YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, çocuklara Nazım Hikmet şiiri okudu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan kutlamaları için yabancı ülkelerden Türkiye’ye gelen çocukları konuk ettiği programda Nazım Hikmet'in 1956'da yazdığı 'Kız Çocuğu' şiirinden bir bölümü okudu.
Erdoğan, çocuklara Nazım Hikmet şiiri okudu
20 Nisan 2017 / 13:52 Güncelleme: 20 Nisan 2017 / 14:41

Dünya çocuklarını Külliye'de kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada  Nazım Hikmet'in 1956'da yazdığı 'Kız Çocuğu' şiirinden  "Benim sizden kendim için/hiçbir şey istediğim yok./Şeker bile yiyemez ki/kâat gibi yanan çocuk. Çalıyorum kapınızı,/teyze, amca, bir imza ver./Çocuklar öldürülmesin/şeker de yiyebilsinler." kısmını okudu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Suriye ve Irak'ta savaşın, Afrika'nın çeşitli yerlerinde açlığın pençesinde kıvranan tüm çocuklarına buradan selamlarımızı gönderiyorum. Kalplerimiz ve dualarımız onlarla. Kısa bir süre önce Suriye'de ikiz çocuklarını kaybeden Suriyeli bir baba ile görüştüm. O iki yavru yüzlerce çocuk Suriye'de kimyasal silahlarla öldürülmüştü. Artık bu tür ölümler olmasın diyoruz.

- Biz Türkiye olarak bu haksızlığa isyan ediyor ve ciddi çalışmalar yürütüyoruz. 3 milyon sığınmacıya kucak açtık. Çoğu çocuk. Bütün sıkıntılarını gideriyoruz. 6 yıl içinde 25 milyar dolar yatırım yaptık. Peki dünyadan bir şey geldi mi? AB'den 725 milyon dolar. BM'den 550 milyon dolar geldi. Ciddi bir yardım almıyor olmamıza rağmen 6 yıldır bu insanlarla ekmeğimizi bölüştük, bölüşmeye de devam edeceğiz.

"ABD'DEN SONRA İKİNCİ SIRADAYIZ"

Türkiye bu konuda ABD'den sonra ikinci sırada. Biz mazlum ve mağdurların yanında yer almaya devam edeceğiz.

"SİZLERDEN BİR RİCAM VAR..."

Kendi ülkesinde geleceğin yöneticisi olacak sizlerden bir ricam var: Lütfen sorumluluk sahibi olduğunuzda bugün sizin yaşınızda olan çocukların dünyanın dğer bölgelerinde hangi şartlarda yaşadığını unutmayın. Biz çocuklar yaşasın istiyoruz ki büyüdüklerinde daha güzel bir dünyaya katkı sağlasınlar istiyoruz.

 

 

Maslahat icâbı
 // Rasim DUMAN
TÜRKİYE'de mütedeyyin insanların hiçbiri Nazım HİKMET'i sevmez. Kahraman Cumhurbaşkanımız'ın, o adamın şiirlerini okumasını "konjonktürel" görmeliyiz. Yâni, fitneyi yatıştırmak için yapılan bir hareket. Devlet idâresinde böyle uygulamalar yapılır, câizdir. Bir meselede eleştiri yapmadan önce, dörtbir tarafını gözetmek lâzım....
20 Nisan 2017 Perşembe 21:59
23 Nisan
 // Kacık Akıllı
Cocukları sevdiğin için Reis hep bu yüreklerde yer alacaksın inşAllah Herzaman seninleyiz Allahın izni ile...
20 Nisan 2017 18:32
 // Çorumlu Vatanperver
Uluhakan Mustafa Kemal ATATÜRK'e düşman olan birinin şiirleri okunmasını kınıyorum....
20 Nisan 2017 16:32
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler