YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan grupta konuştu
Erdoğan grupta konuştu
13 Ekim 2009 11:58
Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, randevu talebine olumlu yanıt veren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a teşekkür ederek, ''Bana göre bu olumlu bir adımdır. Konuyu değerlendirdikten sonra gerekli olan cevabı (kendisine) aktaracağız''  dedi.

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Baykal'ın, dün, mektubuna cevap verdiğini hatırlattı. Baykal'ın önümüzdeki hafta içinde ikisi için de uygun bir zamanda görüşebileceklerini kendilerine bildirdiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Mektubun içeriğini asla şu anda değerlendirecek değilim. Onu bir araya geldiğimizde kendileriyle değerlendireceğiz. Ancak daha önce de ifade ettim: 'Gönderdiği mektupla ilgili medya üzerinden konuşmak istemem' dedim. Temenni ederdim ki Sayın Baykal da gönderdikleri mektupla birlikte medya üzerinden bana mesaj göndermeseydi, yani bu görüşmenin Dolmabahçe gibi olmaması için... İşte oradaki bazı ifadelerin kullanılmasına dair... Bana göre bu çok yanlış bir söz. Dolmabahçe'de bizim Sayın Büyükanıt ile yaptığımız görüşme başka bir görüşmedir, ki ona benzer görüşmeleri bu mevkilerde olan liderler bugüne kadar hep yapmışlardır, tarih boyunca. Bugün de yaparlar, yarın da yaparlar.

Bu ise farklı bir şeydir. Ben şu anda bir şey konuşmuyorum. Ama kendileriyle görüştükten sonra bazı şeyleri açıklayacaklardır. O zaman ben de gerekli olan açıklamaları yapacağım. Randevu talebimize olumlu yanıt verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Bana göre bu olumlu bir adımdır. Konuyu değerlendirdikten sonra gerekli cevabı aktaracağız. Ayrıca TBMM'de de açık oturum şeklinde gerçekleşecek görüşmede, açılım süreciyle ilgili gelişmeleri milletvekillerimizle ve milletimizle paylaşmış olacağız. Her adımı milletimizin bilgisi dahilinde kamuoyunun gözleri dahilinde yürüteceğiz. Gizli kapaklı bir süreç işletmiyoruz, işletmeyeceğiz. Çünkü bu olay, bu konu gizli kapaklı olacak bir konu değil...''

Milletten aldıkları emanete gölge düşürmeyeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Ancak şunu söyleyeyim; vesayet altına da sokturmayız, hafife de almayız. 8 yıllık siyaset hayatımızda 7 yıllık iktidar dönemimizde milletten aldığımız güçten başka güç tanımadık, tanımıyoruz. Bundan sonra da sadece milletimizin hissiyatını, hassasiyetini, beklentilerini hesaba katarak aynı şekilde hesabımızı sadece millete verecek, yolumuza da böyle devam edeceğiz.

Milletin önünde kendimizi muhasebeye çekeriz. Milletin aynasında kendimize çeki düzen veririz. Rotamıza da hedefimize de milletimizin belirlediği istikamette yön veririz. Çünkü, bu hareket milletin hareketidir. Bu partinin istikametini millet vermiştir, millet verir, bu iktidarın rotasını da millet belirler. Hamdolsun Türkiye'nin 7 yıl önce asla çözülemez gibi söylenen veya görünen sorunlarını çözdük, bir kısmını çözüm yoluna koyduk. 7 yıl önce hayal gibi görünen birçok hedefi kısa sürede yakaladık. Hatta o hedeflerin çok üzerinde hedeflere ulaştık. Önümüzdeki dönemde çıtayı yükselterek, hedefleri daha ileri noktaya taşıyarak, mevcut sorunları da tek tek aşarak yolumuza devam edeceğiz.

Tüm sorun alanlarının üzerine cesaretle gidecek, kararlılıkla gidecek, akılla, sağduyuyla en önemlisi de ortak akılla gidecek, Türkiye'yi yeni başarılara taşıyacağız.''

3. BÜYÜK KONGRE
         
AK Parti'nin 3. büyük kongresinin millete verdikleri sözlerin tazelenmesi ve teyit edilmesi, kararlılıklarının, azimlerinin, sorun çözme cesaretlerinin yenilenmesi için bir zemin olduğunu anlatan Erdoğan, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nu (MKYK) yeni dönemin gereklerini göz önünde bulundurarak şekillendirdiklerini söyledi. Yeni dönemde 17 arkadaşlarını değiştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, MKYK'nın ilk toplantısında da Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) belirlendiğini kaydetti. MKYK ve MYK'de bayrağı yeni seçilen arkadaşlarına teslim edenlere teşekkür eden Erdoğan, eski üyelere başarılar diledi.
        
ULUSLARARASI TOPLANTILAR

Başbakan Erdoğan, son bir iki haftada ülke adına çok önemli gelişmeler yaşandığını ifade ederek, BM Genel Kurulu ve G-20 zirvesi için ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaret hakkında bilgi verdi. 32 ülkenin temsilcisi devlet ve hükümet başkanlarıyla tek tek tek görüştüğünü anlatan Erdoğan, IMF ve Dünya Bankası toplantılarının da İstanbul'da gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

Erdoğan, bugün Türkiye'nin, başta ekonomisi ve dış politikasıyla olmak üzere, tarihinin hiç bir dönemiyle kıyaslanamayacak derecede farklı bir yerde oturduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Kim ne derse desin... Bu bir gerçek. Yapılanlar ortada, atılan adımlar ortada. NATO, G-20, BM Güvenlik Konseyi, Avrupa Konseyi, AGİT, İKÖ, Medeniyetler İttifakı gibi kurum ve girişimlere girmek suretiyle aktif bir rol oynayan Türkiye, bölgesel ve küresel sorunların çözümü için herkesle iş birliği ve dayanışma halinde çalışıyor.

İktidarımız döneminde biz, buralarda artık geçici ve daimi üye olma fırsatını yakaladık ve bu süreci güçlü kıldık. Bakınız, bizim Türkiye olarak artık küçük meselelere takılıp kalmak gibi bir lüksümüz olamaz. Bizim çözümsüzlüğü bir çözüm olarak ilelebet sürdürmek gibi bir politika anlayışımız olamaz. Kimi ülkelerin, Türkiye ile meseleleri olabilir ama Türkiye'nin bölgesinde bir barış ve istikrar unsuru olarak, dünyanın hiçbir ülkesiyle husumet içinde olmak gibi bir yaklaşımı yoktur, olamaz. Atatürk'ün (yurtta sulh, cihanda sulh) prensibi, AK Parti'nin barışçı, aktif diplomasisiyle hayat bulmuştur. Büyük bir Türkiye'ye yakışan tavır bu olmalıdır. 7 yıldır bu anlayış doğrultusunda komşularımızla ilişkilerimizi geliştirmenin, sorunları aşmanın, geride bırakmanın mücadelesini veriyoruz.

Biz, düşman kazanmaya değil, dost kazanmaya talibiz. Bunun da bugüne kadar faydalarını gördük, zararını değil. Ancak, Türkiye'de düşman kazanmaya alışmış siyasi partiler de var. Bunların ülkemize ne kazandırdığını geçmişte gördük. Türkiye'nin ve milletimizin çıkarlarını en üst seviyede gözeterek, sorunların üzerine gidiyor, çözümü arzulayan, çözümü zorlayan taraf biz oluyoruz. Bu süreç, Türkiye'ye olduğu kadar bölge ülkelerine de kazandırdı ve umutları artırdı.''

IRAK

Erdoğan, perşembe günü Irak'a gideceğini hatırlatarak, ziyaretinde başta terör örgütünün kuzey Irak'taki faaliyetleri olmak üzere, iki ülke arasındaki sorunları konuşacaklarını söyledi. Son dönemde yürüttükleri ''milli birlik süreci ve demokratik açılım'' çalışmaları açısından da bu görüşmelerin özellikle terörle mücadelede etkin iş birliği açısından önemli olacağını vurgulayan Erdoğan, Irak'ın ardından da Pakistan ve İran'a resmi ziyaretlerde bulunacağınıbildirdi.

Bölgesel sorunların çözümü için çaba göstermeye devam edeceklerini kaydeden Erdoğan, Ermenistan ile de bu çerçevede görüşme başlattıklarını söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler