YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan-Obama buluşması
ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinden sonra basına konuşulan konular hakkında açıklamada bulunuldu.
Erdoğan-Obama buluşması
07 Aralık 2009 / 21:18 Güncelleme: 08 Aralık 2009 / 00:51

ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinden sonra basına konuşulan konular hakkında açıklamada bulunuldu.

ABD Başkanı Obama, Nisan ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette TBMM'de yaptığı konuşmada Türkiye ile ABD arasında kurulabilecek ilişkilerin en iyisi için elinden geleni yapacağını söylediğini belirterek, "Türkiye ile bir NATO ülkesi olarak birbirimizi korumak için taahhütte bulunmuşuz. bunun gereğini yapıyoruz. ABD'deki yerleşik Türkler ile de iyi ilişkilerimiz var. Türkiye G20 üyesi olduğu için mali krizde de beraber çalışma fırsatı bulduk."dedi.

Başbakan Erdoğan:

Öncelikle teşekkür ediyorum. Gösterilen ev sahipliğine teşekkür ediyorum. Şahsım ve heyetim adına teşekkür ediyorum.

Sayın başkanın ilk ziyaretini ülkemize yapmasını ve dostluğu model ortaklık olarak tanımlaması farklı bir süreci işaret etmişti. Artık model ortaklıkta ikili ilişkilerin içeriğinin nasıl doldurulacağının adımları atılmaya başladı.

Tabiki bunun ekonomik, bilim, sanat, askeri, sanat alanında boyutu var. Süreci bizim tarafımızdan da takip edecek iki arkadaşımızı görevlendirdik. Başbakan yardımcı Ali Babacan ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan bey. Ve çok yakından takip etmek üzere ikili ilişkileri geleceğe çok daha iyi taşıyacaklardır.

Tabi bölgesel müşterek attığımız adımlar var. Ortadoğu ve Irak'ta. İran nükleer çerçevesinde. Afganistan'da müşterek çalışmalar sürüyor. Afganistan'da 2 ay önce gönderdiğimiz ilave güçle görevi 3. kez devraldılar. Eğitim çalışmalarına verebileceğimiz bundan önce attığımız adımlar bundan sonra atacağımız adımlar. Bunları görüşme fırsatımız oldu. Tabi bir diğer önemli adım. Enerjidir. Enerjide Türkiye transit ülke ve Nabucco anlaşması imzalandı ciddi adımları atmaya hazırız. Azerbaycan ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konuda da olumlu mesafelerin atılacağına inanıyorum. Azerbaycan'ın yanında da petrol şirketlerinin önemi var. Tabi Azerbaycan Ermenistan arasındaki sorunu görüştük. Önemli bir konu arz ediyor. Türkiye - Ermenistan ilişkilerini ilgilendiriyor.

Bunun süreci çok çok olumlu etkileyecektir. Tabi Türkiye-Ermenistan arasındaki normalleşme bununla ilgili. Türkiye olarak biz bunda kararlıyız.

Diğer önemli adım burada, Türkiye'de terörle ilgili süreç ki 5 Kasım 2007'de yine bu odada yapılan açıklama çok önemliydi. Bölücü terör örgütünü buradan ABD Türkiye ve Irak'ın ortak düşmanı olarak ilan etmiştik. Çünkü terör tüm insanlığın ortak sorunu. Burada çifte kuleler vurulduğunda hassasiyetimiz ne olduysa her ülkede de aynıdır. Çünkü terörizmin milleti dini ırkı yok.

Yine özellikle bölgede Türkiye olarak nükleer programa yönelik çalışmaları müzakere ettik. Bu sürecin diplomatik yolla çözümü için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. İsrail-Filistin İsrail-Suriye üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız. Çünkü küresel barışın sağlanmasında başta ABD'nin üzerinde büyük yük var. Ve bu konuda bizler de elimizden gelen desteği bölgemizde vermek durumundayız. Çünkü zaman düşman kazanma zamanı değil. El ele aydınlık yarınlara diyorum. Teşekkür ediyorum.

SORULAR CEVAPLAR

ABD Başkanı Obama, Nisan ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette TBMM'de yaptığı konuşmada Türkiye ile ABD arasında kurulabilecek ilişkilerin en iyisi için elinden geleni yapacağını söylediğini belirterek, "Türkiye ile .

bir NATO ülkesi olarak birbirimizi korumak için taahhütte bulunmuşuz. bunun gereğini yapıyoruz. ABD'deki yerleşik Türkler ile de iyi ilişkilerimiz var. Türkiye G20 üyesi olduğu için mali krizde de beraber çalışma fırsatı bulduk."dedi.

Obama, Erdoğan'la görüşmelerinde ABD ve Türkiye'nin önem verdiği konuları değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek şunları söyledi: "Türkiye'nin laik, demokratik, hukukun üstünlüğüne ininmasından dolayı ve bulunduğu konumdan dolayı dünya geneline katkı yapacağını düşünüyoruz. Afganistan konusunda istikrar ve gösterilen ilgiden dolayı Başbakan Erdoğan aracılığıyla Türk halkına teşekkürlerimi ilettim. Hafta sonu seçimleri sonrası ırak'ta güvenliğin sağlanması konusunu da gündeme geldi. Bölgesel barışı ele alırken de İran'ın nükler çalışmaları konusunu göndeme getirdik. türkiye'nin burada oynacağı rolü konuştuk."

Obama, Türkiye'nin NATO'daki konumunun göçlendirilmesi ve füze savunma sistemleri konusunu da konuştuklarını belirterek, "Başbakan Erdoğan'ı Türk-Ermeni ilişkileri sürecinde attığı cesur adımlardan dolayı tebrik ettim. Bu yolda ilerlemesi konusunda cesaretlendirmeye çalıştım. Bütün dünyaya olduğu gibi terörist faaliyetlere karşı savaşma anlamında taahhüdümüzü birkez daha tekrarladık. Türk halkına son terörist saldırılardan dolayı başsağlığı dileklerimi iletirken, saldırganların yakalanması konusunda katkıda bulunacağımızı ilettim." şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler