YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan şehit aileleri ile buluştu
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehit aileleri ile iftarda bir araya geldi. Gözyaşların dinmesi için mücadele ettiklerini belirten Erdoğan; "Canlarını veren yiğitlerimiz için ne yapsak azdır" dedi.
Erdoğan şehit aileleri ile buluştu
22 Temmuz 2014 / 23:37 Güncelleme: 23 Temmuz 2014 / 00:53

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, "Biz sadece kanın durması, sadece acılı annelerin, babaların gözyaşının dinmesi için mücadele veriyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hükümet olarak şehitlerimizin emanetlerine, gazilerimize devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sahip çıkmanın çabası içinde olduk. Ay yıldızlı bayrağımızın ilelebet göklerde dalgalanması için bu topraklarda sonsuza kadar özgür bir şekilde, huzurlu şekilde yaşamamız için gözlerini kırpmadan canlarını veren yiğitlerimiz için ne yapsak azdır, bunu biliyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Ankara Vilayetler Evi'nde şehit ailelerinin katılımıyla düzenlenen iftara katıldı.

Erdoğan, iftarda yaptığı konuşmada, anlamlı buluşma vesilesiyle vatanı, milleti ve bayrağı için toprağa düşmüş tüm şehitleri bir kez daha rahmetle, minnetle yad ettiğini belirterek, hepsinin mekanlarının cennet olmasını, hayattaki gazilere de Allah’tan uzun ve hayırlı ömür niyaz ettiğini söyledi.

Vatan adı verilen toprakların, şehit ve gazilerin emaneti olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ay yıldızlı bayrağımız, bize şehit ve gazilerimizin emanetidir. Sahip olduğumuz istiklal ve hürriyet, hiç kuşkusuz bize şehit ve gazilerimizin mirasıdır. Allahu Teala şehitler için, ‘Onlara ölüler demeyin. Onlar diridirler ama siz hissetmezsiniz, anlamazsınız’ diye buyuruyor. Bize vatanımızı, bayrağımızı, istiklalimizi ve hürriyetimizi emanet eden, her anda bizi gözeten tüm şehitlerimize milletçe ödenmesi imkansız şükran borçluyuz. Milletimiz, şehitlerimize ve gazilerine daima saygı göstermiş, sahip çıkmıştır.”

"Canlarını veren yiğitlerimiz için ne yapsak azdır"

Erdoğan, “Biz de hükümet olarak şehitlerimizin emanetlerine, gazilerimize devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sahip çıkmanın çabası içinde olduk" dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ay yıldızlı bayrağımızın ilelebet göklerde dalgalanması için bu topraklarda sonsuza kadar özgür bir şekilde, huzurlu şekilde yaşamamız için gözlerini kırpmadan canlarını veren yiğitlerimiz için ne yapsak azdır, bunu biliyoruz. Onların emanetlerine sahip çıkarak, eşlerinin, çocuklarının, anne ve babalarının mağdur olmasına izin vermeyerek, şehitlerimize karşı vefa borcumuzun gereğini yerine getirmek istiyoruz. Hiç kuşkusuz canın bir bedeli yoktur ve olamaz. Her şeyden önce canın sahibi Hazreti Allah’tır. Bize düşen o mübarek canların, o şehitlerin geride bıraktıklarına sahip çıkabilmek, emanetlerine gereken hürmeti ve hizmeti  gösterebilmektir.”

Şehit yakınları ve gaziler için son 12 yıl içinde çok önemli düzenleme yaptıklarını, özellikle son düzenlemeyle şehit yakınları ve gazilerin birçok haktan yaralanma kapsamını daha da genişlettiklerini dile getiren Erdoğan, “Bugün burada bu güzel buluşma vesilesiyle inşallah 3 bin 527 şehit yakını, gazi yakını, vazife ve hak malulleri, terör mağduru sivil vatandaşlarımızla ilgili atamaları gerçekleştireceğiz" dedi.

Erdoğan, bugün kurayla ataması yapılacaklara vazifelerinin hayırlı olmasını dileyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz şubat ayında Resmi Gazete’de yayınlanan kanuna göre, ataması yapılan bu ilk gurup kardeşlerimizi önümüzdeki günlerde yenilerini takip edecek. Bugüne kadar bu kanun kapsamında yapılan başvuru sayısı 8 bini buldu. Diğer hak sahiplerinin atamasını da peyder pey yapacak, şehit ve gazi yakınlarına verdiğimiz sözü yerine getirmiş olacağız.

Bugüne kadar şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için pekçok hizmet gerçekleştirdik, kendilerine pekçok hak sağladık. Her şeyden önce kanunlarımızda tanımlı şehitlik ve gazilik statüsü kapsamını genişleterek hiçbir kardeşimizin mağduriyet yaşamamasını temin ettik. Şehit yakınlarımıza ve gazilerimize, terör mağduru vatandaşlarımıza ödenen ücretleri günün şartlarına göre uygun şekilde yeniden düzenledik, sosyal yardımlar için sosyal güvence şartını kaldırdık. Yine başkasının bakımı ve desteğine muhtaç olan gazilerimiz için asgari ücretin 2 katı tutarında bakım ücreti ödenmesini temin ettik. Terörle mücadele edenler yanında, terör olaylarında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla malul olanlara da tazminat ve maaş hakkı getirdik.

Şehit yakını ve gazilerimizin faizsiz konut kredisinden yararlanabilme hakkını vazife hak malülleri için de genişlettik. Vazifeleri nedeniyle hayatını kaybeden kamu görevlilerinin anne babalarına maaş bağlanmasında muhtaçlık şartını kaldırdık. Bunların yanında eğitim öğretim yardımı, ücretsiz seyahat, su, elektrik indirimi gibi pekçok ilave hakkın en geniş şekilde uygulanmasın temin ettik."

"Bizim şehitlerimiz sadece ülkemiz sınırları içinde değiller"

Başbakan Erdoğan, ülkede pekçok kesimin şehit ve gazileri dillerinden düşürmediğini, sürekli bunun sözünü ederek istismar ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Biz ise hep şehit yakınlarımıza ve gazilerimize sahip çıkarak devletimizin ve milletimizin bu kesimlerine vefasını fiilen göstermenin çabası içinde olduk. Biraz önce ifade ettiğim hususlar bizim hayata geçirdiğimiz uygulamalardan sadece bir bölümü. Bunların yanında burada özellikle vurgulamak istediğim bir çalışmamız daha var. Bizim şehitlerimiz sadece ülkemiz sınırları içinde değiller. Dünyanın çok geniş alanına yayılmış şehitliklerimiz var. Biz gittik, dünyanın dört bir yanındaki şehitlerimizin izini bulduk, tespitleri yaptık, projeleri hazırladık ve hepsini de ülkemize yaraşır birer şehitlik olarak imar etmenin, ihya etmenin çabası içinde olduk."

Myanmar’da bin 600 şehidin bulunduğu 2 şehitlikte inşaat çalışmalarının başladığını, ancak ülkedeki iç karışıklık sebebiyle çalışmalara ara verildiğini anlatan Erdoğan, "Bu projelerin inşasını TİKA aracılığıyla süratle tamamlamak için çalışmalarımız sürüyor' dedi.

Hindistan’da da bir şehitlik tespit ettiklerini bildiren Erdoğan, bu şehitlikle ilgili de çalışmalara başlandığını kaydederek, şöyle devam etti:

"Polonya’daki şehitlikle ilgili proje çalışması bitti. Yakında onun da inşa aşamasına geçiyoruz. Slovakya'da aynı şekilde 2 ayrı yerde defnedilen şehitlerimizin naaşlarını bir yerde toplayıp şehitlik inşasına ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Sadece ülke dışındaki değil ülke içindeki şehitliklerimizi ihya ediyor, şehitlerimizin aziz hatıralarına uygun hale getiriyoruz. Çanakkale’de yaptığımız düzenlemeleri biliyorsunuz. Adeta unutulmuş, terk edilmiş, Çanakkale şehitlerinin bulunduğu bölgeyi, ecdadımızın şanına yakışır şekilde yeniden düzenledik. Çanakkale’de tüm şehitlikleri tespit ettik, hepsini yeniden tanzim ettik. Tanıtım merkezleriyle, müzelerle anıtlarla inşa ettiğimiz yollarla Çanakkale'yi adeta ellerinden tutup ayağa kaldırdık. Şimdi Sarıkamış Harekatı'nın gerçekleştirildiği o büyük acının yaşandığı bölgede yeni bir çalışma başladı.

İnşallah orayı da Çanakkale gibi tarih hafızamıza kazandıracak, şehitlerimizin, gazilerimizin manevi hatıralarının yad edildiği örnek bir yer haline getireceğiz. Nerede şehitliğimiz varsa her nerede bize ait hatıra varsa gidiyor, buluyor, onun azizliğine ve hatırasına uygun şekilde üzerimize düşeni yapıyoruz."

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinde hiçbir şekilde, hiç kimseye taviz verilmediğini belirterek, "Bazı siyasilerin dediği gibi, biz terörist başının elini sıkmadık, bölücü terör örgütünün mensuplarıyla kusura bakmasınlar tokalaşmadık" dedi.

Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Ankara Vilayetler Evi'nde şehit ailelerinin katılımıyla düzenlenen iftarda yaptığı konuşmada, gerek Türkiye'de gerekse dünya genelinde şehitlerin ve şehitliklerin mahsun olmaması için geç kalınmış bir vazifeyi hakkıyla yerine getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan, şehitlerden geriye kalanın sadece aziz hatıraları olmadığını, onlardan kalan bir aziz hatıranın da üzerinde yaşanılan vatan, vatanın bağımsızlığı ve hürriyeti olduğunu vurguladı.

Şehitlerin, vatanlarının ve bayraklarının istiklali için verdikleri canın takipçisi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Her bir gazimiz, daha iyi, daha güzel, daha özgür bir Türkiye hayaliyle canlarını ortaya koydular. Biz sadece şehit ve gazilerimize değil, sadece şehit ve gazi yakınlarımıza değil, onların bize gösterdiği istikamete de sımsıkı sahip çıkıyoruz. Türkiye'yi büyüterek, Türkiye'nin ekonomisini itibarını, dayanışmasını, kardeşliğini yücelterek aziz şehitlerimizin vasiyetini yerine getiriyoruz" diye konuştu.

Şehit yakınları ve gazilerin, içinde bulundukları hassasiyet nedeniyle bir takım art niyetli çevrelerin istismar hedefi olabildiğine dikkati çeken Erdoğan, bazı siyasi partilerin, grupların, odakların kutsal değerler, özellikle şehitler üzerinden çok kirli rant sağlamanın peşine düşebildiğini söyledi.

"Ne yaptıysak şehitlerimizin aziz hatırası için yaptık"

Başbakan Erdoğan, "Maalesef bu çevreler Türkiye'nin istikbaline ilişkin yalanlar söyleyebiliyor, iftiralar atabiliyor, olmayanı varmış gibi gösteriyor" dedi.

Türkiye'yi 12 yıl boyunca şehitlerin aziz hatıralarına hürmetle bugünlere taşıdıklarını anlatan Erdoğan, "Ne yaptıysak şehitlerimizin aziz hatırası için yaptık. Ne yaptıysak şehitlerimizin bize işaret ettiği istikamet içinde yaptık. Bugün ve bundan sonra da referansımız, hiç şüpheniz olmasın şehitlerimizin ta kendisi olacaktır. Onların işaret ettiği istikametten asla şaşmadık. Onların aziz hatırasına gölge düşürülmesine asla müsaade etmeyiz. Onlar, büyük, güçlü, özgür, bölgesinde ve dünyada itibarı olan bir ülke için canlarını verdiler. Biz de sadece bunun için çalışıyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, milli birlik ve kardeşlik projesine ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin bu büyük yarasını dindirmek için tüm riskleri göze alarak bu süreci işlettik. Kanı durdurmak için başlattığımız bu süreçlerde içeride ve dışarıda pek çok gizli, açık saldırıya, provokasyona, tuzağa, tertibe maruz kaldık. Konunun hassasiyeti, sürecin nezaketi fevkalade dikkatli, hassas olmamızı gerektiriyor. Muhalefet partileri böyle bir mesuliyet taşımadıkları için onlar ağızlarına geleni söyleyebiliyor, herşeyi istismar konusu yapabiliyorlar ama bizim milletimize ve tarihe karşı sorumluluğumuz var. Biz sorumlu davranıyoruz, kararlı davranıyoruz. Milletimizin kalbini kırmadan, süreci de zedelemeden ilerletmenin hassasiyetini omuzlarımızda taşıyoruz.

Çözüm sürecinde şu ana kadar önemli bir mesafe katettik. En son netice olarak, uzun zamandır terör kaynaklı şehit cenazeleri gelmiyor. Yeni gazi ve maluller gelmiyor, evlere, ocaklara, yüreklere ateş düşmüyor, anneler ve babalar evlat acısıyla kavrulmuyor. Şunun bir kez daha altını çizerek söylüyorum, hiçbir şekilde, hiç kimseye taviz verilmiyor. Bazı siyasilerin dediği gibi biz terörist başının elini sıkmadık, bölücü terör örgütünün mensuplarıyla kusura bakmasınlar tokalaşmadık. Ancak şunun da hesabını kendileri vermelidirler; idam cezasıyla yargılanması gerekirken atmaları gereken adımları atmayanlar kalkıp da bize bu noktada hesap soramazlar."

"Türkiye'nin hiçbir kazanımı pazarlık konusu değil"

Türkiye'nin hiçbir kazanımının bu süreçte pazarlık konusu yapılmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Biz sadece kanın durması, sadece acılı annelerin, babaların gözyaşının dinmesi için mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi verirken taviz vererek, pazarlıklar yaparak, şehitlerimizin hatırasına gölge düşürerek değil, tam tersine milletimizin, bayrağımızın, vatanımızın, devletimizin, şehitlerimizin şerefini düşünerek mücadele veriyoruz. Türkiye rahat olsun. Özellikle şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz, gazilerimizin yakınları müsterih olsun" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Türkiye rahat olsun. Özellikle şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz, gazilerimizin yakınları müsterih olsun. Yaptığımız her iş, başlattığımız her süreç vatanı için kanını, canını ortaya koymuş kahramanlarımızın gösterdikleri istikamet doğrultusundadır. Ne onları ne onların aziz hatıralarını ne de geride kalanları incitmedik, incitmeyiz" diye konuştu.

Şehit yakınları ve gazilerden, yapılan istismar hareketlerine karşı özellikle dikkatli olmalarını, yalanlara, iftiralara, dedikodulara karşı uyanık olmalarını rica eden Erdoğan, oy uğruna, kirli siyaset uğruna, şehit ve gazileri istismar edenlere, şehitler üzerinden yalan ve iftira üretenlere prim vermemelerini istedi.

"Biz de aynı ruhla onların yanında yer almaya mecburuz"

Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 600'ü aşkın Filistinli'nin şehit olduğunu, bin 500 Filistinli'nin yaralandığını ve bu nedenle ulusal yas ilan ettiklerini anımsatarak, "Bazı vurdumduymazlar 'Ne işiniz var Filistin'de?' diyorlar. Kardeşlerim Çanakkale şehitliklerini dolaşırsanız, orada şehit olan Filistinli kardeşlerimizi görürsünüz. Onlar dün bizim için, bizim topraklarımızda, bizimle omuz omuza tüm dünyadaki Haçlı ittifakına karşı burada niçin şehit olduysalar biz de şimdi aynı ruhla, aynı anlayışla onların yanında yer almaya mecburuz" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler