YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan açıkladı: "O kurumu kaldıracağız!"
Başbakan Erdoğan,Ordu’dan Ankara’ya dönerken, geziye davet ettiği gazete temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Ankara'da bulunan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kaldırılacağını söyleyen Erdoğan yetkilerin MİT'e devredileceğini aktardı.
Erdoğan açıkladı: "O kurumu kaldıracağız!"
21 Temmuz 2014 / 09:35 Güncelleme: 21 Temmuz 2014 / 09:38

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, miting yaptığı Ordu’dan Ankara’ya dönerken, geziye davet ettiği gazetelerin genel yayın yönetmelerinin sorularını yanıtladı.

Başbakan'a sorulan 2 soru çok önemliydi. Zira bunlar 17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra günlerce tartışılan konulardı.

İşte o sorular ve cevapları:

‘TİB’i kaldıracağız’

Yargıtay Başkanlık Kurulu seçimi, HSYK’nın bundan sonraki yapısını etkiler mi?
Çok farklı şeyler. HSYK’nın 22 üyesinden 4’ünü cumhurbaşkanı seçiyor, 1’ini Adalet Bakanı, 1’ini müsteşarı, 1’ini Türkiye Adalet Akademisi, 3’ünü Yargıtay, 2’sini Danıştay seçiyor. 7’sini adli yargı seçecek, 3’ünü ise birinci derece idari yargı hâkim ve savcıları seçiyor. HSYK’nın yeni tablosunu 12 Ekim’de göreceğiz. Çarşaf liste belirleyici oluyor.

HSYK’nın yeni yapısı paralel yapı diye isimlendirdiğiniz mücadele sürecini etkiler mi?
HSYK’nın elinde olanlar çok sınırlı. Zaten şimdi yargı süreci başlıyor. Sulh Ceza hâkimleri bu süreci götürecek. Bugüne kadar toplanan tüm deliller, paralel yapı olgusunu şayiadan vakaya dönüştürdü. Bunun yanı sıra TİB’i (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) ile ilgili bir çalışmamız var. Böyle bir TİB olmaz. Zaten MİT de bu işi yapabiliyor. TİB’i kurumsal olarak kaldırıp, yetkilerini MİT’e devredeceğiz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler