YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan o ülkede 'Yılın Adamı' seçildi
Erdoğan o ülkede 'Yılın Adamı' seçildi
27 Aralık 2014 15:45
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kuveyt dönüşü yaptığı basın açıklamasında, Kuveyt'te yayın yapan Vasat Gazetesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yılın adamı seçtiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kuveytli basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilere yönelik Kuveyt'ten bir talepte bulunup bulunmadığı sorulan Arınç, "Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin düzelmesini isteriz. Bunun için özellikle Mısır'ın yapması gereken işler vardır. Ancak benim Kuveyt'te bulunduğum sürede yaptığım görüşmelerde Kuveyt'in bu konuda yardımını istememiz söz konusu değildir. Bu konu gündeme gelmemiştir" diye konuştu.

"1,5 milyon Suriyeli sığındı"

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için yardım desteği talebinde bulunup bulunmadıklarına ilişkin soru üzerine de Arınç, Türkiye'nin zengin ve güçlü bir ülke olduğunu ifade ederek, dünyanın neresinde mazlum ve mağdur insanlar varsa onlara yardım ettiğini söyledi. Arınç, Türkiye'nin her sene dünyadaki mazlumlara 3,5 milyar dolarlık yardım yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

"Üzülerek söylemeliyiz ki Suriye'de yaşanan trajedi karşısında canını kurtarmak için bize 1,5 milyon Suriyeli sığındı. Biz bunlar için bugüne kadar 5 milyar dolar masraf yaptık. Bu 5 milyar dolar masrafımıza karşılık şu ana kadar BM'den ve yardım kuruluşlarından gelen miktar bunun onda biri kadar değil. Biz Kuveyt'in de çok hamiyetli bir millet olduğuna inanıyoruz. Bildiğiniz gibi Kuveyt Emiri BM tarafından cömertliği sebebiyle örnek insan olarak seçildi. Ancak buraya geldiğimde yaptığım görüşmelerde özellikle bunlar için bir yardım talep etmedim. Kuveyt üzerine düşeni fazlasıyla yapacak. Buna inanıyoruz."

Erdoğan 'Yılın Adamı'

Kuveyt'te yayın yapan Vasat gazetesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yılın adamı seçtiği belirtilerek, Erdoğan'a bu özelliği kazandıran meziyetlerinin sorulmasına karşılık Arınç, gazetenin çok isabetli bir tercih yaptığını kaydetti.

Erdoğan'ın siyasette 30 yıllık arkadaşı olduğunu dile getiren Arınç, "Başarılı siyasetçidir. Örnek bir lider, devlet adamıdır. Türk siyasi tarihinde 12 yıl sürekli başbakanlık yapmış tek kişidir. Türkiye'nin maddi kalkınmasına, halkın refah seviyesinin yükselmesine büyük katkı sağlamıştır. Dindar bir insandır. Güzel bir ev hayatı vardır. Milletimizin maneviyatına da çok büyük hizmetleri olmuştur. Dış politikada çok başarılı ve güçlü bir siyasi figürdür. Türkiye devletini, itibarlı ve güçlü bir hale getirmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler