YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan : Saldırının hedefi huzur ve istikrardır
Erdoğan : Saldırının hedefi huzur ve istikrardır
Erdoğan : Saldırının hedefi huzur ve istikrardır
07 Ekim 2008 / 13:24 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılının ilk grup toplantısında partisinin milletvekillerine hitap etti.


Konuşmasına Aktütün karakoluna düzenlenen saldırıda şehit olan askerleri anarak başlayan Erdoğan, "Bu millete, bu vatana, bu toprağa kasteden teröristlere karşı 70 milyon insanımızın yüreği bir ve beraberdir. Bu acıyı dindirmek için açık seçik ifade ediyorum; bütün ihtilaflarımızı bir tarafa bırakır bir ve bütün oluruz. Bütün acıları unutur, milletçe bir ve bütün oluruz. Biz can düşmanı, kan düşmanı bu terör örgütü yüzünden ne kardeşliğimizden ne inancımızdan ne birliğimizden ne bütünlüğümüzden vazgeçeriz.


Kardeşliğimize bütünlüğümüze kasteden hainler bu topraklardan er ya da geç tecrit olacaktır. Millet olarak terörün hedefinin sadece cephedeki Mehmetçikler olmadığını, millet olma bilincimizin, dostluk ve kardeşlik değerlerimizin olduğunu fark etmeliyiz.


İHTİLAFLARI KENARA BIRAKALIM


Bu acıyı dindirmek için bütün ihtilaflarımızı bir tarafa bırakıp bir ve bütün oluruz. Biz mukaddesat düşmanı terör örgütü yüzünden ne birliğimimizden ne kardeşliğimizden vazgeçeriz. Dayanışma ruhuna kasteden hainler er ya da geç tecrit olacaktır.


Eli kanlı örgütün ardında kirli zihniyetler var. Bu saldının hedefi huzur ve istikrardır. Varlığını huzursuzluktan beslenenler hiç de az değil.


İradeyi kırmayı umanlar beyhade çaba içinde olduklarını bilmeliler. Terör karşısında tek yürek olmayanlar kendi vicdansızlıklarına kendi merhametsizliklerine yansınlar.


TAŞERON ÖRGÜT İZOLE EDİLECEKTİR


Ulusalararası taşeron örgüt izole edilecektir. Millet olarak omuz omuza vererek nifaka zerre kadar prim vermeyerek bu oyunu bozacağız. Tepkisel davranışlar terörün amacına hizmet eder. Doğru olan tavır aklı selim için de olmaktır. Sağduyuyu elden bırakmamalıyız.


SAĞDUYU ÇAĞRISI


Millet olarak terör sorunu karşısında rasyonel çaba içinde olmalıyız. Bu ülkenin kardeşliğini öne çıkaran bir dille konuşmalıyız. Kardeşliğe halel getirirsek toplumsal barışı zaafa uğratırırız. Daha vahimi millet olma ideali yara alır.


Türkiye'nin sabrını sınayanlar vakur duruşunu farklı yorumlayanlar bunda ne kadar yanıldıklarını er ya da geç görecektir. Bu kanı durdurmak için ne gerekiyorsa yapacağız.


Suçlu aramanın ötesinde çözüm aramının gayreti içindeyiz. Güvenlik güçleri samimi olarak ellerinden geleni göstermiştir. Biz her zaman şunu söyledik. güvenlik güçlerimize polisimize bir eksik varsa söyleyin. Bugüne kadar ne istenildiyse yaptık. Bizden isteneni bugüne kadar yerine getirdik, gereğini yaparız.


TERÖR ÜZERİNDEN SİYASET YAPANLAR O KANDA BOĞULACAK


Terör kimi ne zaman vuracağı belli olmayan bir fenomen. Bölgeyi havadan ve karadan iyi bilen biriyim. Koşulların ne denli zor olduğunu iyi bilenlerdenim. Bilmeyenler rahat konuşuyor


Kimse terör üzerinden siyaset yapmasın. Şehitler üzerinden siyaset yapılmaz. Kan üzerinden siyaset yapanlar o kanın içinde kendileri boğulurlar.


Terör milli meseledir. Tüm partilerin ortak duruşunu gerektiren meseledir.
Gün birlik ve beraberlik günüdür. Gün provokosyanları bertaraf etme günüdür. Teröre verilecek en iyi cevap kardeşlik ve birliktir.


Birbirimize güvenle kardeşçe baktıkça terörizm zemin bulamayacaktır. Irak'ın toprak bütünlüğüne önem veriyoruz. Irak terör örgütü ile arasına kalın bir duvar örmelidir.


TEZKEREDE ORTAK İRADE


Terörle mesafe koyamayanların terörle mücadeleden etkilenmesi kaçınılmazdır. Bölgesel yönetimi teröristlere karşı bizimle işbirliği yapması en doğru yoldur.


Tezkere genel kurulda yarın görüşülecek. Meclisimiz ortak bir irade koyacaktır. Arkadaşları genel kurula davet ediyorum.  Tezkereyi 1 yıl daha uzatmış olacağız.


Terör sadece askeri operasyonlarla çözümleyemeyiz. Terörün siyasi, eknomik, sosyolojik boyutu var.


RAHATSIZLIKLARIN ALTINDA BUNLAR YATIYOR


Bölge halkı geçmişte görmediği çalışmaları bizim dönemimizde gördü. Geçmişte terör bölge halkının geri bırakılmışlığından nemalandı. GAP ve DAP terör örgütünü ciddi manada rahatsız etti. Biz etnik milliyetçiliğe hayır dedik. Bu onları rahatsız etti. biz bütün herkese aynı mesafedeyiz. Biz bölgesel milliyetçiliğe hayır dedik rahatsız oldular.


Doğu ve Güneydoğu'nun yoları yapılıyor. Tüm okullarda internet var. demokratik açılımlarımız terörü rahatsız etti. Üniversiteler kurduk.


Ekonomik iyileşmeler terörü rahatsız ediyor. Sağlık hizmetleri rahatsız ediyor. Ambulanssız hastane olmadığı için hastaya ulaşamamak gibi bir durum olmadığı için rahatsızlar. Tüm halkımızı kucaklıyoruz. Bu onları rahatsız ediyor. Rahatsızlıkların altında bunlar yatıyor.


Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla ayrım yapmaksızın yolumuza devam edeceğiz. Başkaları rahatsız olacak. Ama biz bu yola rahatsız olmadan devam edeceğiz.


Tezkerenin ciddi bir caydırıcılık unsuru olduğu unutulmamalıdır.. Müttefiklerimizden beklentilerimiz açıktır.


KRİZE HAZIRLIKLIYIZ


Yeni Türk lirası 2010 yılından itibaren tedüvülden kalkacak. Artık TL ile yola devam edeceğiz. Paramız değer kazanıyor. Kriz noktasında bütün kurumlarımız kriz odaklı çalışma içinde.. Atılması gereken adımlar varsa atacağız. Piyasalar kesinlikle bizimle diyalog halindeler. Tedbirlerimizi aldık gelişmeleri takip ediyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler