YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Terör unsurları dışlanmalı
Soçi'de Suriye zirvesi sona erdi...Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme sonrası önemli açıklamalarda bulundu. "Terörist unsurların siyasi çözüm sürecinden dışlanması önceliğimizdir" dedi.
Erdoğan: Terör unsurları dışlanmalı
22 Kasım 2017 / 20:47 Güncelleme: 22 Kasım 2017 / 20:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Soçi'de Sanatoryum Rus'taki Suriye konulu üçlü zirvesi saat 18.40'da sona erdi. Üç lider ortak basın toplantısı düzenledi.

İşte liderlerin önemli açıklamalarından satır başları:

ERDOĞAN: TERÖR UNSURLARININ DIŞLANMASI ÖNCELİĞİMİZ

Rusya ile yoğun dialoğumuz gerek ikili ve bölgesel konularda devam ediyor. Özellikle yakaladığımız ivmenin artarak sürmesi için Putin ile hem fikiriz. Ruhani ile görüşmemizde ülkelerimiz arasındaki ilişkileri gelişme konusunda mutabık kaldık. Putin ve Ruhani ile kritik görüşmeler yaptık.

Suriye'de ateşkes için attığımız adımları gözden geçirdik. Bugünkü ortak açıklamamız, işbirliğimizi yansıtan ilk adımdır. Özgür, adil ve şeffaf bir siyasi süreç konusunda mutabıkız. Gerginliği azaltma bölgelerinin şiddeti azalttığını gördük. İhtilafa kalıcı çözüm noktasında Cenevre sürecine sağlayabileceğimiz katkıları konuştuk.

İnsani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, tutukların karşılıklı salıverilmeside dahil her türlü adımı gözden geçirdik. Ülkelerimiz arasındaki bu verimli işbirliğinin olumlu etki yapmasını ümit ediyorum. Suriye'nin barışa kavuşturulması ve halkın acılarının dindirileceğini umuyorum. Bölgedeki gerginlikleri ve mezhebi ayrışmayı azatlmasını öngörüyorum. 

Suriye'nin siyasi birliği ve toprak birliği ile ülkemizin milli birliğine kastı olan terörist gruplarının süreçten dışlanması önceliğimiz. Milli güvenliğimize kasteden bir terör örgütü ile aynı çatı altında olmamızı, aynı platformda yer almamızı bizden kimse beklememelidir. Eli kanlı çeteyi meşru aktör olarak göremeyiz. Afrin'deki olumsuzlukların da giderilmesi gerek.

PUTİN: SURİYE ULUSAL DİYALOG KONGRESİ'NİN YAPILMASI KONUSUNDA MUTABIK KALDIK​

Türkiye, İran ve Rusya arasındaki zirvede, Suriye’nin sosyal ve ekonomik açıdan yeniden inşasını istişare ettik

Çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili adımları belirledik.Suriyeliler kendi kaderlerine kendileri karar vermeli.

Türkiye, İran ve Rusya, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin yapılması konusunda mutabık kalmıştır.

Meslektaşlarım Erdoğan ve Ruhani ile birlikte yaptığımız bu olumlu görüşmeler için teşekkür etmek istiyorum.

RUHANİ: YENİ ANAYASA İÇİN ÖZGÜR VE ADİL BİR SEÇİM YAPILACAK

Her şeyden önce Putin'e, böyle bir zirveye öncülük yaptığı için teşekkür etmek istiyorum.Bu toplantı öyle bir zamanda yapılıyor ki, bu süreç içinde üç ülkenin beraber yaptığı çalışma, Suriye'de barış ve istikrarın oluşması için zemin hazırlamıştır.

Bugünkü toplantı çok açık bir toplantıydı. Üç ülke kendi fikirlerini çok açık bir şekilde beyan ettiler. Burada amaç Ulusal Kongre'nin oluşması. Bu kongrede bütün aktif partiler, Suriye'ye karşı ve hatta Suriye taraftarı olanlar bu kongrede birleşecekler ve Suriye'nin geleceği için müzakere yapacaklar.

Ve bu kongrede yeni anayasa için zemin oluşacak. Ve özgür, adil bir seçim yapılacak. Bütün bölge için barış ve istikrar getirebilir. Amacımız ulusal kongrenin oluşmasıdır. Üç ülkenin yetkilileri kongrenin daha kolay yapılması için anlaştılar. Putin'e ve Erdoğan'a teşekkür ederim. 

20171122_2_27034914_28082304_web.jpg

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler