşler, dolaştırmışlar. En sonunda eşi, bir polis gibi kocasının izini takip ederek, bir hastanede, üstü başı kirlilik içinde tanınmaz halde bulmuş ve İnsan Hakları Komisyonuna başvurmuş. Gündeme bile almamışlar. Adamın öleceği anlaşılınca, başımıza bela olmasın diye tahliye etmişler ama bilinci kapalı. Bu bir insanlık dramıdır.''


Hukukun ''yerlerde süründüğünü'' öne süren Anadol, ''Mahkeme falan yok, bunları rahatlıkla söylüyorum. Anayasa'nın 138. maddesi, görülmekte olan bir davaya müdahaleden bahsediyor. Milletvekillerinin mecliste beyanda bulunamayacağı, konuşamayacağı söyleniyor. Ama ortada dava yok ki. 13 ay geçmiş, hala iddianame yok. Ne olduğu belli olmayan bir soruşturma var'' diye konuştu.


Anadol, bu olayın tamamen Anayasa Mahkemesindeki kapatma davasına karşı bir seçenek, bir tehdit, bir alternatif olarak ortaya çıktığını iddia etti.


Türkiye'de terör estirildiğini, herkesin ''Benim telefonum dinleniyor mu, benim kapımı ne zaman çalacaklar?'' diye düşündüğünü savunan Anadol, şöyle devam etti:


''Ondan sonra bu iktidar, bu parti, değişimci, dönüşümcü, refahçı parti, CHP ise tutucu, statükocu parti. Her şeye karışan, her konuda konuşan AB'den gelen yabancılar, ben ona AK Parti takımının yabancı oyuncuları diyorum, artık Alex'e falan benziyorlar. Bu kişiler, Yüzüncü Yıl Üniversitesinin rektörünün davası konusunda bir kelime söylemediler.''


Normal olarak 28 Mart 2009'da yapılması gereken yerel seçimlere hazırlanıp, en büyük başarıyı orada kazanmaya çalışacaklarını anlatan Anadol, yerel yönetimleri ''Çanakkale Geçilmez'' anlayışı içinde iktidara teslim etmeyeceklerini, kalelerini koruyacaklarını, yenilerini de fethedeceklerini kaydetti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler