YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Silah bırakma lafla olmaz"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu'nu ziyaretinde rektörlere hitap etti.
Erdoğan: "Silah bırakma lafla olmaz"
11 Mart 2015 / 21:45 Güncelleme: 12 Mart 2015 / 07:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Biz Ortadoğu'yu, Batı'daki oryantalistlerden değil mesela Diyarbakır'daki Gaziantep'teki Hatay'daki üniversitelerimizin çalışmalarından takip etmeliyiz" dedi.

"Silah bırakma lafla olmaz"

"Terör örgütünün silah bıraktığını açıklaması ülkemizde demokrasinin, hukukun, huzurun, güveninin, istikrarın tesisimi sağlayacak önemli bir eşik olacaktır. Bu sadece lafla olmaz. Temenni ederim ki, bu son gelişmelerde sözde kalmaz, uygulamaya geçilir. Devlet, Hükümet ve tüm kurumlarıyla bu konuda üzerine düşenleri titizlikle metanetle yerine getirmiştir, getirmeye devam ediyor."

"Üniversiteye gidemediğim günleri unutmam mümkün değil"

"Bugün 176 üniversite ve 5 buçuk milyon öğrenci ile farklı bir konumda bulunuyoruz. Dershaneler başta olmak üzere eğitim sistemimizdeki birçok problem ortaöğretimden yüksek öğretime geçişteki tıkanıklıktan kaynaklanmıştır.

Üniversiteye gidemediğim günleri unutmam mümkün değil. Bu ülkede başı kapalı öğrencileri üniversiteye sokmamak için kampüsün kapısında nöbet tutan hocaları gördük.

Türkiye'de kavganın kamplaşmanın hakim olduğu üniversite değil bilim olan üniversiteye ihtiyaç var.Üniversitelerde elinde taş, sopa, molotof olan değil, bilgisayar, T cetveli olan öğrenciler görmek istiyoruz.

YÖK'ün öncülüğünde kaliteyi arttıracak bir yapının oluşturulmasının önemli olduğunu düşünüyorum."

"Teröre rağmen Hakkari'deki havalimanı bitecek"

"Emek yoğun üretim ve ihracattan bilgi yoğun üretim ve ihracata geçişte üniversitelerimiz önemli rol oynamalı. Teröre rağmen Hakkari'deki havalimanı bitecek. Çünkü biz bunu Kürt vatandaşlarımıza yakıştırıyoruz.

Ama onları sevdiklerini idda edenler bunu engelliyorlar. Bu nasıl sevgi? Ne kadar samimiyetsiz oldukları ortaya çıkıyor. Kürdolojiyle ilgili araştırmaların merkezi Paris değil Mardin olmalı, üniversitelerimizi marka haline dönüştürmeliyiz.

Biz Ortadoğu'yu, Batı'daki oryantalistlerden değil Diyarbakır, Gaziantep, Hatay'daki çalışmalardan takip etmeliyiz."

"Bizdeki teröristler silah gömme adımını atamıyorlar"

"Bizdeki teröristler silah gömme adımını atamıyorlar. Çünkü attıkları anda varlık sebepleri ortadan kalkar. 10 binlerce vatandaşımızın ölmesine sebep olan terörün bitirilmesi noktasında önemli bir aşamadayız.

Meclis'te görüşülen İç Güvenlik Paket, kamu düzeninin korunması noktasında güvenlik kuvvetlerimize önemli yetkiler vermektedir. Paralel Yapı ile mücadelede üniversitelerimiz hassasiyet göstermeli.

G20 Dönem Başkanlığımız ve yıl sonunda Antalya'da toplanacak G20 Zirvesi, dünyada ekonomik gücümüze güç katacak. Başkanlık Sistemi konusunda üniversitelerimiz kendi bakış açılarını ortaya koymalı. Kadına şiddet konusu gündemimizin en önemli maddelerinden birisidir.

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler