YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: DAEŞ İslam'a zarar veriyor
Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği Endonezya'da Milli Güvenlik Akademesi'nde konuştu. Erdoğan "DAEŞ'in yaptıklarının bizim dinimizde yeri yoktur" dedi.
Erdoğan: DAEŞ İslam'a zarar veriyor
31 Temmuz 2015 / 07:55 Güncelleme: 31 Temmuz 2015 / 08:19

Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şöyle;

Suriye'de 5. yılına giren krizde 300 bin kişi hayatını kaybetti. Yarısı ülkemizde olmak üzere 4 milyon insan ülke dışına gitmek zorunda kaldı. Bize şuana kadar bu ilticanın maliyeti 6 milyar doları geçmiş durumda. Suriye nüfusunun yarısı bu süreçte evinden toprağından oldu. Bugün Suriye'deki durumdan dolayı hem ülkemiz hem de uluslararası olarak büyük sıkıntılar vermektedir.

DAEŞ İslam'a zarar veriyor

Terör örgütleriyle ülkemiz şu an karşı karşıya. DAEŞ'in yaptıklarının bizim dinimizde yeri yoktur. Bizim dinimiz Arapça "Sin" kelimesinden türemiştir. "Sin" barış anlamına gelmektedir. Böyle bir dinin terörle alakası olabilir mi. Bazı karanlık odaklar Türkiye'yi böyle bir terör örgütüne destek vermekle zan altına sokmaya çalışıyor. Asla Türkiye böyle bir senaryonun içinde yer almamıştır.

Avrupa 200 bin kişiyi bile barındıramıyor

Tabii biz burada Batı ülkelerinden hep duyarlı tavırlar bekliyoruz. Ne Batı, ne de dünya gösterdiğimiz hassasiyete karşılık vermemiştir. Demokrasi ve insan hakları konusunda Avrupa Birliği standartlarını ulaşan bir ülkeyiz. Burada birşeyi hatırlatmak istiyorum. Bakınız 300 bini Irak'ta olmak üzere 1.7 milyonu Suriye'de olmak üzere 2 milyon mülteciyi ülkesinde barındıran bir Türkiye var. Avrupa'nın tamamına bakınız onlar 200 bin kişiyi bile  ülkelerinde barındıramıyorlar. Hatta Ege'de denizde boğulmaları için zemin hazırlıyorlar. Biz ise sahil güvenlik ile onları yakalayıp misafir edip ondan sorna da ülkelerine gönderiyoruz.

Dünya 5'ten büyüktür

Dünya 5'ten büyüktür. Bu 5 ülke ne diyorsa o oluyor. Birinin hayır dediği iş olmuyor. Bugün Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılar dünyanın tüm bölgelerini etkileme gücüne sahip. Çin Halk Cumhuriyeti’nden geliyorum. Bu konuları orada da görüştük. BM’de bir reform olması gerektiğini Sayın Şi de (Çin Cumhurbaşkanı) kabul ediyor. Sistemin değişmesi gerekir.

Mezhep farkından dolayı terörist grupları destekleyen var

Mezhep farklılıklarını bir kenara bırakmalıyız. Bizim tek derdimiz var: İslam, İslam, İslam. İslam’a gölge düşürülmesini kabul edemeyiz. Terörü kaynağına ve kimliğine bakmaksızın reddetme iradesini hep birlikte göstermek mecburiyetindeyiz. Ülkemde mezhep farklılığından dolayı ateist terör örgütlerini destekleyenleri görüyoruz

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler