YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Kadın Kolları Olağan Kongresi'nde konuştu
Erdoğan, Kadın Kolları Olağan Kongresi'nde konuştu
Erdoğan, Kadın Kolları Olağan Kongresi'nde konuştu
06 Nisan 2008 / 21:58 Güncelleme: 06 Nisan 2008 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sandıkta AK Parti'yi yenemeyenlerin başka yollar denediğini belirterek, gerilime alet olmayacaklarını söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ülke ve bu milletin bölünmez bir bütün, yükseltilmesi gerekenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'ne aidiyetle, bu ülkenin vatandaşı olmakla hepimiz büyük onur duyuyoruz. Hiçbir siyasi farklılık, bu milletin yüreğine fitne tohumu ekemez" dedi.

Erdoğan, Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Ankara İl Kadın Kolu 2'inci Olağan Kongresi'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Ankara'nın tüm ilçelerini tek tek sayarak ve selam göndererek başlayan Erdoğan, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

AK Parti'nin; dönüşümün, gelişimin ve ilerlemenin adresi olduğunu belirten Erdoğan, kadınların da bu süreçte önemli rol üstlendiğini söyledi.

Kadınların ve gençlerin yıllarca siyasete katılmasının, müdahale etmesinin ve akıllarını siyasete katmalarının engellendiğini anlatan Erdoğan, kadınların üretim, eğitim, toplumsal hayata değer katma süreçlerinden dışlandığını ifade etti.

Bu dışlamanın amacının, Türkiye'de siyaseti bir avuç elit, bir avuç seçkincinin yapması olduğunu ifade eden Erdoğan, "(Halk siyaset yapamaz, halkın iradesi siyasete, yönetime yön veremez) dediler. Halka rağmen siyaset yapmayı kendileri için esas aldılar. Fildişi kulelerinden bu halkı küçümseyenler, bu milleti hor görenler; en temel hakları halktan esirgediler, kalkınmayı halktan esirgediler" dedi.

"Bu ülkenin kiracıları değiliz"

"(Varoşlardan gelenler, kenar mahalleliler, köyden kente göç edenler, kiracılar bu ülkeyi yönetemez) dediler" diye konuşan Erdoğan, bütün bu sıfatlara milyonlarca vatandaşın maruz kaldığını söyledi.

Halkın, cumhuriyetin bütün değerlerini benimsediğine işaret eden Erdoğan, demokrasiyi, laikliği, sosyal hukuk devletini birbirinden ayırmadığını, aksine bu temel değerlerin bir bütün olarak benimsendiğini ifade etti.

Milletin, siyasetin görevinin bu değerleri hakkıyla hayata geçirmek olduğunu söylediğini aktaran Erdoğan, "Bu ülke, bu millet bölünmez bir bütündür. Yükseltmemiz gereken Türkiye Cumhuriyeti'dir. Türkiye Cumhuriyeti'ne aidiyetle, bu ülkenin vatandaşı olmakla hepimiz büyük onur duyuyoruz. Hiçbir siyasi farklılık, bu milletin yüreğine fitne tohumu ekemez. Hiç bir provokasyon, 70 milyon insanımızın kardeşlik iklimini zedeleyemez" dedi.

"Biz buradayız, bu ülkenin kiracıları değiliz, ev sahipleriyiz" diyen Başbakan Erdoğan, siyasi misyonlarının 70 milyonun kendini ev sahibi hissetmesi olduğunu kaydetti.

Erdoğan, "Bu millete en büyük borcumuz, herkesin hukukuna sonuna kadar sahip çıkmaktır. Kimsenin hukuku çiğnenmesin, kimsenin kalbi kırılmasın diye siyaset yapıyoruz. Demokrasinin, hukukun, laikliğin, sosyal devletin çıtasını yükseltmek için siyaset yapıyoruz" diye konuştu.

"Mağlup etmek için başka yollar buldular"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, gece gündüz çalışmalarının nedeninin bu milletin dünyanın zenginliklerinden, kaynaklarından alması gereken payı istemek olduğunu söyleyerek, başkalarının buna enerjisi kalmamış olabileceğini ancak kendilerinin hizmet aşkıyla dolu olduklarını anlattı.

İmtiyaz ve menfaat düzenlerinin bozulmasından rahatsız olan, halkın dertleriyle dertlenmek yerine kısır çekişmelerden kurtulamayan siyasetçiler olabileceğini dile getiren Erdoğan, halkın vicdanına kulak verilmesi durumunda neyin istenip neyin istenmediğini duyacaklarını, AKParti'nin neden bu kadar sahiplenildiğini de anlayacaklarını söyledi.

Bu siyasetçilerin kendi siyasetlerini gözden geçirmeleri ve seçim sonuçlarından ders çıkarılmaları gerektiğini söyleyen Erdoğan, milyonların taleplerinin yıllarca sümen altı edildiğini kaydetti.

Erdoğan, "Kime hizmet etmeleri gerektiğini unutmasalardı, en azından samimi olsalardı iktidarları döneminde bu ülkenin 22 bankası batmayacaktı. Ne zaman ki AK Parti bozulan ekonomik dengeleri düzene koydu, ne zaman ki ülkemiz kaybettiği itibarı kazanmaya başladıysa işte o zaman (Evyah) dediler. (Türkiye geri dönülmez bir çizgiye girdi, siyaset bizim için daha da zorlaştı) dediler" diye konuştu.

3 Kasım'da, 28 Mart'ta, 22 Temmuz'da dökülenlerin öfkelerini kendilerinden çıkardığını belirten Başbakan Erdoğan, "Oysa bu öfke onların hayrına değil. Öfkelendikçe, gerilim ürettikçe, uzlaşmadan dem vurdular. Baktılar ki sandıkta AK Parti'yi mağlup edemiyorlar, kendileri için başka yollar buldular, başka yöntemler seçtiler" dedi.

Uzlaşmacı ve sağduyudan yana olduklarını, aklı selimle hareket ettiklerini dile getiren Erdoğan, gerilim oyunlarına alet olmadıklarını, milletin çizdiği istikametten ayrılmadıklarını söyledi.

14 Ağustos 2001 tarihinde "Söz de karar da milletindir" diyerek yola çıktıklarını hatırlatan Erdoğan, "Hala bugün de (AK Parti çeyrek altın dağıtıyor) diyenler var. Niye? Yetişemedikleri üzüme bunlar koruk der" diye konuştu.

Erdoğan, üzerlerine düşeni yaptıklarını ve 22 Temmuz'da bir kez daha aldıkları bu emaneti, şerefle taşımaya devam edeceklerini ifade etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler