YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan rekoru kıracak mı?
Erdoğan rekoru kıracak mı?
14 Mart 2011 08:26
Erdoğan 12 Haziran seçimlerinden birinci parti olarak çıkarsa bir rekora imza atacak.

Başbakanlık’ta 8 yılını yarın dolduracak Erdoğan, 12 Haziran seçimlerinden de birinci çıkarsa İnönü’den sonra en uzun süre Başbakanlık yapan isim olacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık’ta 8’inci yılını yarın tamamlayacak. Bu durumda Erdoğan, başbakanlık görevinde en uzun süre kalan dördüncü, aralıksız olarak bu görevi sürdüren üçüncü başbakan olacak. Erdoğan’ın 12 Haziran tarihinde yapılacak seçimleri AK Parti’nin kazanması durumunda bu görevi İsmet İnönü’nden sonra en uzun süre yapan ikinci isim olacak.

GİRDİĞİ HER SEÇİMİ KAZANDI 

Erdoğan, 2003 yılında milletvekili yasağının kaldırılmasının ardından 9 Mart tarihinde yapılan ara seçimde Siirt milletvekili seçilmiş ve 15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini Abdullah Gül’den devralmıştı. Erdoğan’ın kurduğu 59’ncu hükümet 22 Temmuz 2007 seçimlerine kadar görev yapmıştı. Erdoğan, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Parti’nin yüzde 47 oy almasından sonra 60’ncı hükümeti kurdu. 60. Hükümet döneminde AK Parti hükümeti iki referandum ve bir yerel seçimden de başarıyla çıktı. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumda AK Parti’nin öncülük ettiğianayasa değişikliği yüzde 58’lik sonuçla kabul edildi.

İNÖNÜ, MENDERES, DEMİREL VE...

Erdoğan, görev süresinin uzunluğu açısından 25 Başbakan arasında dördüncü sıraya yerleşti. Erdoğan, Başbakanlık’taki görev süresi bakımından İsmet İnönü, Adnan Menderes, Süleyman Demirel’den sonra dördüncü sırada bulunuyor. Erdoğan kesintisiz Başbakanlık yapma süresi bakımından 5.5 yıl kesintisiz Başbakanlık yapan Süleyman Demirel’i geride bırakarak üçüncü oldu. İnönü 16 yıl 4 aylık başbakanlığının 12 yılını kesintisiz yaptı. Menderes ise Başbakanlık görevini kesintisiz olarak 10 yıl 5 ay yaptı. Başbakan Erdoğan’ın AK Parti’nin 12 Haziran tarihinde yapılacak seçimleri kazanması ve dört yıl başbakanlık daha yapması durumunda bu görevi en uzun süre yapan ikinci isim olacak. 2002 seçimlerinin ardından Erdoğan yasaklı olduğu dönemde 58’inci hükümeti kuran Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise 115 gün (4 ay) ile en kısa görevde kalan Başbakan oldu.

Rekor İnönü’de

Türkiye Cumhuriyeti’nin 25 Başbakanı’nın ve görevde kaldığı süreler şöyle:

• İsmet İnönü: Toplam 16 yıl 4 ayla en uzun süre görev yapan Başbakan. İnönü aynı zamanda 12 yıl üst üste görevle kesintisiz en uzun süre görev yapan isim. İnönü, 10 hükümetin Başbakanlığını yaptı.

• Süleyman Demirel: Toplam 10 yıl 10 ayla en uzun sürede ikinci Başbakan. 7 hükümetin Başbakanlığını yapan Demirel, 5.5 yıl kesintisiz görev yaptı.

• Adnan Menderes: 1950-1960 yılları arasında 5 ayrı hükümette toplam 10 yıl 5 gün süreyle kesintisiz Başbakanlık yaptı.

• Turgut Özal: 12 Eylül’den sonra Cumhurbaşkanı seçilene kadar 2 ayrı hükümet kurup kesintisiz ve toplam olarak 5 yıl 11 ay süre Başbakanlık yaptı.

• Bülent Ecevit: Değişik zaman dilimlerinde toplam olarak 5 yıl 7 ay süreyle Başbakanlık yaptı. Kesintisiz Başbakanlığı 3 yıl 7 ay sürdü.

• Şükrü Saraçoğlu: Tek parti döneminde 4 yıl 1 ay süreyle Başbakan olarak görev yaptı.

Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler