25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara21 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya20 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli14 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep23 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan muhalefete yüklendi
2010 Yılı Bütçesi üzerinde hükümetin görüşlerini açıklayan Erdoğan, muhalefete sert eleştirilerde bulundu.
Erdoğan muhalefete yüklendi
14 Aralık 2009 / 18:32 Güncelleme: 14 Aralık 2009 / 19:27

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DTP'nin uç eleştirilerinin benzerini MHP'nin yaptığını belirterek, "İki tarafın söylemleri bile, hükümetin gerçekte ne yaptığını ve ne yapmadığını ortaya koyduğu gibi, hükümetin ne kadar doğru bir yolda olduğunu da gösteriyor." dedi.

Erdoğan, 2010 Yılı Bütçesi üzerinde hükümetin görüşlerini açıkladı. Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılması yönünde karar verdiğini hatırlatarak, AK Parti'nin bu konudaki duruşunun net olduğunu söyledi.

Erdoğan, AK Parti olarak parti kapatmaya karşı olduklarını, cezanın kişilere verilmesi gerektiğine inandıklarına işaret ederek, "Halkın getirdiğini ancak halk götürebileceğini vurguluyoruz." dedi.

Erdoğan, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde teröre, şiddete övgüde bulunan, organik bağı olan siyasal yapılara izin verilmediğini vurguladı. Terörün, demokrasinin düşmanı olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Terörün yedeğinde siyaset yapmak, demokratik bir mücadele değildir." diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti olarak her türlü aykırı fikrin, her türlü farklılığın siyaset ve demokrasi içinde tutulması gerektiğine, özgürce ifade edilmesi gerektiğine inandıklarını kaydetti. Erdoğan, şunları söyledi: "Açıkça şiddeti reddetmeyen, hukuk düzenine uyum sağlayamayan, siyasetin ve demokrasinin hassasiyetlerini gözetmeyen siyasetçilerin sorumsuzlukları sebebiyle bir ülkenin zarar görmesini, bir ülkenin imajını zedelenmesini de doğru bulmayız."

Konuşmasında, 'demokratik açılım' süreciyle ilgili değerlendirmede bulunan Erdoğan, Türkiye'nin geleceğini, refahını ve huzurunu düşündüklerini kaydetti. Bu süreçte kendilerine muhalefetin destek vermesini, yapıcı eleştiride bulunmasını beklediklerini anlatan Erdoğan, "Yaklaşık 4 aydır, slogan atmaktan, nutuk söylemekten, bizi ihanetle, hıyanetle suçlamaktan, iftira atmaktan, karalamaktan, ülkenin moralini bozmaktan başka bir şey, ama hiç bir şey yapılmıyor. Destekten vazgeçtik, muhalefet köstek oluyor, takoz oluyor. Süreci sabote etmek, provoke etmek, tahrik etmek kime ne sağlar?" diye konuştu.

Erdoğan, kendilerine, ülkeyi bölmek ve germekle suçlandıklarını hatırlatarak, hangi adımların ülkeyi böldüğünü ve gerdiğini sordu. Muhalefete, "Attığımız hangi adıma alternatif ürettiniz?" sorusunu yönelten Erdoğan, "Gerilim üreten, sizin hayali senaryolarınız, kara kampanyalarınız, iftira ve tahriklerinizdir." dedi.

Konuşmasında, CHP'nin 1990 yılında Tunceli Raporu, 1999 yılında Güneydoğu Raporu'nu hazırladığını hatırlatan Erdoğan, bu raporlarda bugün bile kendilerini ifade edemediği uç önerilerin dile getirildiğini anlattı. Erdoğan, Baykal'ı çok iyi tanıdığını belirterek, "Akşam yatıyor başka, sabah kalkıyor başka söylüyor." dedi.

Erdoğan, milletin demokratik açılım, 'Milli Birlik ve Kardeşlik' sürecini geniş bir şekilde desteklediğini belirterek, MHP'nin söylemlerine bakınca milletin içinin karardığını söyledi. Her türlü iftira, tahrik ve hakaretin yapıldığını ifade eden Erdoğan, kendilerinin en ufak bir eleştirisinde kendilerini kaybettiklerini kaydetti.

Uçlarda olmanın her zaman zararlı ve tehlikeli olduğunu söylediğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi: "Bir zamanlar CHP ve MHP'nin ikizi demiştim, çok alındınız. Şimdi bakıyorum, DTP'nin uç eleştirilerinin benzerini MHP yapıyor. DTP, PKK'nın muhatap alınmasını, PKK'yla müzakere yapılmasını eleştiriyor. MHP, PKK'nın muhatap alındığını, PKK'yla müzakere edildiğini söylüyor. "Hangisi doğru? Bizim yaptığımız doğru.

DTP, PKK'nın tasfiye edilmeye çalışıldığını; MHP, PKK'nın meşrulaştırmaya çalışıldığını söylüyor. DTP, PKK ve DTP'nin taleplerine sırt dönüldüğünü, ciddiye alınmadığını, devre dışı bırakıldığını; MHP, PKK ve DTP'ye taviz verildiğini söylüyor. İki tarafın söylemleri bile, hükümetin gerçekte ne yaptığını ve ne yapmadığını ortaya koyduğu gibi, hükümetin ne kadar doğru bir yolda olduğunu da gösteriyor."

Erdoğan, DTP'nin dağa çıkmaya çağırdığını, MHP'nin de dağa çıkmaya çağırdığını, kendilerinin ise herkesi siyaset yapmaya çağırdığını söyledi. Bahçeli'nin, dünkü yaptığı konuşmasında, kendisine en ağır hakaretleri yağdırdığını belirterek, "Sayın Bahçeli konuşurken aileler çocuklarını televizyonları başından uzak tutmalarını tavsiye ediyorum." dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler