YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Görünce güldüm, 'Vah zavallılar' dedim"
Adliyeye girişlerde aranmak istemeyen avukatlara ve gazetelere ilan veren Barolar Birliği’ne Cumhrbaşkanı'ndan eleştiri geldi: Yargının tamamı değilsiniz, üç ayağından birisiniz. Gazetelerdeki o ilanları görünce güldüm, ‘vah zavallılar’ dedim.
Erdoğan: "Görünce güldüm, 'Vah zavallılar' dedim"
09 Nisan 2015 / 06:45 Güncelleme: 09 Nisan 2015 / 13:09

‘Türkiye bir hukuk devletidir’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran dönüşü uçakta yaptığı açıklamada Barolar Birliğini sert bir dille eleştirdi. Erdoğan, “Barolar olarak siz, yargının tamamı da değilsiniz. O ilanları görünce güldüm, vah zavallılar dedim” diye konuştu. Erdoğan şunları söyledi:

Türkiye hukuk devletidir

“Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Demokratik hukuk devletinde benim de haklarım olacak mıdır? Olacaktır. Bir cumhurbaşkanına isteyen istediği gibi hakaret edip bu karşılıksız mı kalmalı? Kendimi normal bir insan yerine koyuyorum."

İlanla tehdit ediyorlar

“Bakıyorsunuz baro, işte çıkmışlar gazetelere tam sayfa ilan veriyorlar. İlanda da yine tehdit ediyorlar. Barolar olarak yargının tamamı da değilsiniz, yargının 3 ayağıdan birisiniz. Türkiye’de bir jüristokrasi mi oluşturmak istiyorsunuz? Böyle bir şeye mi Türkiye’yi götüreceğinizi  zannediyorsunuz? Türkiye bir kabile devleti değil, o işler geride kaldı, o eski Türkiye’ydi. O ilanları görünce güldüm, gerçekten vah zavallılar dedim. ‘Siz Türkiye’yi ne zannediyorsunuz?’ dedim. Türkiye’yi eğer Barolar Birliği idare etmek istiyorsa, hodri meydan çıksınlar siyaset meydanına. Adalet saraylarında adliyelerde bu aramaların kesinlikle yapılması lazım. İkincisi, özel güvenliğin kamu kurumlarının tamamında bence ayıklanması lazım.”

Referandum olsa başkanlık çıkar

“Benim bütün arzum 7 Haziran seçimlerinden birinci derecede parlamentoda yeni anayasayı, çıkartabilecek bir sayının ortaya çıkması. Ben bunu 400 olarak ilan ettim. Tabii gerekli olan sayı 400 değil, 367 ve yeni  anayasayla birlikte de başkanlık sistemini ne kadar önemli olduğunu işlemeye devam ediyorum. 400 olmadı da diyelim ki 335 oldu, referandum şansı elde edildi. Referandumun şansının yakalanması dahi halkımız tarafından böyle bir oylamada olumlu netice verecektir.

"Ben de Türkiye'nin muhtarıyım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarları ağırladı. Muhtarlara hitap eden Erdoğan şunları söyledi: "Sizlerin yapmaya çalıştığınızı Türkiye muhtarı olarak ülke çapında yapmanın mücadelesi içindeyim. Bunun için eleştireceklerse varsın eleştirsinler."  

Herkes aranacak ve aranmalıdır

“Evet herkes aranacak, aranmalıdır. Danıştay’da yaşanan olay olduğu zaman, bunlar kıyamet koparmadılar mı? Sen avukat mısın? Dürüst müsün, tamam niye aranmaktan çekiniyorsun? Çantanı da göster, x-ray’den geçsin. Sen de x-ray’den geç, iş olsun bitsin.”

Artık eski Türkiye yok, bunu bil!

“Ey Baro Başkanı; Telefonla görüştün bu teröristlerle, hangi neticeyi aldın?’ Hiçbir netice alamadın, hani senin sözün çok dinleniyordu, alsaydın ya bir netice. Bu terörist, terörist. Bunu diyeceksin.  O senin yaptığın hareketler, eski Türkiye’deydi. Artık eski Türkiye yok, şimdi yeni Türkiye var."

Terör diyemeyen terörün ortağıdır

Teröriste terörist diyemeyen teröristin ortağıdır. Bu eyleme terör eylemi diyemeyen herkes terörün açık destekçisidir. Kimi CHP'li ve HDP'li milletvekillerine bakıyorsunuz, müdahale eden güvenlik güçlerini suçlayan, onları devlet terörü ile itham eden görüşler sarf ediyorlar."

Bizim için esas olan İslam’dır

“Türkiye mezhep eksenli bir ayrışmaya veya bir tavra gidiyor” ifadesini kabullenmemiz kesinlikle mümkün değil. Bir defa bizim için belirleyici olan güç mezhep değildir. Bizim için belirleyici olan anlayış İslam’ın ta kendisidir. Birileri Şia olabilir, ülkemde  ağırlıklı olarak Sünniler olabilir. Ancak inanç noktamızdaki geleceğimizi ne Sünnilik belirler ne de Şia! Bizim için esas olan İslam’dır. Bugüne kadar olaya böyle baktık."

Paralel yapılanma jandarmayı kullandı

“Vatandaş asker dendiğinde normal askeri anlıyor. Yani er, erbaş gibi. Aslında ağırlığını subay ve astsubaylar oluşturuyor.  Şu anda orada paralel böyle bir operasyonda maalesef jandarmamızı kullanmak suretiyle böyle bir adımı attı. Jandarmamız bu paralel yapı tarafından kullanıldı öyle düşünüyorum. Şimdi tabii onların meydana çıkması dolayısıyla emri veren bu talimatı veren bu savcılara döndü, dönüyor, dönecek.”

Sisi’ye 4 tavsiye: Özgürlükleri ver

Sayın Mursi yüzde 52 oyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’dır. Bir defa ona özgürlüğünü vermeleri gerekir. İki; şu anda Batı idama karşı olduğunu söylüyor mu? Batı’da idam var mı? Orada şimdi 3 bin kişinin idamı söz konusu. Bunların gözden geçirilerek kaldırılması lazım. Üç; 18 bine yakın siyasi tutuklu var. Bu siyasi tutukluların yeniden yargılanması ve önlerinin açılması lazım. Dört; siyasi partilere getirilen yasaklar kaldırılmalıdır."

 

AKŞAM

jandarma
 // kamil
sayın cumhurbaşkanım, jandarmanın kullanıldığı değil ele geçirildiği yaklaşımı daha doğru bir yaklaşım. bu yapıyla bağlantılı asker polis savcı kim varsa görevden alın....
09 Nisan 2015 Perşembe 08:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler