YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan habire sabah akşam konuşuyor"
"Erdoğan habire sabah akşam konuşuyor"
24 Temmuz 2014 17:34
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, "Habire sabah akşam konuşuyor. Bize konuşan değil, iş yapan başbakan lazım." dedi.

Kılıçdaroğlu, uçakla geldiği Trabzon'da partisince kendisine tahsis edilen otobüs ile kent merkezinde şehir turu attıktan sonra kentin Akçaabat, Çarşıbaşı ve Vakfıkebir ilçelerine giderek ilçe merkezlerinde halkı selamladı.

Vakfıkebir ilçe merkezindeki bir çay bahçesinde vatandaşlar ile kısa süre sohbet eden Kılıçdaroğlu'na burada üzerinde "ekmek için Ekmeleddin" yazan bir ekmek armağan edildi. Parti otobüsünden vatandaşlara da seslenen Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek istedi.

Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında, "Ekmeğin başkenti Vakfıkebir fırınında hazırlanan bir ekmeği getirdiler bana. Üzerinde bir ay yıldız var, altında 'ekmek için Ekmeleddin' yazıyor. Ekmeleddin bey düzgün bir adam, geçmişi temiz, dürüst, az konuşan, öz konuşan bir insan. Orta Doğu bataklığında Müslüman, Müslüman kanı döküyor. O bataklığı kurutmak istiyorsak Ekmeleddin Bey'e ihtiyacımız var. İstiyoruz ki tarafsız biri cumhurbaşkanlığı koltuğuna otursun" dedi.

Daha sonra Beşikdüzü ilçesine giden Kılıçdaroğlu, burada da Eski Hükümet Konağı önünde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada cumhurbaşkanı seçimine işaret ederek, halkın 10 Ağustos'ta sandığa gidileceğini anımsattı.

Bu seçimin diğerlerine benzemediğini, bir partiye genel başkan, bir ülkeye başbakan seçilmeyeceğini, bayrağı, vatanı temsil eden cumhurbaşkanı adayı seçileceğini ve bu konuda herkese görev düştüğünü dile getiren Kılıçdaroğluşöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı adayı tarafsız olmalı. Bütün siyasi meselelere eşit mesafede olmalı. Cumhurbaşkanı adayı az konuşur, öz konuşur, sabah öğle akşam konuşmaz. Cumhurbaşkanı adayı yerinde ve zamanında konuşur. Çünkü bir siyasi partinin genel başkanı değildir. Bakın sayın Abdullah Gül çok az konuşur, cumhurbaşkanı adayları konuşunca topluma huzur verirler, kavgadan uzak olurlar. Cumhurbaşkanı adayları öfke dilini kullanmazlar, vatandaşlarını tokatlamazlar, vatandaşları tekmeleyenleri korumazlar. Cumhurbaşkanı adaylarının özellikleri budur."

Kılıçdaroğlu, tarafsız bir cumhurbaşkanı istediklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Biz her vatandaşa eşit mesafede olsun, hiçbir siyasi partinin üyesi olmasın dedik. Onun için dedik ki bu topraklara bereket ekelim. Bu topraklara huzuru, birliği, bereketi ekelim. Emek için Ekmeleddin diyelim dedik. Cumhurbaşkanı adayının geçmişinin temiz olması lazım. Geçmişi kirli olan bayrağı temsil edemez. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil edemez. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil edecek cumhurbaşkanı adayının bilge birisi olması lazım, temiz birisi olması lazım, düzgün bir insan olması lazım. Onun için dedik ki temiz bir insan, düzgün bir insan, itibarlı bir insan, bilge bir insan Ekmeleddin İhsanoğlu olsun dedik"

Filistin, Suriye ve Irak'ta yaşananlar

Yakında sandığa gidileceğini hatırlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"A partisi, B partisi, C partisi hiç fark etmez. Bayrağı temsil edecek bir aday belirleyeceğiz. Üç tane adayımız var. En iyi kim bayrağı temsil eder, Ekmeleddin İhsanoğlu temsil eder. Buna bütün kalbimle inanıyorum. 5 yabancı dili ana dili gibi biliyor. İşlam İşbirliği Örgütü'nde 57 ülkeyi yönetti. Hem batıda hem doğuda itibarı var. Bakın Filistin'de, Suriye'de, Irak'ta olanları görüyorsunuz. 49 vatandaşımız IŞİD tarafından teslim alındı. Onlar orada duruyor. Bir şey yapan var mı  O rehineleri kurtaralım diye çaba harcayan var mı  Gazze'deki olayları durduralım diye çaba harcayan var mı  Yoğun laf var. Habire, sabah akşam konuşuyor. Bize konuşan değil, iş yapan başbakan lazım. Eğer İsrail'in Gazze üzerindeki baskısını durdurmak istiyorsan Malatya Kürecik'teki radar istasyonunu kapatacaksın. İsrail jetlerine yakıt vermeyeceksin. Böyle hem yakıt ver hem konuş olmaz. Onun için söylüyorum Orta Doğu'da da barışın gelmesi için adres belli, Ekmeleddin İhsanoğlu."

Bu nedenle vatandaşlardan destek istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Onun için sizden destek ve oy istiyorum. Bir yakınınızı, dostunuzu da ikna edin. İster kahvede, ister tarlada, ister fındıkta nerede olursa olsun ikna edin. Sizden istediğim bu. Alın sandığa götürün. Deyin ki bayrağımızı, ülkeyi, huzuru temsil edecek, öfke dilini kullanmayacak birisine ihtiyacımız var. Ülkede barışı ve huzuru getirecek birisine ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Ne ekersen onu biçersin"

Kılıçdaroğlu, 9 siyasi parti olarak uzlaştıklarına da işaret ederek, şunları kaydetti:

"9 siyasi parti uzlaştık. Her birimizin görüşü farklı ama bir noktada uzlaştık. Ülkemiz, bayrağımız, vatanımız için birleştik. Dedik ki ekmek için Ekmeleddin İhsanoğlu. O nedenle sizin desteğinizi bekliyorum. Memleketimiz, çocuklarımız, geleceğimiz için huzurumuz için Orta Doğu'nun huzuru için beraber çalışacağız. Parti ayrımı yok. Adayların niteliklerine bakacağız. Kim temiz, kim nitelikli, kim kaliteli, kim dünyada saygınlığı olan birisi. Bir özelliğini daha söyleyeyim Ekmeleddin Bey'in. Bir uluslararası kuruluş olan bilim tarih ve felsefe kuruluşu dünyada ilk kez bir Türk için uluslararası ödül düzenlemiştir. Dört yılda bir ödül verilir, İhsanoğlu altın madalya ödülü. Bu bizim için bir gurur meselesidir. Bu toprakların yetiştirdiği birisi için yabancılar uluslararası ödül veriyorlar. O nedenle diyoruz ki İhsanoğlu bizim bayrağımızı temsil eder. Bütün partilere eşit mesafede durur, herkesi kucaklayan bir dil kullanır, Orta Doğuya'da barışı getirir bizi de AB'ye taşır."

İhsanoğlu'nun kendi iç dünyasında huzurlu bir insan olduğunu da anlatan Kılıçdaroğlu, "Onu size emanet ediyorum. Barış, huzur, güzellik, kardeşlik için Anadolu'nun bereketli topraklarını ekeceğiz. Ekmek zorundayız. Toprakları ekeceğiz, ekmek zorundayız, ekeceğiz güzellikler yeşersin diye. Bu topraklarda Mevlanalar, Hacı Bektaş-ı Veli'ler, Karacaoğlan'lar, Dadaloğlu yetişti. Bu topraklarda Ekmeleddin İhsanoğlu yetişti. Bu topraklar berekektli topraklardır. Onun için diyoruz ki ne ekersen onu biçersin. Ekmek için Ekmeleddin İhsanoğlu diyeceğiz" şeklinde sözlerini tamamladı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından parti otobüsünden vatandaşlara kırımız gül attı. Daha sonra otobüsten inerek vatandaşlar ile uzun süre sohbet eden Kılıçdaroğlu, otobüsün önüne konan ve üzerinde, "Bu ülkede adalet kantarına bir de Beşikdüzü kantarına ihtiyaç var" yazılı kantarı inceledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler