YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Dinsel milliyetçiliğe karşıyız
Erdoğan: Dinsel milliyetçiliğe karşıyız
Erdoğan: Dinsel milliyetçiliğe karşıyız
25 Ekim 2008 / 14:16 Güncelleme: 25 Ekim 2008 / 00:00


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Tunceli İl Kongresinde konuşuyor. Pankartları indiren DTP'li belediyeye sert çıkan Erdoğan şöyle konuştu.


AK Parti Tunceli Merkez İlçe Kongresi'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halkımız gerilim değil istikrar istiyor diyerek sözlerine başlayan Erdoğan insanlarımızı hak ettikleri imkânlara kavuşturmak için mücadele ederken ilerlemeden rahatsızlık duyanların bu bölgenin insanlarını düşünmediklerini söyledi.


"Bizim derdimiz insanımıza hizmet etmek" diyen Başbakan Erdoğan, Pülümür depreminde devletin anında bölgeye gelerek yaptığı yardım ve kurduğu konutlarla bölgenin yanında olduğunu gösterdiği söyledi.


Tunceli'nin yerel yönetim belediye başkanı ile kendisini muhatabı olmamasına rağmen  Ankara'da görüştüğünü ve belediyenin daha iyi hizmet vermesi için imkanlar sağladığını belirterek, "Buna rağmen onun benim buraya gelişimde takındığı tavrın hangi insanı kriterlere uyduğunu Tunceli halkının insafına bırakıyorum" diye konuştu.  

Konuşmada öne çıkan sözler şöyle: 

Halkımızı ayaklanmaya çağıran açıklama yapmak doğru değildir. Biz etnik milliyetçiliğe karşıyız. Çatımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Bölgesel milliyetçiliğe karşıyız.. Yatırımda da bölgesel milliyetçiliğe karşıyız..  780 kilometrekarenin tamamına yatırım yapacaksın: AK Parti iktidarı bu konuda bir ilk. İster az oy alalım ister çok oy alalım. Bizde ayrım yok. Türkiye'nin her yerini ihya edeceğiz. 

Herkse söz veriyordu. Üniversite! Üniversite! Biz gelirken 81 ilimize de üniversite kuracağız dedik ve kurduk. Bugün Tunceli ilimizin üniversite var mı? Var! Tunceli bizim dönemimizde üniversite ili haline geldi. Bugün Tunceli'yi sevdiğini söyleyenler niçin bu adamı atmadılar. Tunceli'yi çok sevdiğini söyleyen şu Munzur deresine niçin köprüyü yapamadılar. Halep oradaysa arşın Tunceli'de. Ayrım bizde yok. Biz ayrım yapamayız.

Buradan çağrı yapıyorum; Belediye Başkanları ideolojik yaklaşımları bıraksınlar da, Tunceli'nin halkına, toprağına, suyunu nasıl yatırım yapacaklar, nasıl hizmet götürecekler onu düşünsünler...

Etnik ve bölgesel milliyetçiliğe karşı olduğumuzu söylemiştik. Dinsel milliyetçiliğe de karşıyız. Demokratik, laik sosyal bir ülke olarak kimse bizi bu anlayışımızdan saptıramaz. Kimse bu konuda yalan yanlış haberler yaparak bizi anlayışımızdan geri adım attıramaz...


ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN ÖNEMLİ SATIR BAŞLARI:


· Kendi insanımız kendi yurdunda mağdur edilmeyecek


· Halkımız gerilim değil üretim istiyor.


· Demokrasinin gelişmesinden rahatsız olanlar var.


· Ankara, Pülümür'ün yanında Tunceli'nin yanında...


· Ayaklanma çağrısı barışa katkı yapmaz.


· Biz etnik milliyetçiliğe karşıyız. Biz bir bütünüz çatımız TC vatandaşlığı bizi bütünleştiren bu


· Biz laf üretmiyoruz iş üretiyoruz


· Tunceli'yi sevenler niçin Munzur Deresi'nin üzerine bir köprü yapamadılar soruyorum sizlere

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler