YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Baykal'la görüşmeyecek
Erdoğan Baykal'la görüşmeyecek
20 Ekim 2009 12:18
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşuyor...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile "kayıt" krizine takılan görüşme ile ilgili yanıtını sert verdi. Kapıları kapayan Erdoğan, "Kesinlikle gelmiyorum" dedi.

Erdoğan, "Biz hiçbir şeyi milletimizden gizlemedik, saklamadık. Sayın Baykal gizli kapaklı şeyler konuşacak değildik, görüyoruz ki buna Sayın Baykal ne hazır ne de açık. Şimdi Sayın Baykal’a bu mektubuyla ilgili cevabı veriyorum, zaten Meclis’e getiriyoruz, bir iki kamere karşısında değil yerli yabancı kameralar karşısında; sen çıkıp orada konuşursan ben de çıkıp konuşacağım, Bu vesileyle sağ olasın belki bir çayına içerdik, mahrum olduk deyip kesinlikle ben de oraya gitmiyorum" dedi.

Erdoğan, Meclis’te AKP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, günlerdir beklenen Erdoğan-Baykal görüşmesine açıklık getirdi.

Başbakan Erdoğan davet mektubu ile ilgili süreci anlatırken, kendilerine yanıtın 4 gün sonra geldiğini söyledi. Baykal’a yazdığı mektuptan notlar veren Erdoğan, kendisine gelen yanıtı ise şöyle değerlendirdi: "Nezaket kuralları içinde bir mektup yazdım, çok hassas yazdım, burada incitir miyim diye çok dikkat ettim. Kamuoyu da mektubumu son derece ince samimi dille yazıldığı kanaatinde. Mektubuma karşı kimi zaman incitici kırıcı, haksız ithamları çok yakışık üslupları peş peşe sıralayan, nezaket kurallarının dışında bir cevabi mektupla karşılaştım. Sayın Baykal, uzun uzun süreci eleştiriyor, bir şey görüşmedik, ama süreci eleştiriyor. Eleştirilerini tamamen dedikodulara asılsız iddialara dayandırıyor, hızını alamayıp ‘açılım politikasında hiçbir politikasında sizinle birlikte olmayacağımız açıktır’ diye kestirip atıyor. Ne kaldı?" Erdoğan, Baykal’ın kendisine gönderdiği mektubun son paragrafına dikkat çekerek, "Son paragrafında bütün siyasi geleneklere devlet geleneklerine parlamenter demokrasi teemmüllerine aykırı şekilde tv kameraları tarafından kayda geçirilmesi şartının olduğunu gördük. Sayın Baykal bir taraftan ‘baş başa ikili bir görüşmeye hazırım’ diyor, bir taraftan kamera şartını ortaya koyuyor" dedi.

Dünya da siyasi liderlerin bir araya gelerek baş başa görüştüğünü ifade eden Erdoğan, ancak bu görüşmelerin kamera karşısında olmadığını söyledi.

-KAMERAYLA GÖRÜŞME AHLAKSIZLIK-

Baykal’ın, "kayıtlı" görüşme talebine sert çıkan Erdoğan şu eleştirileri getirdi: "Bakınız ne bizde ne dünyanın herhangi bir ülkesinde liderlerin bir araya gelmesi baş başa görüşmesi ilk kez yaşanmıyor. Ama kamerayla bir görüşmeyi tespit ahlaksızlık olarak siyasi ahlaka diplomatik ahlaka aykırı olarak nitelendirilir. Biz bir basın toplantısı yapmıyoruz, basın toplantısını yaptığımız zaman çıkarız ekranların karşısına bütün kameramanların karşısına orada bunu yaparız. ihtiyaç hasıl olduğu zaman siyasiler bir araya gelirler, baş başa görüşme istenirse öyle olur, yanında tercüman gerekirse onlar gelir, yanında ikinci bir bakan gerekirse onu alır, not tutucu gerekirse o olur, Sayın Baykal bunları bilir dışişleri bakanlığı da yaptı, unutmuş mu acaba, bu görüşmeleri çok yaptı."

-BEYNİNİ YIKAYACAK DEĞİLİZ-

Erdoğan, rahat bir ortamda görüşmek istediklerini, demokrasinin gereğini yerine getirmek istediklerini kaydetti.

Erdoğan, "Ben oraya bu sürecin koordinatörü olan içişleri bakanımı yanımda getirmeyi planladım, yanımızda not tutucu da olur, notları alır, eğer gerekiyorsa birer tane de ses kaydı için o da konulabilir. Ama biri bizi gözetliyor mantığı içinde kameraların kurulmasını anlamak mümkün değil, böyle bir yaklaşım olur mu?" diye konuştu.

Televizyona şov programı yapıyor gibi üç beş kameranın önünde görüşmenin baş başa görüşme olmayacağını savunan Başbakan Erdoğan, Baykal’ın işi yokuşa sürdüğünü ileri sürdü. Erdoğan, "Bunlar baş başa görüşmede olmaz, açık söylüyorum bu tavır işi yokuşa sürmek, kapıları kapatmak bin dereden su getirmek ipe un sermektir. Sayın Baykal’ın, beynini yıkayacak değiliz, öyle bir kabiliyetimiz yok, hipnotize de edecek değiliz, büyü ya da sihir yapacak hiç değiliz. Görüşmenin sonrasında tam bir mutabakatı oluşmasını da beklemiyoruz. Ön kabuller çok ortada. Ama biz demokrasinin tabiatını yapalım dedik. İktidar ve muhalefet her konuda birebir düşünmek durumunda da değil, bu da normaldir, önemli olan müzakereye açık olmaktır" dedi

-BEYEFENDİLER ZİYARETİMİ KABUL ETMEDİLER-

Daha önce de CHP’ye gittiğini hatırlatan Erdoğan, bu ziyaretin ikinci ziyaret olacağını söyledi. "Benim ziyaretimi beyefendiler kabul etmedi" diyen Erdoğan, "Ben mutlak manada mutabakat aramıyorum, demokrasinin bir şartı da değil, olmazsa olmaz şart değildir mutabakat. Biz geliriz görüşlerimizi anlatırız, sizi dinleriz, istişare ederiz, makul olanı biraz daha yakınlaşmak için bir adım atmış oluruz" diye konuştu.

-BAYKAL KAÇIYOR-

Baykal’ın görüşme ve mutabakattan kaçtığını öne süren Erdoğan, "Sanki gizli şeyler konuşuyoruz, milletten bir şeyler gizliyoruz. bu propagandayla siyaset yapmak kime ne yarar sağlar? Sayın Baykal bugüne kadar kimseyle görüşme yapmadı mı, bütün görüşmelerini kameralar önünde mi yaptı, Sayın Baykal acaba hiç bütün bunların yanında birebir görüşmelerinin dışında görüşmeler yapmadı mı? ‘Kapalı kapılar arkasında görüşme yapamayız’ diyor Sizin kapılarınız hep açık mı duruyor Sayın Baykal? Böyle bir çarpık anlayış olur mu?" dedi.

Baykal’ın tavrını hiç kimsenin haklı bulmadığını söyleyen Erdoğan, kamuoyunun hassasiyetini dikkate almadan siyaset yapılamayacağını ifade etti.

-ODANA KAMERA YERLEŞTİR-

Erdoğan, "Meseleyi krize dönüştüren bir anlayışla nasıl mücadele edeceksiniz, madem bu kadar televizyon meraklısı odasını 24 saat kameraya açsın, partililer de genel başkanını 24 saat izlesin" diye konuştu. Erdoğan, Baykal’a "hayır" yanıtını şu sözlerle verdi: "Biz hiçbir şeyi milletimizden gizlemedik, saklamadık. Sayın Baykal, gizli kapaklı şeyler konuşacak değildik, ancak görüyoruz ki buna ne hazır ne de açık. Madem kameraları çok arzu ediyorsun, zaten Meclis’e getiriyoruz, bir iki kamere karşısında değil yerli yabancı kameralar karşısında; sen çıkıp orada konuşursan ben de çıkıp konuşacağım, sen konuşmazsın ilgili arkadaşlarım bilgilendirmeyi zaten açık seçik yapacaklar, orada her şey şeffaf olacak, bu vesileyle sağ olasın belki bir çayına içerdik, mahrum olduk deyip kesinlikle ben de oraya gitmiyorum. "
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler