YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, DTP'lilerle görüşmek istedim, ama...
Erdoğan gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu
Erdoğan, DTP'lilerle görüşmek istedim, ama...
09 Haziran 2009 / 16:40 Güncelleme: 09 Haziran 2009 / 00:00

DTP'lilerle görüşmek istedim her seferinde mayınlar patladı 


Başbakan Erdoğan DTP'ye randevu verme aşamasında yaşadıklarını anlattı. Her seferinde mayınlar patladığını söyleyen Başbakan, "Ertesi gün 10 askerimiz şehit oldu. Sakinleşsin diye bekledik, tekrar bir mayın olayı ve 6 şehit. Tam bir adım atmaya karar veriyorsunuz bombalar patlıyor." dedi. Erdoğan, DTP'li vekillerin de söylemleriyle sürece destek olmalarını istedi.  
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DTP'ye randevu vermek için karar aldıkları her seferinde mayınların patladığını, onlarca askerin şehit düştüğünü söyledi. ATV'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, DTP'ye randevu verme aşamasında yaşadıklarını anlattı. Erdoğan şunları söyledi: "Randevu vermeyi düşündüm, ertesi gün 10 askerimiz şehit oldu. DTP'liler terör örgütüne 'terör örgütü' diyemedi. Randevu vermek için sakinleşsin diye bekledik. Tekrar bir mayın olayı ve 6 şehit. Tam bir adım atmaya karar veriyorsunuz bombalar patlıyor. DTP'yle arkadaşlarım zaman zaman görüşüyor. Ben kendimi hazırlarken olanlar ortada. PKK terör örgütüdür deseler birçok şeyin önü açılacak. Onlar da söylemleriyle sürece destek olmaları lazım. Benim bölgeye ve bölge insanına yaklaşımım onların çok çok üstünde."


BABACAN'A İHTİYAÇ DUYDUM


Kabinedeki değişikliğe ilişkin bir soruya ise Erdoğan, ekonomide Ali Babacan'a ihtiyaç duyduğu için bu göreve getirdiğini söyledi. IMF ile uzun süredir devam eden görüşmelere ilişkin sorulara da cevap veren Erdoğan şöyle konuştu: "Ben ekonomik boyutunun risklerine katılırım, ama bizim idari yapımıza müdahale ederlerse ona müsaade edemem. Gelir İdaresi'ni özel kuruluş haline getirmeye kalktılar biz buna karşı çıktık. Sonunda dediğimiz yere geldiler. Belediyelerle ilgili gelir artışı getirdik. Onlar bunu kaldırın diyorlar. Belediyeler bu ülkenin bir gerçeği, nasıl gelirlerini keseriz. Bugün maaşını ödeyemeyen belediyeler var."


IMF'nin aynı zamanda bir akreditasyon kuruluşu görevi gördüğünü, uluslararası camiada farklı bir yere sahip olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, "Gider azaltıcı ve gelir artırıcı tüm önlemlere varız. Birçok yatırımda IMF'nin bir bakışı var ve bize sağlayacağı avantajlar da var. Bunları göremezsek kendimizi yanıltırız." dedi.


Kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olan sınırdaki mayınların temizlenmesi konusuna da değinen Başbakan, Ottava Antlaşması gereği sınırlardaki mayınların 2014 yılına kadar temizlenmesi gerektiğini anlattı. Erdoğan, "Temizleme sonrası orada bir mayın patlarsa bunun hesabını kim verecek? Bir tek Namsa bu işin garantisini veriyor. Ostim'de sanayicilerimiz bir araya gelerek onlar da bu işin içine girdi. Körfez ülkelerinden de talipliler var. Kendi ülkemizin içinden girecekler olursa biz de memnun oluruz. Suriye kendi sınırını temizlemiş, biz niye temizlemiyoruz?"  ZAMAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler