YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan açıkladı, Cumhurbaşkanı olduktan sonra AK Parti...
Başbakan Erdoğan NTV ve Star televizyonlarının ortak yayınında, Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda AK Parti'nin yeni Genel Başkanı ve Başbakan için nasıl bir süreçten geçileceğini açıkladı.
Erdoğan açıkladı, Cumhurbaşkanı olduktan sonra AK Parti...
06 Ağustos 2014 / 09:30 Güncelleme: 06 Ağustos 2014 / 09:29

Seçilmeniz durumunda ağustos ayında bir kongreye pek razı olmadığınız söylendi, bu ne kadar doğru" değerlendirmesinin ardından Erdoğan, şu açıklamaları yaptı:

Pazar gününü görmeden açıklayamam

"Ben öyle bir şey söylemedim. Benim söylediğim tam aksidir. Burada yasa '45 gün içinde olağanüstü kongreye gider' diyor. Bu ne demektir? Siz, 45 gün içinde azami, bunu yani iki hafta içinde de yapabilirsiniz, 15 gündür bunun en dar süresi, bu süre içinde de gidersiniz, onun dışındaki süre içinde de gidersiniz. Şimdi ben tabi pazar gününü görmeden bu konudaki kararımı açıklayamam.

Önce pazar gününü görmem lazım. Pazar gününü gördükten sonra da zaten atacağımız adımları hemen en yakın arkadaşlarımla, başta tabi Merkez Yürütme Kurulu, bunun yanında Merkez Karar Yönetim Kurulu, bunun yanında yine Genişletilmiş İl Başkanları denilen ekibimiz, heyetimiz ki bunlarla en azından bu kısa zaman içinde toplantılarımızı yapıp, oralardan aldığım bilgilerle de ona göre adımı atarım. Bu süreç içinde aktarabileceğim en önemli şey bu.

Bu konuda hassasiyetim şudur; partimin bölünmesine, parçalanmasına gibi laflar kullanılıyor, bunlar çok çirkin. Bu ifadeyi kullananlar lütfen partimizin içerisine bir fitne virüsü sokmasınlar.

Burada partimin yetkili kurulları, zaten gerekli istişareleri yaparız. Ondan sonra, olağanüstü genel kurul yapar, o genel kurulda da zaten partimiz yeni genel başkanını da seçer ve ona göre de tabi bu yeni genel başkanla birlikte, cumhurbaşkanının önüne de tercihini yaparken ki bu tercih de malum 28'inden sonra olacak. Çünkü 28'i hem mazbatanın verildiği gündür hem de yeminin yapıldığı gündür. O günden sonra zaten resmen cumhurbaşkanlığı süreci başlıyor. O ana kadar sadece seçilmiş oluyorsunuz. Resmen cumhurbaşkanı değilsiniz."

Erdoğan, "Halktan oy alabilecek, partiyi bir arada tutabilecek ve cumhurbaşkanı ile uyumlu" kriterleri dışında Başbakan adayının nasıl kriterleri olması gerektiği yönündeki soru üzerine,

"Bu söylediklerinizin hepsinde doğruluk payı var, birisi az birisi çok doğru. Tabii ki bunların içinde şüphesiz ki bu dört maddeden fazlası da olabilir ama en önemlisi pazar günü" diye konuştu.

AK Parti'de bu konuda bir taban yoklaması da yapıldığını belirten Erdoğan, burada özellikle kendi kararını etkileyecek olanın, "merkez karar yönetim kurulu ile yapacağı istişare" olacağını belirtti.

Abdullah Gül devam edecektir

Başbakan Erdoğan, Abdullah Gül'ün görev süresinin sona ermesinden sonraki siyasi çalışmalarıyla ilgili olarak "kimsenin tahmin edemeyeceği bir iklim olduğu" yorumu üzerine "O tahmin edemeyeceği iklim halen var, bundan sonra da inşallah aynen devam edecektir. Benim duam da temennim de budur" karşılığını verdi.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler