YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan oy oranını açıkladı
Başbakan Erdoğan, kendilerinin yaptırdığı seçim anketleri ile ilgili sorular üzerine, "Son yerel seçimlerin üzerindeyiz" ifadelerini kullandı.
Erdoğan oy oranını açıkladı
29 Nisan 2010 / 11:32 Güncelleme: 29 Nisan 2010 / 11:32

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin anayasa değişiklik paketiyle ilgili Anayasa Mahkemesi'ne gitmesi durumunda hükümetin erken seçim kararı alıp almayacağı konusundaki soru üzerine, "Seçim zamanında yapılacaktır" dedi.

TGRT Haber'de canlı yayınlanan Ankara'nın Gündemi adlı programa konuk olan Başbakan Erdoğan, CHP'nin anayasa değişiklik paketiyle ilgili Anayasa Mahkemesi'ne gitmesi durumunda, hükümetin ortaya çıkan sonuca göre erken seçime gitmeyi düşünüp düşünmeyeceği konusunda bir soru üzerine, "Anayasa Mahkemesi'ne gitmek, artık bizim alışkanlık tespit ettiğimiz bir CHP klasiği oldu" dedi. CHP'yi eleştiren Erdoğan, "Benim milletim karar verdikten sonra siz nereye götürürseniz götürün" ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan, gündemlerinde erken seçim olmadığını, seçimlerin zamanında yapılmasına alışılması gerektiğini kaydederek, "Bizim kitabımızda erken seçim yok*Seçim zamanında yapılacaktır" dedi.

OY ORANIMIZ DÜŞMEDİ

Erdoğan, medyada yer alan bir seçim anketinde AK Parti'nin oylarının yüzde 28 olarak gösterildiğinin hatırlatılması ve kendisinin yaptırdığı anket sonuçlarının sorulması üzerine, "Son yerel seçimlerin üzerindeyiz" dedi. Erdoğan, medyada yer alan ve partisinin oylarının yüzde 28 olarak gösterildiği seçim anketinin "ısmarlama" olduğunu savundu. Bu konuda CHP'yi eleştiren Erdoğan, "Ismarlama anketler yaptırabilirsiniz ama gerçek anketler sandıkta" diye konuştu.

AK Parti iktidarının halkın teveccühünü kazanmış bir iktidar olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, kendilerinin yaptırdığı seçim anketleri ile ilgili ısrarlı sorular üzerine, "Son yerel seçimlerin üzerindeyiz" ifadelerini kullandı.

BEDELLİ ASKERLİK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik uygulamasının olumsuz sonuçlanmasına ilişkin olarak, "Çünkü burada bir ikilem doğabilir. Terörle mücadelenin olduğu bir dönemde parası olanın askerlik yapmadığı, parası olmayanın askerlik yaptığı gibi şehit aileleri üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir düşüncesi, bizim bu noktadaki görüşmemizin olumsuz cevaplandırılmasını gerektirdi" dedi. Erdoğan, mevcut askeri düzen içerisinde yapılacak yeni düzenlemeye ilişkin ise, "Tek tipe gitme, sürelerle ilgili olsun, böyle bir çalışma olduğu söyleniyor ama şu anda gelinmiş bir nokta yok" diye konuştu.

Erdoğan, bedelli askerliğin neden gerçekleşmediğinin sorulması üzerine, "Genelkurmay Başkanımla konuyu görüştüm ve kendilerinin burada haklı bir gerekçe ortaya koymaları sebebiyle, biz bu konuyu orada kapattık. Ve başbakanlık olarak açıklamamızı yaptık. Olay bu kadar basit" dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: "Çünkü burada bir ikilem doğabilir. Terörle mücadelenin olduğu bir dönemde parası olanın askerlik yapmadığı, parası olmayanın askerlik yaptığı gibi şehit aileleri üzerinde olumsuz bir izlenim bırakabilir düşüncesi, bizim bu noktadaki görüşmemizin olumsuz cevaplandırılmasını gerektirdi. Biz de olumsuz cevabımızı verdik."

Gelinmiş nokta yok

Erdoğan, mevcut askeri düzen içerisinde yapılması planlanan yeni düzenlemelere ilişkin bir soru üzerine ise şöyle konuştu: "Er, erbaş bununla ilgili tek tipe gitme, sürelerle ilgili olsun böyle bir çalışma olduğu söyleniyor ama şu anda gelinmiş bir nokta yok. Bu konuda zaten kesin karara varıldığı anda bir konsensüsle oturacağız, konuşacağız. Ondan sonra bu adım atılacak. Yığılmaların önünü almak ve her yıl alınması gereken er, erbaş bunlar tabi gitmiyor, burada bir sıkıntı var. Kısa dönem vesaire burada yaşanan olumsuzluklar var. Tüm bunları giderecek bir süreci nasıl başlatabiliriz. Silahlı kuvvetlerimizin gündeminde uzun zamandır bir profesyonelleşme çalışması var. Yeni yeni modeller var. Bu konuda silahlı kuvvetlerimiz çalışmalarını tamamladıktan sonra değerlendirmesini yapacağız. En hayırlı olan neyse onun adımını ondan sonra atarız." Vatan

çok doğru başbakanım
 // umut kaya
terörle mücadelenin yapıldığı ve şehit haberlerinin çok sık duyulduğu bir ortamda bedeli askerlik konusunun açılmasının hiç yer ve zamanının olmadığı kanısındayım çünkü sizin de dediğiniz gibi sayın başbakanım parası olanın askerlik yapmayıp parası olmayanın askerlik yapması zaten çok taze olan şehit ailelerimizin acılarını depreştirmekten başka bir şeye yaramıcaktır ben bu konunun tartışılması için biraz zamana ve sakinliğe ihtiyaç olduğunu ...
01 Mayıs 2010 18:43
sayın basbakanım
 // fırat cankes
sayın basbakanım bızde bu vatanın evladıyız.hakkarıde 7 askrı albay sehıt ettırdı,elazgda 4 askerı teymen patlattı.bunların samımıyetıne guvenmıoruz lutfen koklu bi degısım yapın yeter yaa ulkede teror yok kardesım ASKER DAGDAN İNMEMİŞ TEROR DENILEN SEY BITMEZ...
29 Nisan 2010 12:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler