YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan on binlerce işçi için talimatı verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, milletvekillerinden gelen yoğun talep üzerine, KİT’lerdeki taşeron işçilerle ilgili yeniden bir çalışma yapılması talimatı verdiği öğrenildi.
Erdoğan on binlerce işçi için talimatı verdi
13 Ocak 2018 / 10:11 Güncelleme: 14 Ocak 2018 / 04:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, milletvekillerinden gelen yoğun talep üzerine, KİT’lerdeki taşeron işçilerle ilgili yeniden bir çalışma yapılması talimatı verdiği öğrenildi.

Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro düzenlemesi kapsamında, kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçilerin 10 günlük yasal başvuru süresi önceki gün sona erdi. Ancak düzenlemenin kapsamına ilişkin tartışmalar hala sürüyor. Özellikle KİT’lerdeki taşeronların kapsama alınmamasına ilgili sendikalar ve kamuoyundan tepki yükselirken, bunun Ak Partili vekilleri de seçim bölgelerinde sıkıntıya soktuğu ortaya çıktı. 

Ak Partili vekiller grup ve genel merkez yöneticilerinin yanı sıra, yaşadıkları sıkıntıyı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da aktardı. Vekiller, Erdoğan’a, yapılan açıklamalarda “Taşeron sorununu kökten çözüyoruz” denildiğini, gidilen illerde “kadro” isteyen taşeronlara, “O iş tamam” dendiğini belirterek, “Ama çıkan KHK’ya baktık KİT’ler yok. Seçim bölgelerimize gidemez olduk” yakınmasında bulundu. 

Erdoğan’ın bu yakınmalar üzerine “KİT’lerde taşeronu kaldıralım o zaman. Kendi statülerinde devam etsinler” ifadelerini kullandığı, vekillerin, “Biz de öyle istiyoruz ama bakan, ‘o kadro anlamına gelir’ diyor” yanıtını verdikleri öğrenildi. Erdoğan’ın bunun üzerine, “Bakanla bir daha konuşun bakalım, üzerinde çalışın” dediği bildirildi.

Taşeron düzenlemesi konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun önümüzdeki hafta grup toplantısında kapsamlı bir sunum yapacağı, soru ve eleştirileri yanıtlayacağı öğrenildi. 

50 BİN TAŞERON VAR

KİT’lerde yaklaşık 50 bin taşeron işçi bulunuyor. 69 ayrı kurumda çalışan ve birçoğu temizlik, güvenlik gibi alanlarda çalışan taşeron işçilerin de kapsama alınması talebi Türk-İş tarafından dile getirilmiş, ancak bu talep kabul edilmemişti

 

MİLLİYET

Adaletsiz
 // Asım
Bu taşerona kadro işi çok adaletsiz oldu. KPSS sınavına girip 80 alan insanlar atanamadı. Yıllarca okuyup, sınavlara girip, çalışıp terleyen insanlar iş bulamadı. Çoğunluğu hiç sınava dahi girmemiş (zaten girse de 100 üzerinden 5 puan bile alamamış/alamayacak yüzbinlerce insan kadroya geçiriliyor), burada adaletsizlik çok büyük. Tabi ki işçiler de kadroya geçebilir, ancak sınav olmalı. Okuma yazma bilmeyen, yer silmekten bile aciz bir sürü insan sınavsız kadroya geçiyor. Var olan adaletsizliklerin üzerine dağ gibi bir adaletsizlik daha ekleniyor. (Bu arada taşeron işçiler de patronları tarafından sömürülüyordu, ancak çözüm bu şekilde olmamalıydı)...
13 Ocak 2018 Cumartesi 19:47
nasıl iş bu
 // hursit dilaver
bu taşaron işçiler devlet meuru oluyorsa eğer. bu devlet zor çalışır. BUNUN YERİNE BARİ İKTİSADİ DEVLET TEŞEKKÜLLERİ DİYE ESKİYE DÖNELİM. buralarda mebus torpılı, hamili kart YAKİİNİMDİR li kartvzitler ortaya çıkacak mı. devlette adam 15 gün çalışır, 15 gün yatar denirdi, gençliğimizde. şimdi bunlar da aynı olursa ne işe yaradı.bence büyük hata. YAHU DEVLET MEMURUNUN GÜVENCESİNİ KALDIRALIM DEDİK TE. ANAYASA MAHKEMESİ MEMURUMA DOKUNMA DEDİ TERSLEDİ. şimdi bu ne..bunlara dokunmak yasak mı olacak. 3 AYDA BİTECEK İŞ. DEVLET MEMURU OLDUK DİYE 6 AYDA MI BİTECEK. BOŞ KALDIKLARINDA,İŞ KALMADIĞINDA MAAŞ NASIL ÖDENECEK. valla cahilliğime veri de biri bana anlatsa.....
13 Ocak 2018 Cumartesi 15:22
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler