YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Obama, 'Kobani 2 günde düşer' dedi"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama ile arasında gerçekleşen Kobani görüşmesini anlattı. Obama Erdoğan'a, "Kobani iki gün içinde düşer" demiş.
Erdoğan: "Obama, 'Kobani 2 günde düşer' dedi"
03 Ağustos 2015 / 08:20 Güncelleme: 03 Ağustos 2015 / 08:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin, Endonezya ve Pakistan’'ı kapsayan Uzakdoğu turunun ardından yurda dönüş uçuşunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Paralel Yapı'yla mücadelenin yurt içinde olduğu kadar uluslararası alanda da güçlenerek süreceğinin mesajını veren Erdoğan, PKK ve DAEŞ terör örgütlerine yönelik operasyonların da müttefik ülkelerle birlikte daha da kuvvetli bir şekilde sürdürüleceğini ifade etti. 

İLGİLİ BİRİMLERE SÖYLEDİK

Paralel Yapı ile mücadele kapsamında Emniyet Teşkilatı’nda görevden alınanların çoğunlukla bölgeye tayin edildiği ve bunun sonucu olarak terörle mücadelede bir zafiyet oluştuğu yönünde yorumlar var. Siz de böyle bir durum sezinliyor musunuz? 

Bölgede, bahsettiğiniz paralel yapılanmaya ek olarak ulusal güvenliğimizi tehdit eden başka unsurlar da var. Bakıyorsunuz bazı vilayetlerimizde kendilerine göre yargı organı oluşturmaya kalkışanlar var. Tabii bu konuda bizler de ilgili birimlerimize, valilerimize, bakanlarımıza, bu tür şeylere asla izin verilmemesi gerektiğini söylüyoruz.

Dediğiniz çerçevede tayinler isabetli mi olmuştur, isabetsiz mi olmuştur; elbette o konunun da hassasiyetle değerlendirilmesi gerekir. Sağlıklı değerlendirmeler neticesinde isabetli kararlar alındığında, terör örgütünün eylemlerine karşı da çok daha başarılı neticeler elde etmek mümkün olacaktır diye düşünüyorum. 

ARTIK 90’'LAR TÜRKİYE’Sİ YOK 

Son operasyonları “Tekrar 90'’lara dönmek” biçiminde yorumlayanlar var… 

Ben buna katılmıyorum. Öyle bir şeyin olması zaten mümkün de değil. O tür ifadeleri kullananların zihinsel yapısı, aslında 90'’ların çok daha gerisinde. Dolayısıyla, önce onların kendilerini gözden geçirmeleri lazım. Belki de 90'’lar öncesine bir tür özlem duyuyorlar. Ama Türkiye artık o dönemleri çoktan geride bıraktı. Artık o dönemlere yer yok. 

TUZAKLARI BOŞA ÇIKACAK

Yeni Türkiye'’yi gayretle, kararlılıkla inşa etmeyi başarmamız lazım. Bunu başardığımızda onların tuzakları boşa çıkacak. Biliyorsunuz, 2013’'te bize o zaman silahları bırakma sözü vermişlerdi. Ama sözlerini tutmadılar. Sözlerini tutmadıkları gibi, terör saldırılarına tekrar başladılar. Son olaylar, kimin hangi hayaller peşinde olduğunu gösteriyor. Devlet bu saldırılara tabii ki seyirci kalmaz, kalamaz. 

Bölgesel savaşa girmiyoruz 

Son operasyonları, “Türkiye bölgesel bir savaşa çekiliyor” şeklinde yorumlayanlar var… İncirlik’in de açılmasından sonra, yeni bir kırmızı çizgimiz var mı? 

Türkiye’'nin bölgesel bir savaşa çekildiği doğru değil. Böyle bir iddiayı ya da yorumu paylaşmam mümkün değil. Bu iddiayı ortaya atanlar, şu anda yapılmakta olan operasyonları engellemek istiyorlar. Olaylar karşısında operasyon ihtiyacı duyulduğu andan itibaren, gereken neyse elbette yapılacaktır.

Bölücü terör örgütünün, Doğu'da, Güneydoğu'da, büyük şehirlerimizde yaptıkları, demokratik bir ülke için kabul edilebilir, müsamaha gösterilebilir şeyler değil. Bu yapılanlara karşı, Hükümet, devlet elbette gerekli adımları atmak durumundaydı. Nitekim bu adımlar atılmıştır ve atılmaya da devam edilecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu noktada kararlıyız: Tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak konusunda taviz vermemiz mümkün değildir. Olanlar karşısında daha fazla sabretmek mümkün olamazdı.

Obama, 'Kobani iki gün içinde düşer' dedi

Türkiye'’nin tavrına karşın ABD’'nin PYD ile neredeyse müttefiklik ilişkisi kurduğu konuşuluyor. Bu durum Türkiye'’nin PKK ile mücadelesine nasıl yansır? 

Telefon görüşmemizde Obama, “Kobani 2 güne kalmaz düşebilir” demişti. Ben de orada sadece 3 bin civarında savaşçı bulunduğu söylemiştim. Özgür Suriye Ordusu'’nun ve peşmergelerin desteğiyle Kobani’'nin düşmesinin pekala engellenebileceğini belirtmiştim. Oraya indireceğiniz silahlar sadece PYD’'ye değil DAEŞ’'e de gidebilir demiştim. Bunu anlamak istemediler, o gece oraya silah da indirdiler. Ama süreç bizi haklı çıkardı. NATO'’daki müttefikimiz ve stratejik ortağımız olan ABD de, söz konusu bölgede Türkiye’'ye karşı oluşturulabilecek bir tehdide sıcak bakmayacaktır. 

Derin yapının dosyası kabarık 

Endonezya'’da paralel yapılanmaya yönelik atılan adımlar ne seviyede? 

Yunus Emre Enstitüsü'’nün Endonezya’'da da kurularak güçlendirilmesi hususunu kendilerine teklif ettim. Bazı konularda çok ciddi tedbirler almışlar. Bundan sonraki sürece yönelik de iletişim halinde olacağız. Bunların da ayrıca takipçisi olacağız.10 kadar okulları var burada. Bu okulların kapatılması mesela tedbirler diye bahsettiğim. Maarif Vakfı kuruluyor biliyorsunuz. Maarif Vakfı’'nın buradaki Eğitim Bakanlığı’'yla müşterek adımlar atması… İşadamları ile ilgili bazı faaliyetleri var, bunlara yönelik bazı adımların atılması… Yazılı olarak da kendilerine büyük bir dosya takdim ettik. 

Önce Washington sonra New York

Türkiye - ABD ilişkilerinin son durumu nedir ve yakın dönemde bir ABD seyahati var mı? 

Henüz nihai kararımızı vermedik. Eğer Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılırsam eylülde, katılmazsam bu ay içerisinde bir ABD seyahati söz konusu olabilir. Gittiğimizde, Maryland'deki külliyenin açılışını da gerçekleştirelim istiyoruz. Orada muhteşem bir eser ortaya çıktı. Dolayısıyla, hem Washington’'ı hem New York'’u içeren bir ziyaret olacak.

Dezenformasyona eyvallah etmeyiz

Türkiye – ABD ilişkilerindeki son duruma ilişkin değerlendirmeniz? 

Terör odaklarına karşı düzenlediğimiz operasyonlara ilişkin müttefiklerimizi bilgilendirdik. Bütün dünya attığımız adımlara saygı duyduğunu söyledi. Dünyanın değişik yerlerinde Türkiye düşmanı olan bazı medya organlarının yaptıkları dezenformasyon da var. Ama tabii ki bunlara bizim eyvallah etmemiz mümkün değil.

 

AKŞAM - KURTULUŞ TAYİZ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler