YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan '335 de yeter' dedi, muhalefetten yanıt geldi
CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "400 olmadı da diyelim ki 335 oldu, referandum şansı elde edildi. Bu dahi halkımız tarafından olumlu netice verecektir" sözlerine yanıt verdi.
Erdoğan '335 de yeter' dedi, muhalefetten yanıt geldi
10 Nisan 2015 / 18:24 Güncelleme: 10 Nisan 2015 / 18:30

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemi için daha önce dile getirdiği 400 milletvekili sayısını 335'e düşürdüğünün sorulması üzerine "Tabii CHP'nin 335 milletvekili çıkarması dolayısıyla iradesini beyan etmesi doğru ama biz bunu uygun görmüyoruz, yasalara aykırı görüyoruz, doğru değil" dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir partiye doğrudan veya dolaylı destek vermek, Cumhurbaşkanına yakışmaz. Defalarca söyledim, yine söylüyorum; namus ve şeref kavramı bizim için çok ama çok önemlidir. Bir kişi namusu ve şerefi üzerine yemin etmişse, sözünde durmak zorundadır. Hem namusunuz ve şerefiniz üzerine söz vereceksiniz, hem bir siyasal iktidara destek vereceksiniz. Sizden isteğim, bütün basın mensuplarından rica ediyorum; lütfen Sayın Cumhurbaşkanı ile ilk karşılaştığınızda şu soruyu sorun, deyin ki 'CHP'nin Genel Başkanı size şu soruyu yöneltiyor, siz namus ve şeref kavramından ne anlıyorsunuz.' Bu kadar basit. Ben de merak ediyorum, namus ve şeref kavramından ne anlıyor acaba."

Daha da düşecek

"Sizce neden hedef küçültmüş olabilir?" sorusunu yanıtlarken de Kılıçdaroğlu, "Daha da düşecek, 400'dü şimdi düşürmüş, daha da düşecek" ifadesini kullandı.

"Bu millet bıktı artık" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bu millet işsiz, bu millet yoksul, bu millet perişan, emekli geçinemiyor, esnaf siftah yapamıyor. Biz bunların üzerinde duruyoruz, onun derdi başka. Yeter artık. Bu milletin yakasından düşsün. Bu milletin, huzura, barışa ihtiyacı var, bu milletin işe, aşa ihtiyacı var. Anneler, çocuklarını sevgiyle okula gönderemiyor, çocuğun cebine harçlık koyamıyor. Türkiye'nin derdi başka, onun derdi başka. Onun derdi, sarayında oturmak. Oturuyorsun zaten sarayında, yeter artık düş milletin yakasından."

"Borsa gibi üstten açıldı aşağıya doğru gidiyor"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Cumhurbaşkanı 400 vekilden 335 düşmüş. 2 aylık süre var ve daha da düşecek. Borsa gibi üstten açıldı aşağıya doğru gidiyor" dedi.

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, milletvekili aday listeleri üzerinde birçok yorum yapıldığını ifade etti.

"Önemli olan listeler ortaya çıkmadan olacakları görebilmek" diyen Vural, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un, HAS Parti Genel Başkanı olduğu dönemde "2023'te Başbakan'ın çocukluk arkadaşı, askerlik arkadaşı, mahalleden arkadaşı, belediyeden arkadaşından, şoförlerinden başka hiç kimsenin milletvekili olamadığını göreceğiz" sözlerini içeren video kaydını dinletti.

"Cumhurbaşkanı 400 vekilden 335 düşmüş. 2 aylık süre var ve daha da düşecek. 7 haziran yaklaştıkça daha düşecek, öyle gözüküyor. Borsa gibi üstten açıldı aşağıya doğru gidiyor" diyen Vural, "Milleti aldatana, teröriste terörist demeyene iktidar yok" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye'nin muhtarıyım" dediğini aktaran Vural, "Bırak şu muhtarların yakasını. Muhtar muhtarlığını yapsın siz de Cumhurbaşkanlığını yapın" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler