YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan mesajı verdi, 8 ülke harekete geçti
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ziyaretleri sonrasında 3 ülke Gülen okullarını kapatırken 5 ülke ise işlemlere başladı.
Erdoğan mesajı verdi, 8 ülke harekete geçti
20 Mayıs 2015 / 08:14 Güncelleme: 20 Mayıs 2015 / 08:18

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinde mevkidaşlarına ülkelerinde faaliyette bulunan paralel yapı okullarına dikkat çekerek "Bizde darbe yapmak istediler. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak artık bunlara kefil değiliz. Eğitim maskesi altında, devleti yıkmaya çalışan bir terör örgütü oldukları ortaya çıktı" mesajı verdi.

Ziyaretler sonrasında, Azerbaycan, Gabon ve Senegal, Gülen okullarını hemen kapattı. Kosova, Kongo, Kazakistan, Somali, Japonya ise kapatma işlemlerini başlattı. Maarif Vakfı'nın resmen faaliyete geçmesiyle 100'den fazla ülkede okulların ya MEB'e ya da diğer sivil toplum örgütlerine devredilmesi bekleniyor.

Türkiye referans olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta paralel yapının Balkanlar'daki merkezi olarak adlandırılan Arnavutluk'a ziyareti sonrasında tekrar gündeme getirdiği yurtdışındaki paralel yapının okullarına ilişkin çalışmalar hızlandırıldı. Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinde ve mevkidaşlarının kendisini ziyaretlerinde, bu okulların zamanında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve temsilcilerinin referanslarıyla açıldığını ancak bu yapının okul maskesi altında Türkiye'de siyasi iktidara karşı darbe yaptığını belirterek, bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin referans olmadığını ve olamayacağını iletti.

Benzer riskler taşıyabilirler

Erdoğan, bu yapının Türkiye'de devleti yıkmaya yönelik terör örgütü olarak devletin en üst makamları tarafından kabul edildiğini, bunlara karşı mücadele edildiğini, kendi ülkelerinde de benzeri risklerin ortaya çıkabileceği mesajını verdi.

Ülkelerden siz devralın mesajı

Bunun üzerine birçok ülke bu okullara ilişkin çalışma başlattı. Ülkelerden Dışişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarına, "Biz bu okulları istemiyoruz. Ancak eğitim gören çocukların mağdur olmaması için ya siz devralın ya da referans olacağınız başka bir kuruma devrini sağlayın" talepleri geldi. Suudi Arabistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan'da Milli Eğitim'e bağlı okulların yönetimlerinin de değişeceği öğrenildi. Birçok ülke okulların devri için Türkiye'den referans kurum adı istedi.

Maarif Vakfı Türk Okullarını toplayacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yardımcıları, TBMM'nin açılışından sonra resmen faaliyete geçecek Maarif Vakfı'nın bu okulların çoğunu devralacağını söyledi. Doğrudan Büyükelçiliğe bağlı okulları ise MEB tarafından doğrudan devralarak yönetimini değiştirecek. Özel kuruluşlarda olan ve artık ilgili ülkenin izin vermediği okulları ise ya Maarif Vakfı ya da diğer özel Türk şirketlerinin devralması sağlanacak. MEB yetkilileri, ilgili okullara dair sürecin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurtdışı ziyaretlerinden sonra büyükelçiler tarafından hızlandırılması gerektiğini söyledi.

SABAH

istikbarat örgütlerinin..
 // atiker
irtibat büroları kapatılıyor ülkesini seven geleceğini düşünen milletler bu şer ittifakını ülkelerinden söker atarlar bu okullar cıa ve mossatın irtibat büroları olarak görev yapıyordular saf aldatılan anadolu çocuklarının paraları ile gerisi gelir inşallah 162 okulunda kapısına kara kilit asılır.....
20 Mayıs 2015 Çarşamba 14:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler