YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Arşivlerimizle, tarihçilerimizle, öz güvenimizle buradayız"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da, Çanakkale Ruhu ve Gençlik Kompozisyon Yarışması'nın ödül töreninde konuştu. Erdoğan, Ermeni iddialarına ilişkin olarak; "Arşivlerimizle, tarihçilerimizle, öz güvenimizle buradayız" dedi.
Erdoğan: "Arşivlerimizle, tarihçilerimizle, öz güvenimizle buradayız"
19 Mart 2015 / 16:16 Güncelleme: 19 Mart 2015 / 17:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çanakkaleli şehitlerin torunları olarak istiklalimizden, istikbalimizden ve özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyiz ve vermeyeceğiz. Milletimizin imanı ve kardeşliği şimdiye kadar nasıl Çanakkale ruhunun çiğnenmesine müsaade etmemişse bundan sonra da asla etmeyecektir" dedi.

"Arşivlerimizle, tarihçilerimizle, öz güvenimizle buradayız"

"Ermeni iddialarına ilişkin "Lobilerle bu iş yürümez, lobilerle hak tecelli etmez, çünkü dik duran bir Türkiye var, bunun karşısında bunu yapamazsınız. Şayet samimiyseniz, sorunu çözmeye, adil bir hafızaya özellikle niyetiniz varsa işte biz buradayız, arşivlerimizle, tarihçilerimizle, öz güvenimizle buradayız. Aynı tavrın artık herkes tarafından da gösterilmesi bekliyoruz"

"Uluslararası Barış Zirvesi, 23-24 Nisan'da düzenlenecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 24 Nisan'da Çanakkale'de kara savaşlarının 100. yılının, dünyanın dört bir yanından gelen dost ve kardeş ülkelerin devlet başkanları, başbakanları ve temsilcileriyle yad edileceğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bu tarihi törene 30'a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımına yönelik geri dönüşlerini aldık. Çanakkale Savaşı, savaşlardan bir savaş değildir. Çanakkale'yi diğer savaşlardan ayıran en önemli özellik, savaşın kendine özgü askeri ve siyasi mantığının ötesinde insani değerlerinin ön plana çıkmasıdır. Bu savaş, dünya barışı için, insani değerlerin 20. yüzyıla taşınması için yeni bir ufuk açmıştır. Tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan biri olan bu mücadelede Mehmetçik karşısındakini sadece bir düşman olarak görmemiştir, kendisi gibi ümitleri, sevdaları, hayalleri, aileleri olan birer insan, bir can olarak görmüştür. Her iki taraf da cephede olmasına, birbirleriyle savaşmasına rağmen insani ilişkiler kurmayı başarabilmiştir.

İki tarafın askerleri arasında doğan saygı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ileride o gün savaştığı ülkelerle kurduğu dostluk ve işbirliğinin insani dokusunu oluşturmuştur. O gün Çanakkale'de bize karşı savaşan milletlerle siperden sipere, cepheden cepheye büyüyen yeni dostluk köprüleri kurulmuştur. İnşallah bu yıl 23 Nisan'da İstanbul'da düzenleyeceğimiz Uluslararası Barış Zirvesi'yle Çanakkale'nin bu özelliğini tekrar vurgulayacak, dünyaya çok farklı bir mesaj vereceğiz. 100 yıl önce savaşın tarafları olarak karşı karşıya gelen milletlerin evlatları inşallah 23-24 Nisan'da bütün dünyaya barış ve kardeşlik mesajı vermek için bir arada olacak, aynı çatı altında buluşacak."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler