YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan suçüstü yakalandı"
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Mersin'de yaptığı bir ziyarette Erdoğan'a yüklendi. "Terör örgütüyle gizli görüşmeler yapıldı mı?"diye soran şandır "Sayın Başbakan referandumda bir 'evet' oyu için PKK'ya teslim oldu"dedi.
"Erdoğan suçüstü yakalandı"
23 Ağustos 2010 / 14:26 Güncelleme: 23 Ağustos 2010 / 14:38

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, ''Sayın Başbakan suçüstü yakalanmış olmanın telaşı içerisinde etrafına hakaret etmektedir'' dedi.

Şandır, MHP Mersin Milletvekili Kadir Ural ve Silifke ilçe Başkanı Özer Özel ile birlikte Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Doğan'ı ziyaret etti. Şandır, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti ile terör örgütü PKK arasında görüşmenin yapıldığını terör örgütü sözcülerinin ve yöneticilerinin ısrarla ifade ettiğini iddia etti.

BDP'nin Diyarbakır İl Başkanının açık olarak ''sizin tahmin edeceğinizin ötesinde görüşmeler yaptık ve bize söz verdiler'' dediğini öne süren Şandır, ''Bunların cevabının verilmesi gerekir'' diye konuştu. Şandır, şunları kaydetti:

''Terör örgütü sözcüleri ve yöneticileri tarafından ifade edilen (devletle, hükümetle dört defa görüştük, bu görüşmelerde bir takım mutabakatlara varıldı ve bize sözler verildi) iddialarının cevabını sayın Başbakan vermek mecburiyetinde.

Biz bunu ilk defa 13 Ağustos 2010 tarihinde bir basın toplantısıyla dile getirdik ve hükümetten kamuoyunu bilgilendirmesini talep ettik. Ama hükümet hiç bunun üstüne bir açıklama yapmadı. Ancak daha sonraki gelişmeler göstermiştir ki PKK'nın ateşkes ilan etmesi bu görüşmelerin yapıldığını, bu görüşmelerde bir mutabakata varıldığını ve mutabakat doğrultusunda PKK terör örgütünün eylemsizlik kararı aldığını ortaya çıkarmıştır.

Bu sebeple MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, AKP ile PKK'nın işbirliğini ve bu işbirliğinin kirli yüzünün açığa çıktığını ifade etmiştir. Sayın Başbakan suçüstü yakalanmış olmanın telaşı içerisinde etrafına hakaret etmektedir. Bizim için ve başkaları için kullandığı bu yakışıksız nitelemeleri kendisine aynen iade ediyoruz. Kem söz sahibi aittir ve sayın Başbakan kızacağına, hakaret edeceğine bu iddialara çıkıp cevap vermelidir. Gerçekten PKK ile kapalı kapılar arkasında bir görüşme yapılmış mıdır, bu görüşmelerde hangi konularda mutabakata varılmıştır, bu mutabakata hangi zaman dilimine uyulacaktır ve bundan sonra getirileceği ifade edilen Anayasa değişiklik paketinde varılan bu mutabakatın hangi maddeleri yer alacaktır? Bunu sayın Başbakan açıklamalıdır. Açıklamadığı takdirde hiç kimseyi müfteri olarak suçlamaya ve nitelediği o yakışıksız cümlelerle hakaret etmeye hakkı yoktur, haddi de değildir.''

Şandır, başbakanın suçüstü yakalanmanın telaşı içerisinde çırpındığını kaydederek, ''Ne yazık ki inisiyatifi PKK'ya kaptırmıştır, inisiyatifi İmralı canisine kaptırmıştır. Sayın Başbakan referandumda bir 'evet' oyu için PKK'ya teslim olmuştur, PKK'dan medet umar duruma gelmiştir. Bunu ülkemiz açısından çok talihsiz bir olay olarak görüyoruz ve AKP hükümetini başta Sayın Başbakan olmak üzere tüm yöneticilerini milletimize şikayet ediyoruz. AKP iktidarı ve sayın bAşbakan milletten özür dilemelidir'' dedi.

''MHP 41 YILLIK SİYASİ PARTİ''

Başbakan Erdoğan'ın MHP'yi, CHP'nin arka vagonu olarak nitelemesine de değinen Şandır, şöyle konuştu:

''Bu doğru değildir. MHP 41 yıllık bir siyasi partidir. Kendi ilkeleri, kendi kararı ve programları doğrultusunda siyaset yapmaktadır. Kendi kararıyla 'hayır' demektedir. Bir başka hayır diyenle paralellik taşıması sayın Başbakanın nitelemesi gibi bir başka partinin vagonu olmak gibi bir sonucu getirmez. Bu niteleme de yakışıksız bir nitelemedir. Ama sayın Başbakana yakışmıştır. PKK’da bu Anayasa değişikliğine 'evet' demektedir. O zaman Başbakan, PKK'nın yol arkadaşı mı olmuş oluyor.

''BU ANAYASA DAHA ÖNCE DE DEĞİŞİTİRİLDİ

Şandır, Anayasaların kutsal metinler olmadığını, Anayasaların değiştiğini, MHP olarak 1982 Anayasa'sının da değişmesi gerektiğini talep ettiklerini ifade etti. Bu konudaki hazırlıklarının tamam olduğunu anlatan Şandır, şöyle devam etti:

''İktidar olduğumuzda bu Anayasayı günümüzün şartlarına uygun, değerlerine uygun, toplumun beklentilerine cevap verecek yeni bir Anayasaya, sivil bir Anayasaya dönüştürülmesi yönünde hazırlığımız tamam, sözümüz de var. Hem 1999, hem 2002 ve 2007 seçim beyannamelerimize bu taahhüdümüzü koymuş bulunmaktayız. 82 Anayasasını savunan hiç kimse yok. 

Bu anayasa bugün ilk defa da değiştirilmiyor. Şu anda Anayasa 186 madde, bunun 26 tanesini değiştiriliyor.  Hükümet, Anayasanın sadece yüzde 17-18'ini değiştiriyor. Dolayısıyla gerisi duruyor. Şimdi sormak lazım, 8 yıldır iktidardasınız, topluma karşı da sözünüz var, bu Anayasayı bugüne kadar niye değiştirmediniz, elinizi tutan mı vardı?''

Anayasaların mecliste yapılıp mecliste değiştirildiğini belirten Şandır, sözlerini, ''Niye uzlaşma yoluna gidip de mecliste 367 oyu temin etmediniz, niye mecliste yapmadınız bunu da toplumun önüne getirdiniz?''diyerek tamamladı.
AA

ZEKA PROBLEMİ
 // Ali DEMİRDAĞ
Bir ülkenin başbakanı benim partim ve hükümetim hiç bir terör örgütü ile masaya oturmadı ve oturmaz dedi mi dedi.Bu gün gazetesi terör örgütü ile muhalefet şimdi yapılanı yapacaklar dedi mi dedi. Demek ki örgüt ve MHP hayır oylarını arttırmak için böyle kirli bir oyuna başladılar.Hepsi tamam da açık açık yok demesine rağmen,Başbakan açıklasın deyen bu beyefendiye zeka eksikliği dışında ne söyelenebilir....
23 Ağustos 2010 23:43
hadi ya!
 // engin öz
yazıklar olsunki bir yılanın lafına inanabiliyorsunuz. teröristlerin lafına inanaıp siyaset yapabiliyorsunuz. lanet olsun. çok çirkefsiniz. çok alçaksınız. en az teröristler kadar....
23 Ağustos 2010 16:25
YAZIKLAR OLSUN SENİN GİBİ YALANCIYA
 // YAVUZ
Başbakan anlaşsaydı Meclisten paketi geçiremezmiydi.BDP hayır oyu verdi sonra boykot edeceğiz dedi.PKK gibi MHP de hayır dedi.Şimdi ne oldu da PKK ile anlaşma sağlandı.PKK nın kaç oyu varda Başbakan onu muhatap alsın.YAZIKLAR OLSUN SİZİN GİBİ SİYASETCİLER YAZIKLAR OLSUN.YALANCILARA SİYASET ADINA BAŞKASINI KARALAYANLARA .İKTİDARA GELDİN ECEVİTİN KUYRUGU OLDUN.MUHALEFETTE CHP NİN KUYRUGU OLDUN....
23 Ağustos 2010 15:55
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler