YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: “Önce dönüp kimlerle yan yana olduklarına bir baksınlar''
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlarla bir araya geldi.
Erdoğan: “Önce dönüp kimlerle yan yana olduklarına bir baksınlar''
24 Şubat 2015 / 16:23 Güncelleme: 24 Şubat 2015 / 16:26

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Milletten umudunu kesenler, işi milletin askerine, ordusuna, onun komutanına saldırmaya kadar vardırmışlardır. Bugüne kadar ülkenin, milletin hayrı için taş üstüne taş koydukları görülmemiş olanların, bu başarılı operasyonu bahane ederek, milletimizin gözbebeği ordumuza saldırmalarına asla izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Milli iradenin temsilcilerine ve milletin bağrından çıkan kahraman ordumuza yönelttikleri saldırılar için kendilerini şiddetle kınıyorum." dedi.

"Bu zat önce aynaya baksın"

"Kalkıp da Genelkurmay Başkanımıza akla hayale gelmemiş ifadelerle saldıran bu zat, önce aynaya bir bakması lazım. Sen şu anda Genelkurmay Başkanımızın atılacak tırnağının bir paresi dahi olamazsın."

"Önce dönüp kimlerle yan yana olduklarına bir baksınlar''

''Bir siyasi partinin genel başkanı, ülkenin Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Genelkurmay Başkanına ve onların nezdinde tüm askerlerimize akıl almaz ithamlarda bulunuyor, seviyesizce hakaretler yağdırıyor. Tek bir Mehmetçiğin burnunun kanamaması için her türlü hassasiyeti gösteren Türk Silahlı Kuvvetlerimizi ve hükümetimizi hedef alanlar, önce dönüp kimlerle yan yana olduklarına bir baksınlar''

"Her bakımdan gıpta edilen bir operasyon olmasına rağmen..."

"(Şah Fırat Operasyonu) Her bakımdan gıpta edilen bir operasyon olmasına rağmen, birilerinin bu konuda olumsuz bir algı oluşturmak için yoğun çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bu konuda söylenen sözler, cehalet boyutunu, iftira boyutunu aştı. Halbuki mesele o kadar açık, o kadar net, o kadar ortada ki bölgede büyük bir karmaşa ve çatışma ortamı var. Bizim de orada askerlerimiz bulunuyor. Ortalık böyleyken, toz, dumanken, bizim burada kalkıp askerlerimizi bile bile ateşe atmanın bir anlamı var mı? Yok!"

"Biz kendimize kılavuz olarak sadece ve sadece milletimizi aldık"

"Şimdi yeni bir hayal başladı. 7 Haziran'da seçimi kazanıp iktidara gelecekler, 8 Haziran'da gazetelere ve artık daha başka neleri gözlerine kestirdilerse onlara el koyacaklar. Kendilerine rehber olarak, ideal olarak Milli Şef dönemini, 1960 darbesini alanlardan başka ne beklenebilir?  Biz kendimize kılavuz olarak sadece ve sadece milletimizi aldık. Milletin bize çizdiği yolda, ondan aldığımız yetkiyle ülkemize hizmet etmenin çabası içinde olduk."

"Milletimle arama kimsenin girmesine müsaade etmedim, etmeyeceğim"

Erdoğan, geçen hafta Elazığ ve Malatya'yı, daha önce Kırşehir ve Bursa'yı ziyaret ettiğini, önümüzdeki haftalarda da il ziyaretlerin süreceğini vurgulayarak, cumhurbaşkanlığı seçiminde verdikleri destek için millete teşekkür etmeye hem de milletle kucaklaşmaya, hasret gidermeye devam edeceğini söyledi.

"Bugüne kadar milletle, milletimle arama kimsenin girmesine müsaade etmedim, bundan sonra da etmeyeceğim. Buna milletim de zaten izin vermiyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığının tavsiye ettiği bir şiiri okuduğum için hakkımda hapis cezası verilmiş, siyaset yasağı konmuştu. Bu durumu sevinçle karşılayanlar, o zaman gazetelerin sürmanşetine ‘artık muhtar bile olamaz’ diye manşetler atmışlardı. Milletimle aramdaki  irtibatı bu şekilde kesebileceklerini, bizleri ayrı düşürebileceklerini sanıyorlardı. Çok sürmedi yanıldıklarını gördüler. 2001 yılında arkadaşlarımla birlikte kurduğum siyasi parti, 16 ay sonra 2002 Kasım ayında, hamdolsun büyük bir çoğunlukla iktidara geldi. Kurucusu olduğum parti iktidar oldu, ama ben o dönem Meclis’e giremedim, dolayısıyla başbakan olamadım. Bu garabetin daha fazla sürdürülebilir olmadığı görüldü. Kısa sürede gerekli hukuki değişiklikler yapıldı, 4 ay sonra milletimin bana layık gördüğü görevi devraldım."

"Onlar için adeta bir kabus oldu"

Milletin idaresine karşı olanlar için muhtarla cumhurbaşkanı arasında 21 oy ile 21 milyon oy arasında bir fark bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, "Bunlar yıllarca millete rağmen, milletin inancına, kültürüne, taleplerine rağmen ülkeyi yönetmeye alışmışlar. Kimi zaman tek partiyle kimi zaman darbeyle diğer zamanlarda vesayet sisteminin unsurlarıyla ülkenin iliğini sömürenler aldıkları bunca derse rağmen hala milletin tercihlerine saygı duymayı öğrenemediler. Benim milletimin sürekli artan desteğiyle, milletimin samimi teveccühüyle 3 dönem başbakanlık yapmış olmam, şimdi de cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmam onlar için adeta bir kabus oldu" ifadelerini kullandı.

"Bu zorbalık onların genlerinde var"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anamuhalefet partisinin bir genel başkan yardımcısının "o gazetelerin hepsine el koyacağız" dediğini anımsatarak, şunları söyledi:

"O gazeteler dediği, kendi gönüllerinin istediği gibi yayın yapmayan, onların çıkarlarına hizmet etmeyen gazeteler. Sorsan onlar demokrat, ben diktatörüm. Gerçi bu zorbalık onların genlerinde var. Tek parti döneminin Matbuat Kanunu'na göre, 'Memleketin umumi siyasete dokunacak neşriyattan dolayı icra vekilleri heyeti kararıyla gazeteler, mecbualar tadil olunabilir', bunu onlar çıkarmışlardı. Yani işinize gelmeyen tüm basın-yayın organlarını öyle mahkeme kararıyla değil Bakanlar Kurulu kararıyla kapatabilirsiniz, onlara ait böyle bir düzenleme. Aldıkları bu yetkiyle Matbuat Umum Müdürüne, bugünkü Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürüne bırakılmıştı. Tek parti döneminde yıllarca memleketi bu şekilde yönetmeye alıştıkları için şimdi iktidara geldiklerinde yine aynısını yapabileceklerini sanıyorlar."

Bunları hayal olarak değerlendiren Erdoğan, bugünlerde yeni bir hayalin başladığını belirterek, "7 Haziran'da seçimi kazanıp iktidara gelecekler, 8 Haziran'da gazetelere ve artık daha başka neleri gözlerini kestirdilerse onlara el koyacaklar" dedi.

"Kendilerine rehber ve ideal olarak Milli Şef dönemini, 1960 darbesini alanlardan başka ne beklenir" diye soran Erdoğan, "Biz, kendimize kılavuz olarak sadece ve sadece milletimizi aldık. Milletin bize çizdiği yolda, ondan aldığımız yetkiyle ülkemize hizmet etmenin çabası içinde olduk. Elbette 40 yılı bulan siyasi hayatımızda eksiklerimiz hatta hatalarımız olmuştur, ama milletimiz bizim kendisinden başka güç kaynağımız, kendisine hizmetten başka bir gayretimiz, gayemiz olmadığını çok iyi biliyor, görüyor. Biz, kalbimizi, kollarımızı ne kadar milletimize açtıysak hamdolsun milletimiz de bize o kadar sahip çıktı destek verdi" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar millete sadece daha çok demokrasi, özgürlük, hak, daha müreffeh bir hayat, imkan vermek için çalıştıklarını belirterek, "Tüm alanlarda Türkiye'yi nereden alıp nereye getirdiğimizi insaf, vicdan ve izan sahibi herkes görüyor, biliyor" dedi.

Muhtar Bilgi Sistemi

Erdoğan, konuşması sırasında, sosyal güvenceleri olmadığını belirten bir muhtara, salonda İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın da bulunduğunu belirterek, sorunların Bakan Ala'ya iletilmesi halinde ilgilenileceğini söyledi. Erdoğan, bir muhtarın da sekreter talebinde bulunması üzerine, "Bu ne demektir? Artık ben muhtarlığa uğramam demektir" diyerek güldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması öncesinde muhtarlara, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Muhtar Bilgi Sistemi" uzmanlarca tanıtılarak, muhtarların sisteme ilişkin talepleri dinlendi.

İçişleri Bakanı Ala'nın salona gelmesiyle bazı muhtarlar taleplerini Bakan Ala'ya iletti. Ala, "Muhtar Bilgi Sistemi"nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talepleri doğrultusunda hazırlandığını ve muhtarlarla iletişimin daha sağlıklı ve hızlı kurulmasının amaçlandığını söyledi. Ala, bir muhtarın "Sizin muhtar oğlu olduğunuz doğru mu" sorusu üzerine "Doğrudur" yanıtı vererek, muhtarları eliyle selamladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler